Együtt nevetni azon, amiben élünk – interjú Rainer-Micsinyei Nórával
- Forbes
- 15 Mar, 2023
- Címkék: #A jó élet # Üzlet # rainer micsinyei nóra # stand-up # színész
Színésznő – legutóbb a Jimmy-sorozatban volt látható – és a kevés női stand-uposok egyike. Rendszerkritikus, aki úgy véli, hogy ha már a világot (vagy az országot) nem tudja megváltani, legalább oldja a feszültséget egy kis nevetéssel.
Történész családban nevelkedve (Nóra édesapja Rainer M. János történész – a szerk) milyenek voltak a március 15-ék, milyen emlékeid vannak?
Minden forradalmi évforduló egy kicsit többet jelentett nálunk, de leginkább az október 23., ami az ő szakterülete. Az utóbbi években általában számomra tüntetésekkel telt a március 15-e. Nagyon ambivalens érzéseim vannak az összes nemzeti ünneppel kapcsolatban, mert a hazaszeretet nevében manapság olyan értékeket hirdet a kormány-propaganda, amelyekkel nem tudok egyetérteni. Emiatt magamban is tisztáznom kell, hogy hogyan szerethetem a hazámat ezektől eltérően. Nagyon elgondolkodtató, hogy hogyan és miért veszett ki a magyar emberekből az az ösztönös összefogás és kiállás a szabadságuk védelme érdekében, amit mondjuk egy-egy ilyen évforduló kapcsán ünneplünk. Manapság minden ilyen kezdeményezés elhal, leépül, külső vagy belső okok miatt.
Ahogyan az említett kezdeményezések sem értek el komolyabb eredményeket, a Magyarország Kedvenc Műsora Youtube-csatornátok kapcsán is lehet olyan érzésetek, hogy megteszitek a magatokét, intelligens módon vagytok rendszerkritikusak, a helyzet mégsem változik, minden marad a régiben. Ez nem elkeserítő, elkedvetlenítő egy idő után?
Szerintem tudna az lenni, ha azt gondolnánk magunkról, hogy képesek vagyunk egyedül nagyobb kaliberű változást elérni. Néha nekem is emlékeztetni kell erre magamat, de nem a mi egyedüli felelősségünk, hogy a dolgok változnak-e, mi csak egy picikét tudunk ehhez hozzáadni, és a sok piciből majd egyszer hátha elindul tényleg valami. Elérhetjük például, hogy valami beszédtéma legyen, de azt nem gondolom, hogy a rendszert mi alapjaiban meg tudnánk ingatni.
A jobbító szándék nyilván bennetek van.
Igen, persze. Bennem dolgozik egy csomó feszültség a magyar közélettel kapcsolatban, és egy-egy olyan műsorral, mint a szilveszteri híradó, én is ki tudom adni magamból ezt a feszültséget, ventilálok. Magammal is jót teszek és másoknak is segíthet, mert csomó feszültségtől megszabadítja őket, ha együtt tudunk nevetni azon, amiben élünk.
Jött valaha reakció a kormányzati oldalról, bárkitől, akit kritizáltatok, parodizáltatok?
Nem. Érintettek még soha nem reagáltak.
Mi a következő nagy dobásotok a Magyarország Kedvenc Műsora csapatával?
Egy late night show-t szeretnénk csinálni, ami színházi előadásként is megállja a helyét, és felvétel is készülhetne belőle, hogy később elérhető legyen valamelyik online platformon. Ez egy elég drága műfaj, jelenleg támogatókat keresünk.
Lengyel Tamás lenne a főszereplő, ahogy a Kormányinfó Pluszban is?
A late night show-ban már mindannyian visszatérnénk. 2020-ban az eredeti csapatot Janklovics Péter, Lengyel Tamás, Molnár Áron, Horváth János Antal – ő mint szerzőtárs és rendező –, és én alkottuk. Velük és a Hírcsárdával készülne az új műsor.
Bécs-Budapest
Most kétlaki életet élsz?
Igen, Erasmus ösztöndíjjal vagyok Bécsben november óta, a doktori tanulmányaim miatt, de előadásra, forgatásra hazajárok.
Hogy tetszik a bécsi élet?
Megnyugtató hangulatú város, nagyon tetszik. Más a mentalitás, ami persze abból is fakadhat, hogy talán kevesebb gond nyomja a vállukat.
Jól beszélsz németül?
Egyáltalán nem beszélek németül, angolul veszek részt a szakmai gyakorlaton az egyetemen.
A családotokban is van egy osztrák szál.
Az apukám családja osztrák volt, ők a Rainerek. Amikor szétesett a monarchia, Rainer dédapám szerelmes lett egy magyar nőbe és Magyarországon akart maradni, és akkor egy katonatársa, ő a Micsinyei, örökbe fogadta. Így maradt a család Magyarországon. A legjobb döntések egyike volt… (nevet)
Több ebből Bejelentették, mikor és mennyiért indul el a streamingszolgáltató, amin A besúgó is visszatér A küzdéshez hit, missziótudat és sok jó barát kell − 8 gondolat Reisz Gábortól Szabó Győző: A Toxikoma semmi ahhoz képest, amit én az elvonón tényleg átéltemInstant visszacsatolás
A nők alapvetően alulreprezentáltak a humoristák között, ugyanakkor az is igaz, hogy egyre több női nevet tudunk felsorolni, akik stand-upoznak. Hogy látod a nők szerepét ebben a műfajban?
Nem éreztem még sose, hogy azért, mert nő vagyok, kevésbé fogadnák a poénjaimat. Akkor szoktam szembesülni azzal, hogy milyen kevesen vagyunk ebben a műfajban, amikor olyan fellépésre megyek, ahol egymás után többen állunk színpadra és általában tízből csak egy a nő. Nem tudom, hogy milyen szociológiai háttere lehet annak, hogy a nőkhöz kevésbé kötik azt a tulajdonságot, hogy viccesek.
Innen szép nyerni a címe az első önálló stand-up estednek, ami jelenleg is műsoron van – mire utal ez a cím?
Egyrészt azokra az intelmekre, amiket a nagymamámtól kaptam az életre vonatkozóan. Ő nagyon szigorú volt és merev elképzelései voltak arról, hogy mit csinálhat egy lány, általában hogyan kell viselkednie. Ennek én nem igazán tudtam megfelelni. Másrészt arra utal, hogy a gyerekkori hiedelmek, beidegződések hogy jelennek meg felnőttként is a mindennapjainkban. Egy felnőtté válás történetét meséli el. Van benne szó a színészképzés viszontagságairól és a 30 fölötti szerelemről is. Tavaly májusban volt a bemutató és március 24-én lesz a következő előadás.
Hogy érzed, milyen a fogadtatás? Izgalmas lehet azonnali visszajelzéseket kapni a közönség soraiból.
Nagyon élvezem és úgy érzem, hogy jól egymásra találtunk a stand-up műfajával. Kamatoztathatom a színészi képességeimet, a játékosságomat, és közben el tudom mondani, hogy mit gondolok a világról. Katartikus pillanat, amikor egyedül állok a színpadon és valamit sikerül úgy átadnom, hogy egy emberként nevet fel a közönség. Ez nagyon jó érzés, és rég volt már ilyen színpadi helyzetben. A Youtube-on annyi kapaszkodód van, hogy a sajtó felkapja-e, és hogy mennyi a megtekintés. Közvetlen visszacsatolás maximum akkor van, ha valaki odajön hozzám az utcán. A stand-upban ez pedig instant.
Színész és más
A klasszikus színészi léttől elkanyarodtál. Ha megkérdezik, hogy mi a foglalkozásod, mit szoktál mondani?
Azt, hogy színész, mert abból van egyetemi diplomám. De nagyon sok minden hozzárakódott, a forgatókönyvírástól a stand-upig. Ez annak tudható be, hogy manapság már nem jellemző a lineáris karrierút, sok minden hozzárakódik ahhoz, amit az ember 18 évesen eldöntött. Mostanában a stand-up és kisebb-nagyobb forgatások teszik ki a színészi életemet, a színház kevésbé, és a saját oldalamra is szeretnék több tartalmat készíteni. A bécsi magyaroknak lesz egy stand-upom április végén, annak a külföldi magyar lét a témája.
Mit forgatsz? Sorozat vagy film?
Amit már tudok, arról még nem beszélhetek, még nem kezdődött el. De jöhet film és sorozat is, állok elébe.
Rainer-Micsinyei Nóra főbb film-és sorozatszerepei: A legjobb dolgokon bőgni kell, Űrpiknik, A Király, A besúgó, Toxikoma, Testről és Lélekről
The post Együtt nevetni azon, amiben élünk – interjú Rainer-Micsinyei Nórával appeared first on Forbes.hu.