Nem olcsó befektetés, de megéri, 10 év alatt megsokszorozódott az értéke
- Forbes
- 22 Mar, 2023
- Címkék: #Pénz # befektetés # ingatlan # ingatlanárak alakulása # ingatlanpiac # lakásvásárlás
Jól jártak azok, akik ingatlanba fektettek az V. kerületben: 10 év alatt több mint egymillió forinttal lettek drágábbak az ingatlanok négyzetméterenként, de hasonlóan szépen teljesített a VI. és a VII. kerület is.
Elérte a millió forintos lélektani határt a (tágabb értelemben vett) belvárosi területek átlagos négyzetméterára 2022 év végére a fővárosban, derül ki a Duna House közleményéből. A befektetők által kedvelt V., VI. és VII. kerületek áremelkedése a 2023-as tranzakciós adatok szerint továbbra is kitart, 1,08 millió forintra növekedtek az átlagos négyzetméterárak idén (ez 6 százalékos növekedést jelent 2022 második feléhez képest).
Az 5 évvel ezelőtti elemzésében a Duna House még azt jósolta, 2020-ra léphetik át az egymillió forintos négyzetméterenkénti árszintet az V. kerületi lakások, azonban a használt téglalakások átlagos négyzetméterára már 2019 második félévére meghaladta az 1 millió forintos mezsgyét.
Az idei év első hónapjainak tranzakciói alapján a VI. és a VII. kerületi átlagárak is közelítenek a milliós határ felé,
Terézvárosban 944, Erzsébetvárosban pedig már 960 ezer forintra nőtt az ingatlanok ára négyzetméterenként.
Több ebből 1,4 milliós négyzetméterár ide vagy oda, új kedvenc kerülete van a budapestieknek Albérletpiac: drágultak a lakások, 210 ezer a budapesti átlag2014 óta tart az áremelkedés
Hosszabb időintervallumot vizsgálva a belvárosi kerületek áremelkedése 2014 második félévétől kezdve szinte szünet nélkül tart, mindössze a járvány időszakában volt stagnálás. Benedikt Károly, a Duna House PR- és elemzési vezetője szerint jól jártak, akik évekkel ezelőtt belvárosi ingatlanba fektették megtakarításukat, hiszen 2022 év végére a 10 évvel ezelőtti, 2012-es második féléves adatokhoz viszonyítva több mint egymillió forinttal lettek drágábbak az V. kerületi ingatlanok négyzetméterenként. A terézvárosi és erzsébetvárosi trend is hasonló, előbbinél 236, utóbbinál 220 százalékos négyzetméterár-emelkedést mutatnak a számok.
Forrás: Duna HouseBár a 2022-es év érthető okokból jelentősen visszavetette a vásárlói kedvet, a befektetők lendülete kitartott. A hazai ingatlanpiacon a 2022-es tranzakciós adatok alapján változó intenzitású, de jelentős volt a befektetési céllal vásárlók aktivitása: június kivételével minden hónapban a vevők több mint 40 százalékát tették ki, sőt, januárban és decemberben 54, októberben pedig 55 százalékos abszolút többségben voltak a budapesti ingatlanpiacon.
A belvárosi kerületekben még kiemelkedőbb, 60 százalékos arányban szerződtek a vevők befektetési szándékkal.
2022 októbere a belvárosi kerületek keresettsége szempontjából is csúcspontot jelentett. Népszerűségét tekintve 2022 júliusában szerepelt a legjobban a kerületek között az V. kerület, ekkor a 6. helyen végzett a sorban és az érdeklődők 14,6 százaléka jelölte meg preferált területként. 2022 októberében ugyan visszacsúszott a 7. helyre a keresettségi listán, mégis jelentős, 15,8 százalékos volt az V. kerületi ingatlanok iránt érdeklődők aránya a Duna House felmérése szerint.
Az ingatlanpiac átalakulása és a lakáshitelkamatok drágulása miatt sokan döntöttek az ingatlanvásárlás elhalasztása mellett.
A bérlemények iránti kereslet növekedésével erősödött a kiadó ingatlanok szegmense, az infláció, az átlagbér és a minimálbér növekedése pedig a bérleti díjak további emelkedését hozta maga után. A belvárosi lokáció mind a Duna House aktuális, fővárosi kínálatának 16 százalékát teszi ki a belvárosi területen hirdetett ingatlanok.
Forrás: Duna HouseThe post Nem olcsó befektetés, de megéri, 10 év alatt megsokszorozódott az értéke appeared first on Forbes.hu.