:

Olcsó, de még számos sebből vérzik a Microsoft felhős-tévés játékszolgáltatása

Olcsó, de még számos sebből vérzik a Microsoft felhős-tévés játékszolgáltatása

Nem kell drága gépet venni, olcsó a havidíj, és mégis lehet csúcsjátékokkal szórakozni. Ez papíron nagyon ígéretes, de megnéztük, hogy mit tud a valóságban az Xbox Cloud Gaming.

Menő, csodás grafikájú komplex csúcsjáték a tévén úgy, hogy ahhoz nem kell rádugni sem PC-t sem konzolt? Bizony, ez a valóság és nem az álom!

Legalábbis ezzel kecsegtetnek a felhős játékszolgáltatások, amelyeknél tehát a programok távoli, ultranagy teljesítményű számítógépeken futnak.

A jó élet Szalai Péter 8 perc olvasás
Mindenkinek járna egy ilyen tv, de kevesek kiváltsága marad
A jó élet Szalai Péter 10 perc olvasás
Megsemmisíti a szabadidőt az új, ingyenes Call of Duty
A jó élet Smejkál Péter 1 perc olvasás
2020 végén jön az új Xbox, ami már szinte egy PC
A jó élet Szalai Péter 10 perc olvasás
Gamer laptopnak hívják, de mindenkinek jó, aki erős gépet akar. Mi alapján dönts?

A képernyő előtt ülő játékos pedig csak az audiovizuális jeleket kapja meg, illetve a vezérlőeszközein keresztül adja ki a parancsokat, tehát hogy például az általa irányított karakter ugorjon vagy lőjön. Ez elméletileg jól hangzik, és ha a dolog valóban működik, akkor egyértelműen sokat dobhat a felhasználói élményen.

Több óriási cég is foglalkozik ilyen rendszerek fejlesztésével, köztük a Microsoft, amely a beszédes nevű Xbox Cloud Gaming nevű platformmal rukkolt elő. Ez papíron az egyik legjobb ilyen szolgáltatás, és idén elérhetővé vált tévéken, egészen pontosan a Samsung 2021-es, 2022-es és 2023-as modelljein, és a pletykák szerint idővel érkezhet más gyártók termékeire is.

Rengeteg csúcsjáték elérhető a felhőn keresztül.

Tehát ennek révén nagy képernyőre is odavarázsolhatóak az Xbox játékok, anélkül, hogy ehhez egy külön drága hardverre lenne szükség. Pont kaptam kölcsön egy új OLED tévét a dél-koreai cégtől, így ki tudtam próbálni, hogy mennyire működik jól a valóságban ez az ígéretesnek tűnő funkció 2023-ban. Már csak azért nagyon kíváncsi voltam, mert évekkel ezelőtt telefonon kísérleteztem a felhős platform egy korábbi változatával, és akkor óriási csalódást okozott a dolog, hiszen teljesen használhatatlan volt az egész az állandó akadozás és a pixeles kép miatt.

Ingyen? Dehogy!

A Samsung okostévé rendszerében a gyárilag előre telepített alkalmazás elindítását követően azonnal felugrik a 200 címet tartalmazó játéklista. Köztük olyan tényleg AAA kategóriás darabokkal, mint a Forza vagy az Assasin’s Creed sorozatok egyes epizódjai, vagy épp korunk egyik legnépszerűbb programja, a Fortnite.

És itt azonnal szembesülhetünk is azzal, hogy csak ez utóbbi ingyenes, minden más programhoz elő kell fizetni az Xbox Game Pass Ultimate névre hallgató szolgáltatására, amely 4100 forintot kóstál.

Ezért cserébe viszont tényleg rengeteg szuper játékkal szórakozhat a felhasználó, amelyeket így nem is kell külön-külön megvásárolni.

A havidíj ~4000 forint.

Természetesen minden játék mellett található egy rövid leírás, illetve tematika szerint is csoportokba osztották őket. Akad itt minden, kaland, akció, sport, ügyességi, szerepjáték, stratégia és szimulátor egyaránt. Azaz hamar találhat mindenki a kedvére valót darabot.

Bármilyen kontrollerrel használható, ami remek!

Az irányításhoz a tv mellé járó távirányító nem elég, szükség van egy kontrollerre, de szerencsére ez lehet bármilyen USB-s vagy Bluetooth eljárást használó darab, nem kell feltétlenül venni hozzá egy drága Xbox perifériát. A párosítás pofonegyszerű, hiszen a tv és a kontroller azonnal felismerte egymást, és a kapcsolat is végig szakadozás nélkül megmaradt.

Tévén, mobilon, konzolon

Az Xbox felhő alapú játékszolgáltatása több konstrukcióban is elérhető. Amennyiben valaki nem használná tévén vagy mobilon, hanem csak PC-n vagy konzolon, akkor olcsóbban is hozzájuthat. Az Xbox PC Game Pass ára 3000 forint/hó, az Xbox Game Pass For Console ára 3190 forint/hó.

Milyen az élmény?

Az alapok tehát rendben vannak, de a lényeg nyilván az, hogy milyen a játékélmény. Nos, azt azonnal lehet tudni, hogy képminőség terén ez a felhős megoldás nem kelhet versenyre egy hagyományos Xbox-szal. Amíg ugyanis azon 4K felbontásban, HDR támogatással, 120 FPS (képkocka/másodperc) sebességgel futnak a játékok, addig itt be kell érni Full HD-val, azaz negyedakkora részletességgel, és maximum 60 FPS-sel, a HDR pedig felejtős.

A grafika azért rendben van.

Ráadásul ez csak az ideális esetben elérhető maximális részletesség, hiszen a rendszer folyamatosan próbál optimalizálni, emiatt előfordulhat, hogy lényegesen kisebb a részletesség, ugyanis konkrétan pixelessé válik a kép. Tehát a látványvilág érezhetően jelentősen elmarad attól, amit egy olyan konzolgép vagy PC produkál, ami ott zümmög a nappaliban.

A tv szorosan együttműködik a szolgáltatással.

Ennél is nagyobb baj, hogy sokszor jelentkezik kisebb-nagyobb mértékű akadás, ami miatt az online multiplayer játékok, tehát például a már említett Fortnite élvezhetetlenek.

Semmi esélyünk, még azok a botok, azaz gép által irányított játékosok is kifiléznek, akiket csak azért pakol be a program a játékba, hogy meglegyen a létszám, és akik akkora kihívást jelentenek általában, mint egy vak, kikötözött lajhár. Emellett a stabilitással is akadnak problémák, hiszen azért néha előfordult fagyás, vagy hogy egy játék néma maradt. Mindez újraindítással egyszerűen orvosolható, de attól még elképesztően bosszantó.

A felhő miatt (is) akarja a Microsoft az Activisiont

A felhő alapú játékszolgáltatásokkal évek óta kísérleteznek a nagy piaci szereplők, azonban a nagy áttörés mind a mai napig várat magára. A Microsoft többek között pont azért kívánja felvásárolni az Activision játékfejlesztő konszernt, amelyhez például a gigantikusan népszerű Call of Duty vagy World of Warcraft címek kötődnek, hogy egy lökést adjon ennek a folyamatnak. Ezekkel a játékokkal ugyanis minden korábbinál több embert szívhatnának be az ilyen platformokra. A Szövetségi Kereskedelmi Bizottság (Federal, Trade Comission, FTC) és az Egyesült Királyság Verseny- és Piacfelügyelete (Competition and Markets Authority, CMA) állítólag pont azért állított akadályokat az akvizíció elé, hogy a Microsoft e téren ne tehessen szert extrém versenyelőnyre.

Megéri?

Az Xbox Cloud Gaming egyelőre még távol van a tökéletestől, és a fent említett hibák miatt egyelőre korlátozottan használható. Ráadásul az is igaz, hogy csak azok a címek érhetőek el, amelyek éppen a részét képezik az aktuális kínálatnak, tehát a választék nem végtelen nagyságú.

Van még hova fejlődni. Kép: Microsoft

Viszont ezzel együtt még mindig azt mondanám, hogy életképes a koncepció. Durván egy Netflix előfizetés áráért tényleg kapunk egy rakás játékot, amelyekkel valóban el lehet ütni az időt. Mindezt úgy, hogy a jelenlegi legolcsóbb Xbox is 120 000 forintba kerül, és akkor magukról a játékokról még nem is beszéltünk, amelyek egyenként 5-30 000 forintot kóstálnak.

Ha valaki kompromisszumok nélküli játékélményre vágyik, annak nem ajánlanám jó szívvel ezt a szolgáltatást. Annak viszont igen, aki nem akar vagy tud sokat költeni gamingre, de azért szeretne olykor játszani egy kicsit. Lehuppanva a kanapéra egy fárasztó nap végén egy-két órára kontrollerrel a kezében, és az sem okoz óriási csalódást, ha nem hibátlan az élmény.

A tapasztalatok azt, mutatják, hogy továbbra is az a helyzet, hogy a tévéken elérhető felhő alapú játékszolgáltatáson még mindig kell dolgozni. Az egy dolog, hogy a képminőség lehetne jobb, de a stabilitás és a sebesség sem az igazi legalábbis ez esetben, pedig olyan cégek állnak a projekt mögött, mint a Samsung és a Microsoft, szóval amit lehetett, azt jó eséllyel kihozták a rendelkezésre álló erőforrásokból.

The post Olcsó, de még számos sebből vérzik a Microsoft felhős-tévés játékszolgáltatása appeared first on Forbes.hu.

Hirdetés

Cimkék

Keresés