19 éve lőtték le az orosz Forbes főszerkesztőjét, a mai napig megoldatlan az ügy
- Forbes
- 09 Jul, 2023
- Címkék: #Üzlet # orosz # oroszország
Az orosz Forbes főszerkesztője, Paul Klebnyikov 19 évvel ezelőtt hunyt el, miután ismeretlen támadók kilencszer lőttek rá a moszkvai éjszakában. A gyilkosságért azóta sem ítélték el a tettest, a feltételezett elkövető szabadlábon van.
„A legmélyebb szomorúsággal tájékoztatom Önöket, hogy ma este Moszkvában meggyilkolták a 41 éves Paul Klebnyikovot, a Forbes orosz kiadásának főszerkesztőjét.
A beszámolók szerint épp munkából távozott, amikor négyszer rálőttek, majd nem sokkal később meghalt. Feleségét és három kisgyermekét hagyta hátra.”
Így szólt az a gyászjelentés, amit Steve Forbes, az anyalapunk főszerkesztője 2004. július 9-én, azaz napra pontosan 19 évvel ezelőtt írt.
Klebnyikovot kórházba szállították, ahol már nem tudták megmenteni az életét és a kórház elakadt liftjében belehalt a sérüléseibe. Ő volt az első amerikai újságíró, akit meggyilkoltak Oroszországban, az ügye a mai napig megoldatlan.
Halálos fenyegetéseket kapott
A második generációs orosz emigráns Paul Klebnyikov New Yorkban született és nőtt fel. A kaliforniai Berkeley egyetemen szerzett diplomát politológiából, majd tengerészgyalogosnak készült. A felkínált kinevezését azonban visszautasította és a London School of Economics-on doktorált. 1989-ben csatlakozott az amerikai Forbeshoz, ahol posztszovjet üzletekről és az orosz korrupcióról írt. Klebnyikov eközben halálos fenyegetéseket kapott, így egy ideig szüneteltette az oroszországi tudósításokat, a családjával Párizsban élt.
Paul Klebnyikov. Forrás: MTI/EPA/NEWSWEEKEközben két könyvet is írt: az első az orosz kormányközeli üzletemberek korrupciós ügyleteiről szólt, a második, Beszélgetések egy barbárral című pedig a csecsen szeparatista miniszterelnök-helyetessel, Hodzs-Ahmed Nuhajevvel készített interjújának hosszú átirata volt. 2004-ben költözött Moszkvába, hogy elindítsa a Forbes magazin orosz kiadását, az első szám 2004 áprilisában került az újságárusokhoz. Klebnyikov családja nem akart Oroszországba költözni, így csak egy évre vállalta a főszerkesztői feladatokat. A magazinnak csupán négy száma jelent meg a halála előtt:
köztük az Oroszország 100 leggazdagabb emberéről szóló cikk is, ami egyes források szerint a szerkesztő halálához vezetett.
Kilenc lövés érte
2004. július 9-én a 41 éves Klebnyikovot a Forbes moszkvai szerkesztőségének épülete előtt, késő este ismeretlenek támadták meg, egy lassan haladó autóból – ahogy később kiderült, nem is négyszer hanem kilencszer – lőttek rá. A halálos sérüléseket szerzett újságírót egy oxigénpalack nélküli mentőautóban szállították kórházba. Klebnyikov a kórházi liftben hunyt el, ami menet közben meghibásodott.
A hatóságok a támadást bérgyilkosságnak minősítették. A Forbes orosz kiadásának kiadója közleményben jelentette ki, hogy a gyilkosság egyértelműen összefügg Klebnyikov tényfeltáró újságírói tevékenységével.
Az orosz ügyészség a támadás kitervelésével először Hodzs-Ahmed Nuhajevet vádolta meg, aki Klebnyikov korábbi könyvének kulcsszereplője volt.
Az orosz hatóságok szerint Nuhajevnek nem tetszett, hogy az interjúsorozatból könyv készült.
A vádirat alapján a gyilkosságra egy csecsen szeparatistákból álló csoportot bíztak meg, aminek tagja volt Kazbek Dukuzov és testvére, Magomed Dukuzov, valamint Musza Vahajev és Fail Szadretdinovot.
Felmentették a feltételezett elkövetőket
Az ügy ezután váratlan fordulatot vett: 2006-ban három személy ellen emeltek vádat, a tárgyalás végén azonban Kazbek Dukozovot és Musza Vakhajevet, majd később Szadretdinovot szintén felmentették, mivel nem találtak meggyőző bizonyítékot ellenük. (Szadretdinovnak más bűncselekmények miatt újból a bíróság elé kellett állnia, kilenc év börtönbüntetésre ítélték). Magomed Dukozov eközben teljesen kiesett a képből, mivel 2004-ben elhagyta az országot, mielőtt letartóztathatták volna.
Az államügyészek a felmentések után azonban meggondolták magukat, 2007-ben újra tárgyalást tűztek ki, mivel sokak szerint a korábbi tárgyalásokon kirívó eljárási szabálysértések történtek. Majd a 2007-es újratárgyalást is felfüggesztették, mivel Dukuzovot, aki időközben elhagyta Oroszországot, nem sikerült felkutatni. Az ezt követő években ide-oda tologatták az ügyet egy moszkvai bíróság, a Legfelsőbb Bíróság és az ügyészek között.
Több ebből Az autód feltűnő, de te csak észrevétlenül suhanj – ilyen, amikor Rolls Royce sofőr vagy (egy napig) 19 éve lőtték le az orosz Forbes főszerkesztőjét, a mai napig megoldatlan az ügyAz Obama-látogatás
Barack Obama amerikai elnök 2009-es moszkvai látogatásakor viszont a Kreml ígéretet tett arra, hogy pontot tesznek a Klebnyikov-gyilkosság végére. Akkor Andrej Nyeszterenko külügyminisztériumi szóvivő azt mondta, nagyon komolyan veszik a nyomozást. Klebnyikov családja hiába sürgette az orosz hatóságokat, az ügy egyszerűen megakadt.
13 évig körözte az Interpol
2017-ig nem igazán lehetett hallani a gyilkosságról.
Novemberben viszont az ukrán állami hírszerzés jelentette be, hogy őrizetbe vett egy férfit, akit az Interpol körözött Klebnyikov meggyilkolása miatt.
Az orosz belügyminisztérium november 20-án Magomed Dukuzov néven nevezte meg a gyanúsítottat és felszólították az ukrán hatóságokat, hogy adják ki Oroszországnak a férfit. Magomedről kiderült, hogy a bűntársai letartóztatása előtt az Egyesült Arab Emírségekbe szökött, ahol elítélték és bebörtönözték a Klebnyikov-ügytől független más bűncselekmények miatt.
A CPJ-nek ekkor Klebnyikov testvére, Peter azt mondta, hogy „a kérdés valójában az, hogy ki volt a gyilkosság ötletgazdája. Az orosz kormány teljes kudarcot vallott az azonosításában, a nyomozásban és a megtalálásában. Így ez a letartóztatás, bár fontos, mégis egy kicsit mellékes”.
Ami Magomedet illeti, az ukrán kormány 2019-ben beleegyezett abba, hogy kiadják Oroszországnak, de csak azután, hogy az ukrán ügyészek bíróság elé állítják – a Klebnyikov-gyilkosságtól független bűncselekmények elkövetéséért.
Egy kijevi oknyomozó riporter még ebben az évben megkereste az ukrán főügyészséget, hogy friss információkat gyűjtsön Magomed helyzetéről.
A férfi kiadását azonban elhalasztották, amíg az ukrán büntetőeljárásban nem születik végső döntés. Azóta szinte teljes hírzárlat van az üggyel kapcsolatban, Magomed az amerikai Forbes forrásai szerint ma Csecsenföldön tartózkodhat.
24 év alatt 48 gyilkosság
Vlagyimir Putyin 1999 óta van hatalmon Oroszországban (először 1999-ben lett miniszterelnök, majd 2008-2012-ig töltötte be a pozíciót, az elnöki cím pedig 2000-től 2008-ig, majd 2012-től napjainkig illeti meg.) 24 év alatt 48 újságíró vesztette életét Oroszországban, egyharmaduknál a tettes szándéka azóta sem tisztázódott.
The post 19 éve lőtték le az orosz Forbes főszerkesztőjét, a mai napig megoldatlan az ügy appeared first on Forbes.hu.