Kína is beszállt a magyar Vodafone felvásárlásába
- Forbes
- 20 Apr, 2023
- Címkék: #Üzlet # 4ig # Pénz # Vodafone
A Telex információi szerint a Vodafone adásvételében, amelynek során részben az államhoz, részben a 4iG-hez került a távközlési cég, kínai óriásbankok vállaltak jelentős szerepet.
A 4iG 750 millió eurós szindikált hitelt kapott a JP Morgantól és néhány más külföldi pénzintézettől, közvetve a magyar Eximbankon keresztül. A finanszírozás teljes egészében a piacról jött és a JP Morgan, valamint partnerei a forrást kifejezetten a Vodafone adásvételi ügylethez biztosították. Hogy a JP Morgan mellett a szindikált hitel biztosításában milyen más pénzintézetek vettek részt, arról a 4iG nem rendelkezett információkkal. De vajon ki lehetett a többi bank, és miért láttak fantáziát a hitelben? Ennek járt utána a Telex.
Üzlet Forbes 2 perc olvasásLe kellett volna fordítani magyarra a Vodafone-szerződést
Üzlet Madzin Emília 5 perc olvasás4+1 kérdés a nagy 4ig-üzletről – ezentúl az állam minden Vodafone-ügyfél adataihoz hozzáfér?
Üzlet Vaszkó Iván 3 perc olvasás„Nemzeti bajnok” születik – mondja Nagy Márton a Vodafone-üzletről
Pénz Forbes 1 perc olvasásA legnagyobb kínai banktól vesz fel gigahitelt az MVM
Kínai állami célokat is szolgálnak
A Telex a folyamatra rálátó források segítségével arra jutott, hogy
ezek a bankok döntően kínai „policy-bankok” voltak.
Ezek hivatalosan kereskedelmi bankok ugyan, de fejlesztési célokat, vagy export-importot is ösztönöznek, így kínai állami célokat is szolgálnak, például a nagy kínai nemzetközi programok finanszírozásában vesznek részt.
A négy nagy kínai „policy-bank” ma a világ négy legnagyobb bankja, egyenként is hatalmas, 4000-5000 milliárd dolláros mérlegfőösszeggel dolgoznak, méret szerinti sorrendben róluk van szó:
ICBC (Industrial and Commercial Bank of China),CCB (China Construction Bank),ABC (Agricultural Bank of China),BOC (Bank of China).A Telex úgy tudja, hogy
a Vodafone-deal megfinanszírozásában három, az első, a második és a negyedik bank látott fantáziát, az agrárintézmény maradt ki.
Mint kifejtik, van a bankok között némi munkamegosztás, amit a nevük is mutat, Londonban mindegyikük jelen van, így a JP Morgan közvetlenül is ismerhette őket – mondta a Telex forrása, de közülük a legrégebbi, a Bank of China Budapesten is jelen van, ahogy már a China Construction Bank is megérkezett Budapestre. Minden egyes bankban külön-külön 300 ezer és 480 ezer fő közötti munkavállaló dolgozik. Magáncégek, de mindegyikben jelentős az állami tulajdon, pekingi központtal működnek, a bankvezetőknek gyakorlatilag a kormányzati és párthierarchiában is fontos helyük van, gyakorlatilag egy policy-bank elnöke az egy miniszteri poszt.
The post Kína is beszállt a magyar Vodafone felvásárlásába appeared first on Forbes.hu.