Steiner Kristóf: Ha kevesebbet vásárolsz, kreatívabb lehetsz – 5 gondolat a pazarlásmentes életről
- Forbes
- 15 Jan, 2023
- Címkék: #Legyél jobb! # életmód # szabadidő programok
Steiner Kristóf és párja, Nimrod Dagan tavaly elhatározták, hogy „felesleges fogyasztás mentes évet” tartanak, az impulzusvásárlás helyett pedig tudatosabb, pazarlásmentesebb életformát választanak. Bár eleinte nehéz volt megszokni az új rendszert, mára rutinjuk részévé váltak az új praktikák. Öt gondolat, amit az elmúlt időszakból tanultak.
Aki követi a közösségi médiában Steiner Kristófék életét, jól tudja, hogy a pár már hosszú évekkel ezelőtt életmódot váltott. Amellett, hogy egy alig lakott görög félszigeten, Methanán telepedtek le – ahol a Forbes.hu is meglátogatta őket –, berendezkedtek egy csendesebb, tudatosabb életre is. A túlzott közösségi média használat kerülése, a vegán életmód, a folyamatos természetjárás, a rengeteg beszélgetés és a folyamatos önreflexió szerves részei ennek, az utóbbi egy évben pedig a pazarlásmentességet is felvették a listára.
Bár a mozgalom zero waste néven terjedt el az elmúlt években, ezt a címkét távolinak érzik maguktól Kristófék. Az új életformában mértékletességet gyakorolnak, és többször is végiggondolják, mire adnak ki pénzt, de a felesleges önsanyargatásban sem hisznek. Íme néhány egyszerű praktika és tanulság, amit magukévá tettek.
Több ebből Meghalt Tamás Gáspár Miklós Az iskolán kívüli integráció hiánycikk – így tanítanak a civilek gyerekeket az együttműködésre1. Sokkal több dolog van a birtokodban, mint gondolnád
Bár Kristófék mindig is törekedtek a tudatos vásárlásra, az első fontos felismeréseik között szerepelt, hogy a már meglévő készleteik sokkal tovább kitartanak, mint elsőre gondolták volna. Kozmetikai termékeik, tisztítószereik és tartós élelmiszereik akár egy évig is kiszolgálták őket, régebbi ruháikban pedig újra megtalálták a potenciált. Emellett havi egyszer kiszelektálják a már nem használatos holmijakat, és szétosztják őket a barátaik között.
„Azáltal, hogy az elmúlt egy évben kevesebbet vásároltunk, azt is észrevettük, hogy a már meglévő dolgaink fontosabbá váltak, sokkal inkább kapcsolódunk hozzájuk érzelmileg.
És azt is jó érzés látni, ahogy a már nem használatos, de jó állapotú tárgyaink új életet kezdenek egy másik embernél, akinek tényleg szüksége van rájuk” – mondja el Kristóf.
2. Körülbelül 60 százalékkal költhetsz kevesebbet, ha tudatosan vásárolsz
Igen, tényleg ennyit számít, ha az ember felhagy az impulzusvásárlással, és tényleg csak azt veszi le a polcról, amire szüksége van. Ez az attitűd az utazásokra és az ünnepekre is igaz. Kristófék tárgyak helyett minőségi időt ajándékoznak egymásnak és családtagjaiknak, az utazásokról pedig élményeket, mintsem kacatokat hoznak haza.
„Korábban minden utunkra nagy poggyászokkal mentünk, az ünnepekkor pedig értékes és nagy ajándékokat vásároltunk. Azóta rájöttünk, hogy
kevés csomaggal utazni stresszmentesebb és olcsóbb, a szeretteinknek pedig inkább minőségi időt és egy közös vacsorát adunk, mintsem drága ajándékokat”
– meséli Nimrod.
Zöld Takács Dalma 4 perc olvasásTárgyak helyett élmények – 5 trükk a hulladékmentes életmódhoz egy profitól
Legyél jobb! Takács Dalma 5 perc olvasás10 egyszerű tipp Vászonzsákoslánytól, amivel csökkentheted az ökolábnyomod
Zöld Forbes 8 perc olvasásCsak azért vagyunk zöldek, hogy spóroljunk? Kiderült, mit gondol a fenntarthatóságról négy generáció
3. Kevesebb termék – több kreativitás
„Mióta nem veszünk meg mindent, amit hirtelen megkívánunk, sokkal kreatívabbá váltunk.
Nimi uborkát rak el, én saját készítésű joghurtokkal kísérletezem, de készítettünk már faágból ruhatartót, lakásdekort és ékszereket is magunknak” – mondja el Kristóf, kihangsúlyozva: ezek a tárgyak már csak azért is különlegesek, mert szép emlék kapcsolódik az elkészítésükhöz.
4. Kisebb ökolábnyommal tisztább a lelkiismeret
Napjainkban igencsak megnőtt az egyéni felelősségünk a klímakatasztrófa kapcsán. Kristóf elmondja: azzal, hogy pazarlásmentesebb életet élnek, sokkal jobban érzik magukat a bőrükben, hiszen tudják, hogy ők is tettek valamit egy tisztább bolygó érdekében a lehetőségeikhez mérten. Márpedig sok kicsi sokra megy.
5. Nem az önmegtartóztatás, hanem a törekvés a lényeg
„Mivel most már sokkal ritkábban vásárolunk és sokkal kevesebbet költünk, ritkán megengedünk magunknak egy-egy olyan beruházást, amit alapesetben talán túl drágának tartanánk.
Hiszen ha egész évben alig vettünk valamit, igenis megérdemlünk néha egy igazán jó üveg bort”
– mondja el Kristóf. Összefoglalva: ha az ember átgondoltan és minimalistán vásárol a mindennapokban, időnként megajándékozhatja magát valami különlegessel.
The post Steiner Kristóf: Ha kevesebbet vásárolsz, kreatívabb lehetsz – 5 gondolat a pazarlásmentes életről appeared first on Forbes.hu.