:

Nem lazít az MNB, június óta nem volt ilyen erős a forint

A Magyar Nemzeti Bank a várakozásoknak megfelelően 13 százalékon tartotta az alapkamatot. A forint örül a hírnek.

Ezúttal sem változtak a kamatszintek, írja az Equilor sajtóközleménye. A Magyar Nemzeti Bank a várakozásoknak megfelelően

13 százalékon tartotta az alapkamatot,12,5 százalékon az overnight jegybanki betét kamatszintjét,és 25 százalékon az overnight fedezett hitel kamatát.

Irányadó kamatként továbbra is az egynapos betéti tendereken meghatározott kamatszint funkcionál (18 százalék).

Több ebből Jöhet az inflációs fordulat? Februártól olcsóbb lesz egy alapvető élelmiszer Így ébredt a forint a hét második munkanapján

Nincs utalás a monetáris lazításra

A megjelent közleményben a jegybank leszögezte, hogy „a Monetáris Tanács folyamatosan értékeli a beérkező adatokat és az inflációs kilátások alakulását, és a kockázatok fokozódása esetén kész megtenni a megfelelő lépéseket. A piaci stabilitás fenntartása és a monetáris transzmisszió erősítése előretekintve is kulcsfontosságú az árstabilitás eléréséhez. Az MNB továbbra is a pénzügyi piaci helyzet tartós elmozdulásaira fókuszál, és az október közepén bevezetett eszközeinek jelenlegi kondícióit a kockázati megítélés trendszerű javulásáig tartja fenn. A szigorú monetáris kondíciók tartós fenntartása szükséges, ami biztosítja az inflációs várakozások horgonyzását és az inflációs cél fenntartható módon történő elérését.”

Változás viszont, hogy április 1-től megemelik a kötelező tartalékrátát.

A kamatdöntést követő háttérbeszélgetés prezentációjából kiderült, hogy a bankok számára előírt kötelező tartalékrátát 5 százalékról 10 százalékra emeli az MNB, ami jelentős likviditás-szűkítést jelent.

Folytatják a diszkontkötvény-aukciókat

Az MNB az ősszel bevezetett, a bankközi likviditás tartós lekötését célzó eszközeivel – az átalakított kötelező tartalékrendszerrel, az egyhetes futamidejű diszkontkötvénnyel és a hosszú futamidejű betéti tenderrel – az év végi időszakban is erőteljesen támogatta a monetáris transzmisszió hatékonyságának fenntartását. A kedvező tapasztalatok alapján a jegybank ezen eszközeit a következő időszakban rendszeresen fogja alkalmazni.

Ennek keretében a hosszú futamidejű betéti eszközét január 25-én hirdeti meg, míg február 1-től a diszkontkötvény-aukciókat heti rendszerességgel fogja megtartani. A monetáris transzmisszió erősítése mellett a jegybank a pénzpiaci stabilitás érdekében továbbra is alkalmazza az egynapos betéti gyorstendereket és devizacsere-ügyleteket, továbbá a következő hónapokban is biztosítja az energiaszámlához köthető, a piaci egyensúly eléréséhez szükséges devizalikviditási igényt.

Tovább emelkedett az infláció

Miközben a legtöbb országban megtörtént az inflációs tetőzés, majd a csökkenés is elindult, Magyarországon továbbra is felfelé tartanak az inflációs mutatók, írja a közlemény. Decemberben a fogyasztói árindex 24,5 százalékos emelkedést mutatott, a maginfláció pedig 24,8 százalékos volt. Az üzemanyag-ársapka eltörlésének hatásai csak részben jelentek meg a decemberi számokban, illetve a szokatlanul meleg időjárás miatt a háztartási energiaárakban is volt egy kis korrekció. Ezzel együtt az élelmiszerinfláció éves bázison 44,8 százalékos volt, a háztartási energia 55,5 százalékkal drágult, miközben a szolgáltatások ára 9,5 százalékkal emelkedett. A következő hónapokban 25 százalék felett tetőzhet az infláció Magyarországon, várakozásunk szerint az éves átlagos drágulás 18 százalékos lehet.

A forint örült az MNB bejelentésének, a tájékoztató alatt 391 alá is süllyedt a forint euróval szembeni árfolyama. A forint június 8. óta nem volt ilyen erős. (Azóta visszaugrott 391 fölé.)

The post Nem lazít az MNB, június óta nem volt ilyen erős a forint appeared first on Forbes.hu.

Hirdetés

Cimkék

Keresés