:

CATL: Negyvenszer annyi energiát vesz fel az akkugyár, mint amennyit termel

Évente 1640 gigawattóra energiát fog felhasználni 40 gigawattóra teljesítményű akkumulátor előállításához a debreceni gyár. A vízigénye is jelentős mértékben fog bővülni, a most megkapott környezethasználati engedély csak a projekt első lépcsőjére vonatkozik.

A Népszava Fábián Istvánnal, a Debreceni Egyetem korábbi rektorával, a szervetlen és analitikai kémia volt tanszékvezetőjével járta körbe, mely pontoknál problémás az egységes környezethasználati engedély.

Energia

Az engedély csak a teljes tervezett projekt első lépcsőjére, egy 40 gigawattórás (GWh) üzemre vonatkozik, ám a beruházók végig egy évi 100 gigawattórás teljesítményű gyáróriásról beszéltek. Világosan látszik, hogy a kínai érdekeltségű üzem évi 40 GWh összteljesítményű akkumulátor megtermeléséhez 1640 GWh energiát használ fel.

„Ez olyan, mintha egy ceruzaelem előállításához negyven ceruzaelemnyi energiát használnánk fel” – vont párhuzamot lapunk érdeklődésére Fábián István.

Több ebből Szijjártó: Támadásnak is minősíthető, amit a németek csinálnak velünk Otthoni tévészolgáltatást indít a Yettel

Ivóvíz

A gyár vízfogyasztásával kapcsolatban egymástól eltérő adatok láttak eddig napvilágot. Az előzetes bejelentésnél még óránként 1000, vagyis napi 24 ezer köbméterről beszéltek, később már 40-60 ezer köbméteres napi vízigényről volt szó.

A mostani engedélyben az olvasható, hogy a telephely átlagos vízigénye naponta 3 378 köbméter, csúcsvízigénye ennek majdnem a duplája, a felhasznált víz közel 85 százaléka pedig párolgási veszteségként a légkörbe távozik. De Fábián István szerint ezek az adatok is egy 40 gigawattórás (GWh) üzemre vonatkoznak.

„Mindebből az látszik, hogy a gyárat később akarják majd bővíteni – és olyan, akárcsak a mesebeli kis gömböc” – mondta Fábián.

Nincs szürke víz

Áder János volt köztársasági elnök a Kék bolygó című podcastban Kaderják Péterrel, a Magyar Akkumulátor Szövetség ügyvezetőjével beszélgetett.Szerintük a debreceniek megnyugodhatnak, hiszen ugyanolyan minőségű és mennyiségű marad az ivóvizük.

A víz 70-80 százalékát hűtéshez használják fel, amelyet teljes egészében “szürke vízből”, vagyis a közeli telepen tisztított szennyvízből nyernek majd.

A megkérdezett szakértő szerint azonban Debrecenben nem létezik klasszikus értelemben véve szürke víz.

Ahhoz ugyanis már a lakossági szennyvízben el kellene választani a mosogatás, a mosás és a tisztálkodás során keletkezett használt vizet a fekáliát és vizeletet tartalmazó egyéb szennyvíztől.

The post CATL: Negyvenszer annyi energiát vesz fel az akkugyár, mint amennyit termel appeared first on Forbes.hu.

Hirdetés

Cimkék

Keresés