Egy hónappal hamarabb érkezhet az inflációt közelítő kamat, fontos választás előtt a magyar kisbefektetők
- Forbes
- 16 Jan, 2023
- Címkék: #Pénz # állampapír
Egy pénteki bejelentésnek hála három napig választási lehetőség adódik az inflációkövető papírok régi és új sorozatai között. Mutatjuk, mire érdemes figyelni.
Kiemelkedő befektetés: 16 százalékra emeljük a Prémium Magyar Állampapír kamatát – írta ki Facebookjára pénteken Varga Mihály pénzügyminiszter. Ebből a kiemelkedő befektetés igaz, viszont a miniszternek, meg – ha már többes számban nyilatkoztat ki – a kormánynak pont semmi köze ahhoz, hogy az inflációkövető állampapírok közül a hosszabbik esetében a kamat 16 százalékra nő. Legfeljebb annyi, hogy nem tudták megakadályozni az infláció elszállását, ezért most kénytelen az állam ennyire magas kamatot fizetni.
Nem ők emelték tehát, de ha már így alakult, egy kis népszerűsködésre jó lesz. Meg persze reklám is ez az állampapírnak.
Rá is fér, mivel az elmúlt hónapokban gyászosan alakult a lakossági értékesítés, kifelé ment a pénz az állampapírokból.
Több ebből Két évre 35 százalékos kockázatmentes hozam, ki tud ennél jobbat?De ha a kisbefektető oldaláról nézzük, ennél sokkal fontosabb, hogy az Államadósságkezelő Központ által pénteken bejelentett változások miatt most három napig választási lehetőség adódik az inflációkövető papírok régi és új sorozatai között. Pontosabban szerdáig a régi vételére lehet megbízást adni, csütörtöktől az újra.
Látványos különbség nincs köztük, pár apróság miatt mégis célszerű átgondolniuk a döntést azoknak, akik most vesznek a Prémium papírokból. Amiknél aligha van jobb befektetés a következő két-három évre.
Mire kell figyelni?
A legfontosabb paraméterben, az infláció felett fizetett prémiumban nincs változás, a rövid papír továbbra is 0,75 százalékot ad az előző évi átlagos infláció felett, a hosszú 1,5-öt. Mivel pénteken megjelent a decemberi inflációs adat, ez alapján biztossá vált, hogy tavaly ez a bizonyos éves átlagos infláció 14,5 százalék lett. Ez alapján a rövid Prémium papír kamata 15,25, a hosszúé pedig 16 százalék lesz. De ezt már 11 hónapnyi adatból is jól lehetett kalkulálni, nincs benne sok újdonság.
Az új és a régi sorozatok között a fő különbség abban van, hogy mikortól és meddig fogják fizetni az új kamatot.
Aki szerdáig befektet a régi papírokba, annak a kamatforduló csak január végén, illetve március végén jön el, addig 11,75 százalékon ketyeg a négy év múlva lejáró 2027/J, illetve a hat év múlva lejáró 2029/J kötvény is.Az új papírok viszont már a kibocsátás napjától, tehát január 20-ától 15,25, illetve 16 százalékon kamatoznak, ami ügyes kezdeti beetetés, jövő évtől a kamatfordulójuk február 24-én (2027/K), illetve február 20-án (2030/I) lesz.A nevükből már látszik, hogy míg a rövid papíroknál a 4 év hátralevő futamidejű papírt ugyanilyen hosszú társa váltja, a hosszú futamidőben komoly változás van. Az állam a hatéves papír helyett hétévest kínál, a szerdáig kapható Prémium kötvény ugyanis 2029. március 21-én jár le, a csütörtöktől értékesített pedig 2030. február 20-án.
Hogyan érdemes dönteni?
A jelenlegi várakozások szerint az éves átlagos infláció idén tetőzik 18-19 százalék táján, utána a következő években bizonytalan mértékben, de csökken. Ilyen helyzetben a befektető azzal jár jobban, ha éven belül minél később van a kamatforduló, tehát tovább fizeti a papír neki az előző év utáni magasabb kamatot.
Noha csak egy hónap különbség van a régi és az új papírok kamatfordulói között, ha az infláció a következő években markánsan csökkenve visszatér a jegybanki célsáv közelébe (3–4 százalékra), az az egy hónap is számít a végső hozam kialakulásakor. Ezt is érdemes lehet figyelembe venni a döntéskor, hogy melyik papírt választjuk.
Ez alapján a rövid papíroknál az új sorozat vonzóbb, a hosszúnál a régi – ezeknek későbbi a kamatfordulójuk.
A hosszú papíroknál persze számíthat az az egy év is, amennyivel tovább kell tartani az új papírt ahhoz, hogy a lejárathoz érve költség nélkül juthassunk a pénzünkhöz. A lejárat előtti eladásnál jelenleg 1 százalékot számít fel a kincstár, de ez nincs kőbe vésve, bármikor megváltoztathatják.
Egyébként érdekes, hogy az Államadósság Kezelő Központ által decemberben beharangozott változások csak részben teljesültek. Akkor azt mondták, hogy a négyéves papírnak harangoztak, mégis megmaradt. Azt is bejelentették, hogy a prémiumokat aktívabban változtatják, most még ezt se lépték meg. A hosszabb papír viszont valóban itt van, igaz, csak egy évvel tolták ki a futamidejét.
Persze kis lépésenként ez is komoly változás, másfél éve még 3 és 5 éves futamidőkre bocsátották ki az inflációkövető papírokat, most már ez 4 és 7.
Az államnak nagyon kell a lakosság pénze, meglepő lenne, ha nem tolná meg erős reklámkampánnyal a végre a valódi aktuális infláció közelébe ugró kamatot biztosító új papírokat – tuti szinte le fognak ugrani az óriásplakátokról a méretes 16 százalékok. Az már más kérdés, hogy ez elegendő lesz-e ahhoz, hogy tartósan megfordítsák a kiáramlás trendjét, amikor az elszálló rezsiköltségek és élelmiszerárak mellett egyre többen befektetés helyett inkább felélik a megtakarításaikat.
The post Egy hónappal hamarabb érkezhet az inflációt közelítő kamat, fontos választás előtt a magyar kisbefektetők appeared first on Forbes.hu.