:

Nagy Márton megszólalt az állami reptérvásárlásról: Baráti társbefektetőt keresünk

Nagy Márton megszólalt az állami reptérvásárlásról: Baráti társbefektetőt keresünk

A gazdaságfejlesztési miniszter szerint – aki a tárgyalásokat is vezeti – a kormány nyitott a tárgyalásokra, de többségi részesedést szeretne. Katari szereplővel is tárgyalnak.

A kormány aktívan keresi azt a „baráti” társbefektetőt, aki beszállna a magyar kormány mellé a Budapest Airport megvásárlására és üzemeltetésére – közölte Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter egy csütörtöki háttérbeszélgetésen, írja a Portfolio.hu.

12 milliárd forintos rekordüzlet a szomszédban, magyar érintettek is vannak

A miniszter elmondta, az a kormány célja, hogy többségi részesedést szerezzen a reptérben, de nyitott a tárgyalásokra. Nagy szerint több repülőtér-üzemeltetővel, köztük egy katari szereplővel is folynak a tárgyalások – ahogy azt Orbán Viktor kormányfő is elmondta a múlt héten –, a potenciális felvásárlás pedig várhatóan 2023 végéig lezárul.

„Az állam egy baráti társbefektetővel együtt szeretné megvásárolni a repülőteret, aki a repülőtér üzemeltetésére is képes lehet”

– fogalmazott Nagy Márton.

Újra nyereséges évet zárt a Budapest Airport

A Budapest Airport megvásárlása már régóta tervben van, 2021-ben egy nem kötelező érvényű ajánlatot nyújtottak be, amit később felfüggesztettek. A kormány azonban idén visszahozta az ötletet, majd a gazdaságfejlesztési miniszter nevezte ki a felvásárlással kapcsolatos tárgyalások vezetésére.

A ferihegyi Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőteret üzemeltető társaság a 2022-es évet 277,7 millió euró (111 milliárd forint) nettó árbevétel mellett 76,6 millió euró (30,7 milliárd forint) nyereséggel zárta (az átváltásnál a leadott beszámolóban feltűntetett 400,25 forintos euróárfolyamot használtuk).

Ferihegy: fellélegezhet a reptér két év rekordveszteség után

A covid időszak alatt a reptér 198 millió euró (79,2 milliárd forint) veszteséget halmozott fel. A részvényesek számára osztalék-kifizetés nem történt.

A reptér tavaly visszaépítette a covid előtti utasforgalom 75 százalékát, légi áruszállítás terén pedig évi 194 ezer tonnás árumennyiséggel rekordot döntött.A tavalyi 277,7 millió eurós forgalom több mint az azt megelőző két év bevétele összesen – ebből látszik, mennyire megütötte a céget a covid és az utazási korlátozások.A vállalat a tavalyi évben összesen 47 millió euró értékben hajtott végre infrastrukturális beruházásokat, így a fejlesztések értéke négy év alatt, 2022 végére a 270 millió eurót is meghaladta.

Az állampapírokkal kapcsolatos rendeletekre is reagált

A Portfolio szerint a háttérbeszélgetésen Nagy Márton reagált a tegnap este, a Magyar Közlönyben megjelent rendeletcsomagra is.

Négy fontos döntést hozott az éjszaka a kormány. Azt üzenik: vegyetek állampapírt!

A miniszter azt mondta, nem az adóbevételek növelése a cél, mondván,

„kit érdekel, mennyit szedünk be”,

a megtakarítási piac stimulációja a kormány célja. Azt is elmondta, a bankszektor szintjén 1300 milliárd forint plusz kereslet jelentkezik majd a hosszú állampapírok iránt az extraprofitadó változtatása miatt, a befektetési alapoktól pedig mintegy 500 milliárd forintnyi új keresletet várnak. Így csak az intézményektől 1800 milliárd forint többletkereslet várható az állampapírpiacon – tette hozzá a miniszter.

Borítókép: Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter elõadást tart a Pénz7 rendezvénysorozat keretében a szolnoki Verseghy Ferenc Gimnáziumban 2023. március 24-én.

The post Nagy Márton megszólalt az állami reptérvásárlásról: Baráti társbefektetőt keresünk appeared first on Forbes.hu.