Két húszéves magyar három év alatt megcsinálta, amit egy iparág dollármilliókból tíz év alatt sem tudott
- Forbes
- 06 Jun, 2023
- Címkék: #Zöld # a magazin # zöld
A magyar Respray csapata létrehozta a világ első olyan automatáját, amivel a vásárlók újratölthetik aeroszolos, vagyis fújós dezodorjaikat. Zámbó Gergely és Réti Andor mindössze három év alatt fejlesztette ki a technológiát, pedig előtte a világ legnagyobb dezodorgyártói dolgoztak rajta sikertelenül. Most a Rossmann-nal vennék be Európát.
„Amikor Gergő és Andor felvázolta az ötletét, őszinte leszek, kicsit megmosolyogtam őket. Hogy itt van ez a két húszéves srác, és meg akarják csinálni azt, amit egy egész iparág dollármilliókkal a háta mögött egy évtized alatt sem tudott. Azt mondtam magamnak, ha ez sikerül nekik, kalapot emelek előttük” – meséli Gyenes András első találkozásáról Réti Andorral és Zámbó Gergellyel. Andor és Gergő 2020 elején prezentálta a fújós dezodorok utántöltésére alkalmas automata ötletét Andrásnak, későbbi mentoruknak, most már tulajdonostársuknak.
Azóta Respray márkanéven két automatájuk is működik a Rossmann két magyarországi üzletében, a vártnál jóval nagyobb vásárlói érdeklődés mellett.
Már a gimiben klímaszorongtak és vállalkozásról ötleteltek
Gyenes kezdeti kételkedése nem volt véletlen: több mint húsz évig dolgozott a világ egyik legnagyobb dezodorgyártójánál, az Unilevernél, a cég magyarországi és Adria-régiós vezérigazgatója is volt. Pontosan rálátott arra, milyen óriási befektetésekkel próbáltak kifejleszteni hasonló, a környezeti lábnyomukat csökkentő megoldásokat a nagy gyártók – ha nem is sikertelenül, de áttörés nélkül. A bevallásuk szerint klímaszorongó Andort és Gergőt már gimnazista korukban hasonló környezeti kérdések foglalkoztatták, mint a nagy dezodorgyártókat. „Az a pillanat mindenkinek ott van a fejében, amikor elhasznál egy ilyen terméket, de tanácstalan,
hogy tényleg ki lehet-e dobni, mert van benne műanyag, fém, közben a hajtógáz miatt veszélyes hulladék” – mondja Gergő. Andor hozzáteszi: hiába dobjuk bele a dezodoros flakont a szelektív hulladékgyűjtőbe, problémás az újrahasznosítás, és végül a kommunális szemétben landolnak.
A fiúk együtt jártak a budapesti Eötvös József Gimnáziumba. „Tizedikben vagy tizenegyedikben Andor odajött hozzám bepánikolva, hogy le vagyunk maradva, gyűjtsünk ötleteket egy közös vállalkozáshoz” – emlékszik vissza Gergő. Andor úgy látta,
nem feltétlenül kell követni azt a hagyományos utat, hogy elvégzik az egyetemet, elmennek dolgozni, és amikor lesz elég tőkéjük, akkor kezdenek vállalkozást építeni.
Nem akartak eddig várni, elkezdtek hát problémákon és megoldásokon pörögni. A több tucat ötlet közül néhányra szűkítették a kört: a fújós dezodorok utántöltése mellett gondolkoztak komlóteagyártáson, érettségire felkészítő applikáción, telefonkiegészítőkkel való kereskedésen is.
A teljes cikket a júniusi Forbes Öko mellékletében olvashatjátok. Gergő és Andor mesél az utántöltő automata prototípusáról, a több ezer próbatöltésről, és arról is, hogyan kerültek a Rossmann magyarországi ügyvezető igazgatójához tárgyalni. A cikkből kiderül, milyen volt az automaták fogadtatása, használják-e az emberek, illetve, hogy milyen további lehetőségek vannak a gépben (spoiler: sokféle).
The post Két húszéves magyar három év alatt megcsinálta, amit egy iparág dollármilliókból tíz év alatt sem tudott appeared first on Forbes.hu.