Áttörést hozhat a Parkinson-kór kezelésében ez a program
- 24.hu - Tech
- 10 Jun, 2023
- Címkék: #Tech # parkinson-kór # betegség # algoritmus # mesterséges intelligencia
Hatalmas előrelépést jelenthet a Parkinson-kór diagnosztizálásában az az új algoritmus, amelyet ausztrál és amerikai kutatók fejlesztettek ki – írja az Interesting Engineering.
A Parkinson-kór egy olyan, sajnos igen gyakori degeneratív idegrendszeri betegség, ami a tudomány mai állása szerint ugyan kezelhető, de nem gyógyítható. Éppen ezért rendkívül fontos a korai diagnosztizálás.
Az ACS Central Science című tudományos lapban közzétett publikáció szerint az ausztrál Új-Dél-Walesi Egyetem, valamint az amerikai Bostoni Egyetem kutatói a mesterséges intelligenciát használták arra, hogy a betegek szervezetében található, a kórhoz kapcsolódó biomarkereket detektálják.
A Crank-MS (Classification and Ranking Analysis using Neural network geners Knowledge from Mass Spectrometry) elnevezésű gépi tanulási program olyan emberek vérmintáit vizsgált meg, akik közül 39 embernél később kialakult a Parkinson-kór.
A kutatók a metabolitok (az anyagcsere közbenső- vagy végtermékei) különböző egyedi kombinációit vizsgálták, amelyek potenciális jelei lehetnek a betegség kialakulásának. A technológia az állítások szerint 96 százalékos pontossággal működik – írja a hvg.
Az eredményeik azért is fontosak, mert jelenleg a Parkinson-kórt csak olyan tünetek megfigyelésével lehet diagnosztizálni, mint a kéz remegése. Ha nem genetikailag öröklött megbetegedésről van szó, a vérvizsgálatokkal nem lehet kimutatni azt. Az olyan tünetek azonban, mint az alvászavar vagy az apátia már jóval a motoros tünetek előtt megjelennek.
The post Áttörést hozhat a Parkinson-kór kezelésében ez a program first appeared on 24.hu.