:

Ha Androidot használsz, ezt azonnal ellenőrizd le!

Ha Androidot használsz, ezt azonnal ellenőrizd le!

Rengeteg androidos eszköz fertőzött gyárilag, így veszélyben vannak a felhasználók adatai – anélkül, hogy bármit telepítettek volna. Mutatjuk, hol lehet megnézni, hogy érintett-e egy adott termék.

Az Androidot sokan, sokszor szidják, és az operációs rendszer múltja nem is mentes a botrányoktól.

A közelmúltban egy újabb ügy robbant ki, amikor is kiderült, hogy rengeteg olyan tévé, set-top box vagy tévéokosító van, ami a gyári kiszerelés részeként tartalmaz előre telepített digitális kártevőket.

Hogy ez mit is jelent?

Gyakorlatilag azt, hogy a vírusok folyamatosan gyűjtik a felhasználók adatait, amivel akár konkrét anyagi veszteséget is okozhatnak az adott készülékek tulajdonosainak.Emellett képesek arra, hogy a háttérben alkalmazásokat, például reklámokat futtassanak, elméletben pedig bármikor átvehető a segítségükkel az eszköz felett az irányítás.Tehát többek között az is megoldott, hogy a felhasználó nevében küldjenek ki leveleket, így juttatva el például kártevőket, vagy akár zsarolóvírusokat, kémprogramokat az ismerősök gépeire. A tévék is veszélyben lehetnek. Fotó: Google

Mit mond a Google?

A most kirobbant botrány után a Google végre kiadott egy hivatalos közleményt arról, milyen termékek lehetnek érintettek, és hogyan lehet megbizonyosodni arról, hogy egy-egy konkrét modell fertőzött-e.

Ennek értelmében azok a berendezések vannak veszélyben, amelyek nyílt forráskódú, egyszerűen módosítható felületű, mobil Android platformot (AOSP) futtatnak.

Ezt ugyanis bármilyen cég mindenféle megkötés nélkül használhatja és módosíthatja is, így kerülhetnek rá a kártevők a masinákra. Sokszor egyébként maga a gyártó nem szándékosan teszi ezt, hanem a problémáért a hardvereket szállító, összeszerelésért és telepítésért illetékes külső partnerek a felelősek.

A licencelhető rendszerekkel nincs gond. Fotó: Panasonic

A Google-nek vannak saját, nem nyílt forráskódú, licencelhető, tehát nem ingyenes, de ellenőrzött Android alapú platformjai, amelyek az Android TV és a Google TV névre hallgatnak. Ezek a rendszerek biztonságosak, tehát ha egy adott termék ilyenre épül, akkor nincs veszélyben, ezt a cég is megerősítette.

Ezt nézd meg!

A probléma ott van, hogy ma már boldog-boldogtalan rábiggyeszti az Android TV- és Google TV-feliratokat a készülékei dobozára, még akkor is, ha azok nem is olyanok. Tehát ez önmagában nem segít a dolgon, mint ahogy az sem, milyen a kezelőfelület, hiszen az az AOSP esetében is szabadon alakítható, és így teljesen lemásolható az Android vagy Google TV külseje.

Ez is Android alapú, de nyílt forráskodú, ingyenes és veszélyes. Fotó: SDM Tech

Viszont nem kell elkeseredni, van megoldás a problémára. Legalábbis arra, hogy meg tudjunk győződni arról, hogy termékünk biztonságos-e. Ennek feltétele, hogy rendelkezzen az úgynevezett Play Protect-tanúsítvánnyal. Az ilyen modellek ugyanis a Google által licencelt, a Google saját tulajdonában levő alkalmazásokkal rendelkeznek, és sikeresen megfeleltek az Android-kompatibilitási teszten.

A Play Protect-tanúsítvány állapotának ellenőrzése

Nyisd meg a Google Play Áruház alkalmazást.A jobb felső sarokban koppints a profil ikonjára.Koppints a Play Protect elemre.A Play Protect-tanúsítvány részben megnézheted, hogy eszközöd rendelkezik-e tanúsítvánnyal.

Amennyiben egy termék nem rendelkezik ezzel a minősítéssel, akkor a Google azt javasolja, hogy a felhasználó vegye fel a kapcsolatot az eszköz gyártójával. Valamint hogy ezt követően kérjen teljes mértékben letesztelt, Play Protect-tanúsítvánnyal rendelkező berendezést.

Ez jól hangzik, csak akkor például teljesen megvalósíthatatlan, ha valaki az internetről rendelt egy olyan készüléket, amelynek nincs hazai képviselete. Ilyenkor ugyanis szinte esélye sincs arra, hogy a gyártó szóba álljon vele.

Kik a megbízhatók?

Általános érvényű szabályként egyébként elmondható, hogy a nagy cégek törekednek arra, hogy Play Protect-tanúsítvánnyal bíró, tehát teljesen biztonságos eszközöket dobjanak piacra.

Így például az Nvidia, Philips, Sony, Sharp, TCL, Xiaomi vagy Panasonic márkájú, Android alapú televíziókkal, boxokkal, kézikonzolokkal vagy asztali médialejátszókkal jó eséllyel nincsen probléma.

The post Ha Androidot használsz, ezt azonnal ellenőrizd le! appeared first on Forbes.hu.