:
Breaking News

Gazdaságtörténeti bravúr lenne az egyszámjegyű infláció év végén

20 százalékos első féléves és 16 százalékos éves inflációval számolnak a Concorde szakértői 2023-ra.

2023-ban a jegybankoknak megvan az esélye, hogy csatát nyerjenek az inflációval szemben, de a háborút nem biztos, hogy 2024 előtt megnyerik, véli Gyurcsik Attila, az Accorde Alapkezelő Zrt. vezérigazgatója. Kérdéses, hogy hogyan tudnánk elérni a 2010-es éveket jellemző 2–3 százalékos inflációs célokat 2024-ben, elsősorban a globális feldolgozóipari recesszió és a munkaerőpiac feszessége miatt.

„A covid alatt a feldolgozóipari termékekből túl-, a szolgáltatásokból alulfogyasztottunk – mondta Gyurcsik péntek reggel a Concorde sajtóeseményén. – Emiatt a szolgáltatások iránti kereslet továbbra is nagyon magas, sok pénz maradt a háztartásoknál a covidot követő gazdasági stimulusok miatt, főleg az Egyesült Államokban, de Magyarországon is.” A szolgáltatási szektor továbbra is erős és túlsúlyban van a fejlett gazdaságokban, emiatt viszont a munkaerőpiac extrém feszes.

Az amerikai piacról 2–3 millió ember hiányzik, még mindig kétszer annyi nyitott álláslehetőség van, mint ahány munkanélküli.Kínában főleg a kékgallérosokból van hiány, háromszor akkora a kereslet, mint a kínálat.A tendenciák Magyarországon is hasonlóak, az ár-bérspirál messze nálunk a legfeszesebb a régióban. A magyar gazdaságnak körülbelül félmillió munkavállalóra lenne szüksége hosszabb távon.Az eurózóna magországai valamelyest jobban állnak: az infláció mértéke kisebb, az energiaválság is a vége felé jár, illetve a munkaerő-probléma sem akkora kérdés ott, mint Magyarországon vagy az Egyesült Államokban. Több ebből Mi lesz a pénzünkkel? A vártnál is rosszabb helyzetben a magyar gazdaság Tíz év is kellhet, hogy elfeledjük az inflációt – interjú

Jobbágy Sándor vezető makrogazdasági elemző szerint

gazdaságtörténeti bravúr lesz, ha év végén egyszámjegyű lesz az infláció, de azt gondolja, van rá reális esély. A forintárfolyam alakulása ehhez kulcskérdés.

2023 első negyedéve inflációs szempontból nem okozott meglepetéseket. A következő hónapokban is lassú ütemű lesz az infláció csökkenése, érdemben nyáron lehet majd alacsonyabb, szeptemberben pedig már rá fog segíteni a bázishatás is (tavaly szeptemberben jelent meg a fogyasztási árindexben a rezsiemelés hatása).

Az első félévben viszont 20 százalék körüli infláció várható, és az éves átlag is valószínűleg magasabb lesz, mint a tavalyi (14,5),

a Concorde szakértői 16 százalékos inflációval számolnak.

Furcsa recesszió

„Furcsa recesszió alakult ki – mondja Jobbágy. – Magas infláció mellett azt látjuk, hogy alig-alig emelkedik a munkanélküliség, nem ezt szoktuk meg recessziós környezetben.” A munkaerőhiányos környezethez hozzájárul, hogy az eddigihez hasonló ütemben zajlik a magyarok külföldre áramlása, és nem támaszkodhatunk a szomszédok munkaerejére sem, a régióban egymás elől halásszák el az országok a munkaerőt.

Arról, hogy a recesszió megkezdődött-e már, kisebb a vita, definíció szerint már technikai recesszióban vagyunk (azaz két egymást követő negyedévben is csökkent a GDP); az viszont kérdéses, hogy a 2023-as adat hogyan alakul. A Concorde mínuszos negyedévvel számol, éves alapon pedig az az előrejelzésük, hogy inkább mínuszba fog hajlani az átlagos GDP-változás, -1,5 és +1 százalék közötti sávban valószínűsítik.

A feldolgozóiparban és a szolgáltatásokban viszont kettőség mutatkozik meg: már érzékelhető némi javulás az élelmiszerek inflációjában, a szolgáltatások iránti kereslet viszont egyelőre nem esett vissza, amit az inflációjuk is tükröz. Az elmúlt 2 hónapban hó/hó alapon a tartós fogyasztási cikkek ára 0,8 százalékkal emelkedett, a szolgáltatószektorban ugyanez 1,9. „Nyitott kérdés, hogy ez mennyire fog beleszólni az infláció alakulásának kérdésébe” – mondja Jobbágy.

Ahhoz, hogy egyszámjegyűre csökkenjen az infláció, fontos szempont az energiaárak alakulása, illetve hogy a forintárfolyam is nagyjából a mostani szinten maradjon. Jobbágy szerint kevésbé valószínű, hogy az euróval szemben tartósan 370 körüli vagy annál is erősebb legyen árfolyam.

Hogy áll most a bankválság?

A sajtóeseményen a Concorde szakértői beszéltek a néhány héttel ezelőtti bankválságról is. Gyurcsik szerint legfeljebb „miniválságról” beszélhetünk, az, hogy 3-4 bank nehéz helyzetbe került, még nem bankválság. „Nagyon jól vannak a nagybankok az EU-ban és Amerikában is.

A 2008-2009 utáni szabályozói őrület szuperbiztossá tette a bankok nagy részét. Persze van egy-két gyengébb szervezet, ennek a jeleit láttuk egy hónapja.”

A Silicon Valley Bank kapcsán viszont van egy aspektus, amire érdemes lesz odafigyelni: a kisbankok nagyon nagy mértékben (80 százalékban) finanszírozzák a kereskedelmi ingatlanszektort Amerikában, így az SVB csődjének hosszú távú következménye lehet, hogy szűkülnek a finanszírozási lehetőségek – Gyurcsik szerint innen még kihullhat néhány csontváz, tovább lassulhat az amerikai ingatlanszektor és az építőipar.

A borítóképen Jobbágy Sándor a Forbes tavalyi Money Summit nevű eseményén / Fotó: Fekete Csaba

The post Gazdaságtörténeti bravúr lenne az egyszámjegyű infláció év végén appeared first on Forbes.hu.