:

A járvány alatti lezárások alatt nem esett ennyire vissza a boltok forgalma

A járvány alatti lezárások alatt nem esett ennyire vissza a boltok forgalma

Nagyot esett vissza a fogyasztásunk, továbbra is spórolunk a tankoláson és kevesebb élelmiszert is vásárolunk.

Hogy az infláció tartósan nagyon magas szinten ragadt, azt nemcsak az jelzi, hogy a papír ezres már gyakorlatilag váltópénz, de a KSH friss számai is. Kevesebbet vásárolunk továbbra is – a visszaesés elég komolynak mondható.

2023. áprilisban a kiskereskedelem forgalmának volumene – jelentős bázishatás mellett – a nyers adat szerint 13,6, naptárhatástól megtisztítva 12,6%-kal csökkent az előző év azonos időszakihoz képest.

Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben 8,6, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 10,7, az üzemanyag-kiskereskedelemben 22,9%-kal kisebb lett az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene.

A szezonális és naptárhatással kiigazított adatok szerint a kiskereskedelmi forgalom volumene 0,9%-kal elmaradt az előző havitól. 2023. január–áprilisban a forgalom volumene – szintén naptárhatástól megtisztított adatok szerint – 10,4%-kal kisebb volt az előző év azonos időszakinál.

Mit jelentenek a számok?

Március után áprilisban is meghaladta a 10 százalékot a kiskereskedelmi forgalom visszaesése. Sőt a mostani április még 2020 áprilisán is túltett, pedig akkor a járvány miatt bevezetett korlátozások miatt sok üzlet zárva tartott. A márciusi adat amúgy már eleve rekord volt. A kormányzati árintézkedésekkel torzított magyar piac úgy tudta összehozni mindezt, hogy az infláció közben rekord magas szinten ragadt.

Az is jól látszik, hogy a benzinárstop elengedése jócskán visszafogta a benzinkutak forgalmát, itt hónapok óta nagy a visszaesés éves alapon (a friss üzemanyaárak itt).

Mostantól minden Sparban harmadáron vásárolhatunk egy magyar cégnek köszönhetően Extraprofitadóhoz extra veszteség: brutális mínuszok a magyar kiskereskedelemben

Nézzük a részletes adatokat

Az országos kiskereskedelem forgalmának volumene 12,6%-kal visszaesett.Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben a forgalom volumene 8,6%-kal kisebb lett. Az élelmiszer-kiskereskedelem 76%-át adó élelmiszer jellegű vegyes üzletek értékesítési volumene 10%-kal, az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké 4,1%-kal mérséklődött.A nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalmának volumene összességében 10,7%-kal csökkent. Az eladások volumene a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszerüzletekben 5,4%-kal nőtt, a használtcikk-üzletekben 0,3, a textil-, ruházati és lábbeliüzletekben 9,6, a könyv-, számítástechnika-, egyébiparcikk-üzletekben 12, az iparcikk jellegű vegyes és a bútor-, műszakicikk-üzletekben 20-20%-kal kisebb lett.Az árucikkek széles körére kiterjedő, a kiskereskedelmi forgalomból 7,7%-kal részesedő csomagküldő és internetes kiskereskedelem volumene 8,4%-kal csökkent.Az üzemanyagtöltő állomások forgalmának volumene 22,9%-kal elmaradt az előző év azonos havitól.A kiskereskedelmi adatokba nem tartozó gépjármű- és járműalkatrész-üzletek eladásai 4,4%-kal csökkentek.

2023. áprilisban:

Az országos kiskereskedelem forgalma folyó áron 1479 milliárd forintot ért el.Az országos kiskereskedelmi forgalom 49%-a az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben, 35%-a a nem élelmiszer-kiskereskedelemben, 16%-a az üzemanyagtöltő állomások üzemanyag-forgalmában realizálódott.

2023. január–áprilisban az előző év azonos időszakához képest, naptárhatástól megtisztítva:

A kiskereskedelem forgalmának volumene 10,4%-kal csökkent.Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben 8,2, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 8,1, az üzemanyag-kiskereskedelemben 20,2%-kal visszaesett az értékesítés volumene.

The post A járvány alatti lezárások alatt nem esett ennyire vissza a boltok forgalma appeared first on Forbes.hu.

Hirdetés

Cimkék

Keresés