„Az orosz propaganda már azt sulykolja az emberekbe, hogy az atomháború nem olyan rossz dolog”
- Forbes
- 30 Mar, 2023
- Címkék: #Üzlet # háború # orosz # orosz ukrán # oroszország
Mintha csak kutyakaja lenne: a betiltott, Nobel-békedíjas orosz főszerkesztő szerint így szeretteti meg a Kreml propagandagépezete az orosz néppel az atomháború gondolatát.
„Két generáció nőhetett fel az atomháború fenyegetése nélkül. Ennek a korszaknak most vége. Megnyomja-e Putyin az atomgombot, vagy sem? Ki tudja biztosra? Hát senki” – kezdi a Nobel-békedíjas orosz újságíró, Dmitrij Muratov a BBC moszkvai tudósítójának.
Muratov a Novaja Gazeta nevű független, kormánykritikus újság főszerkesztője. A Roszkomnadzor figyelmeztetése miatt 2022 márciusa óta nem működik a lap, ahogy gyakorlatilag a teljes független sajtót betiltották az országban. Muratov 2021-ben Nobel-békedíjat nyert a szólásszabadságért tett erőfeszítéseiért, a díjat több mint százmillió dollárért árverezte el, az összeget ukrán menekült gyerekeknek adományozta.
Napi címlap Vaszkó Iván 9 perc olvasásFeljött Pestre újságot árulni, harminc évvel később ő az ország egyik legjobb főnöke
Felkészítik az orosz népet
Muratov az orosz invázió 2022. februári kezdete óta tartó atomfenyegetésről nyilatkozott. Vlagyimir Putyin orosz elnök friss bejelentése az elmúlt napokból, hogy Fehéroroszországba telepít nukleáris fegyvereket, amit a fehérorosz vezetés is megerősített és elfogadott. Nyikolaj Patrusev, az orosz biztonsági tanács titkára a hét elején már arról beszélt, hogy Oroszország „modern, egyedi fegyverekkel rendelkezik, ami bármilyen ellenfelet képes megsemmisíteni, beleértve az Egyesült Államokat is”.
Muratovot is egyre aggasztóbb jelekről számolt be. „Látni, hogy sulykolja az állami propaganda az emberekbe, hogy az atomháború nem olyan rossz dolog. Úgy reklámozzák az atomháborút és nukleáris fegyvereket az itteni tévéadók, akár az állateledelt.”
Muratov szerint az orosz propaganda szép sorjában jelenti be egyik rakétatípust a másik után. Miközben azt harsogják, hogy veszik célba például az Egyesült Királyságot vagy Franciaországot, vagy hogy nukleáris cunamit fognak indítani, ami majd jól elsodorja az Egyesült Államokat.
„Hogy miért? Hát hogy a nép felkészüljön rá.”
Már az orosz állami tévé ismert talk-show házigazdája is azt hangoztatja adásban, hogy „bármilyen katonai célpontot Franciaország, Lengyelország vagy az Egyesült Királyság területén legitim célpontnak kellene nyilvánítania” Oroszországnak, hogy „külön szigetet kellene szétlapítani stratégiai jelentőségű atomfegyverekkel”, vagy hogy azért indítsanak tesztrakétákat, hogy „senkinek se maradjanak illúziói” – sorolta Muratov.
Több ebből „Az orosz propaganda már azt sulykolja az emberekbe, hogy az atomháború nem olyan rossz dolog” Lesz elég tojás húsvétra? Itt a tojástermelők válaszaA jövő a fiataloké
Mindez úgy történik, hogy az újságíró szerint eközben az állami propaganda a béke szigeteként festi le az országot, Ukrajnát és a Nyugatot pedig agresszorként – amit sok orosz el is hisz. Ezért is hasonlítja sugárfertőzéshez Muratov az orosz propagandát, ahogy 12 tévécsatorna, több tízezer újság, valamint az orosz közösségi média (például a Facebook orosz mása, a VK) sugározza az állami ideológiát. Muratov szerint „már soha az életben nem fog normalizálódni a viszony az ukrán és orosz nép között, Ukrajna sosem lesz képes feldolgozni az őt ért tragédiát”.
Igen ám, de mi lenne, ha a propaganda egyszer csak elhalkulna, leállna? Muratov hisz a fiatalok tájékozottságában. „Közel egymillió orosz hagyta el az országot. Akik maradtak, határozottan ellenzik azt, ami Ukrajnában történik, az Oroszország-féle poklot.” Muratov egyetlen reménye a fiatal generációban van, „akik barátként, nem pedig ellenségként tekintenek a világra, akik szeretetet kívánnak Oroszországnak, és azt, hogy Oroszország is meg tudja szeretni a világot”.
„Remélem, ez a generáció túl fog élni engem is és Putyint is”
– mondta.
Mint Muratov megjegyezte, már 21 ezer közigazgatási és büntetőeljárás indult tiltakozó orosz állampolgárok ellen. Muratov szerint a politikai nyomás ugyanúgy folytatódni fog a rezsimet ellenzők irányába: az ellenzéki oroszok börtönben, a sajtót ellehetetlenítették, közben pedig civilek, aktivisták és újságírók sokaságát bélyegzik külföldi ügynöknek.
Muratov szerint Putyin támogatói bázisa természetesen hatalmas, de elsősorban idősekből áll, akik úgy tekintenek az orosz elnökre, mint
„őket védelmező unokájukra, aki minden hónapban elhozza nekik a nyugdíjukat és aki minden évben boldog új évet kíván”.
És közben ugyanezek az emberek gondolják úgy, hogy valóélet-beli unokáiknak bizony háborúzniuk kell és életüket kell adniuk Oroszországért – tette hozzá Muratov.
The post „Az orosz propaganda már azt sulykolja az emberekbe, hogy az atomháború nem olyan rossz dolog” appeared first on Forbes.hu.