:
Breaking News

Jön az új inflációkövető állampapír: miben lesz más?

Az Államadósság Kezelő Központ oldalán megjelent tájékoztató alapján a jelenleg elérhető prémium állampapírok forgalmazása lezárul. Ezzel egy időben egy új, 10 éves futamidejű inflációkövető állampapír válik elérhetővé a befektetők számára. Az új papír esetében azonban nem csak a futamidő hosszabbodik meg, a kamat is alacsonyabb lesz, a kamatprémiumot ugyanis jelentősen lecsökkentik. A Bankmonitor szakértői kiszámolták, mit jelent ez majd a befektetők számára.

Komoly változás jön a lakossági állampapírpiacon, a jelenleg legnépszerűbb inflációkövető állampapírok forgalmazása lezárul. (A jelenleg elérhető sorozatokra utoljára jövő hét hétfőn, július 31-én lehet vételi megbízást adni.)

Jelenleg két sorozat érhető el, az 5 éves futamidejű 2028/L és a 8 éves futamidejű 2031/I sorozat, ezek forgalmazása zárul le hamarosan.

Nem maradunk azonban inflációkövető állampapír nélkül a jövőben sem, augusztus másodikától elérhető lesz az új 2023/l sorozatú Prémium Magyar Állampapír (PMÁP). Ahogy a nevéből is sejthető, az új befektetés hosszabb, 10 éves futamidejű lesz. Ennél azonban lényegesebb változás, hogy módosul a kamatprémium.

Mi változik az új inflációkövető állampapírnál?

A Bankmonitor szakértői összegyűjtötték az új állampapír legfontosabb tulajdonágait. Sok befektető nem fog örülni a változásoknak.

Az új inflációkövető állampapír futamideje 10 év lesz (pontosabban 9 év és 6 hónap). Eközben a jelenleg elérhető konstrukciók futamideje 5, illetve 8 év. Vagyis az új befektetés választásával hosszabb ideig hitelezzük meg a magyar államot.A futamidő nem feltétlenül lényeges elem, ugyanis a befektetés igen rugalmas, relatív könnyen ki lehet szállni belőle a futamidő alatt. Jelenleg az Államkincstár 99 százalékos árfolyamon vásárolja vissza lejárat előtt a papírt, vagyis a kiszállás költsége 1 százalék. Nem tudni arról, hogy az új sorozat esetében ez a feltétel megváltozna. Arról azonban nem szabad megfeledkezni, hogy a visszavásárlási árfolyamot a Magyar Államkincstár bármikor megváltoztathatja a későbbiekben. (Ez egyébként igaz a jelenleg elérhető sorozatokra is.)A jelenlegi és az új sorozat egyaránt változó kamatozású, a kamat mértéke évente módosulhat. Az aktuális kamat a megelőző évben mért inflációhoz van kötve, ez tekinthető kamatbázisnak. Az első periódusra érvényes kamatot a 2022-es infláció – ennek mértéke 14,5 százalék – alapján határozták meg. Itt nincs újdonság, ez igaz a jelenlegi és az új sorozatra egyaránt.A kamatbázist egy fix kamatprémiummal növelik meg, így áll össze az adott évre fizetendő éves kamatszint. Az új, 10 éves futamidejű állampapír esetében ez a kamatprémium 0,25 százalék, ami megegyezik a jelenleg elérhető 5 éves futamidejű sorozat kamatfelárával. Ugyanakkor a jelenleg forgalmazott 8 éves futamidejű 2031/I sorozat esetében a kamatprémium 1,0 százalék. Ez azt jelenti, hogy a jövő héttől elérhető 10 éves futamidejű papír induló kamata évi 14,75 százalék lesz, míg a jelenleg elérhető 8 éves állampapír induló kamatszintje évi 15,50 százalék.Módosul az első kamatfizetés időpontja is. A 2028/L sorozat 2024. júliusában, míg a 2031/I sorozat 2024. májusában fizet először kamatot. Ezzel szemben a jövő héttől elérhető 2033/I sorozat már 2024. januárjában kamatot fog fizetni.Érdemben csökkenni fog az egy szolgáltatónál, forgalmazónál vásárolható állampapír értéke is. A jelenleg elérhető sorozatok közül még 100 millió forintot vásárolhatunk egy forgalmazónál, az új papírnál ez a limit 25 millió forintra fog csökkenni.

Érdemes sietni a vásárlással, vagy várjunk inkább?

Változik a kamatprémium, ezáltal az inflációkövető állampapír éves kamata is. Ezzel kapcsolatban rögtön felmerül a kérdés:

most szaladjunk az Államkincstárhoz befektetni a pénzünket, vagy érdemes inkább kivárni?

A kérdés megválaszolásához a Bankmonitor a jelenleg elérhető 2031/I PMÁP sorozatot hasonlította össze a jövő héten induló 2033/I PMÁP-val. 10 millió forintnyi befektetésből indultak ki.

A számításhoz mindenképpen kell egy inflációs pálya, itt az MNB várakozásaira támaszkodtunk:

A 2024-es kamatfizetésnél 14,5 százalékos inflációval számoltak, ez a 2022-es tényleges infláció.A 2025-ös kamatfizetésnél 17,5 százalékos inflációval számoltak (az MNB által 2023-ra várt inflációs sáv közepe), a 2026-osnál 4,5 százalékos inflációval (az MNB által 2024-re várt inflációs sáv közepe), a 2027-esnél 3,0 százalékos inflációval (az MNB által 2025-re várt inflációs sáv közepe), a 2028-asnál szintén, egészen a 2033-as kamatfizetésig (a 3,0 százalék az MNB inflációs célszáma).

A kamatprémium a jelenleg elérhető konstrukciónál 1 százalék, míg a jövő héten induló állampapírnál 0,25 százalék. A számítás során a Bankmonitor abból indult ki, hogy a kapott kamatot – változatlan feltételek mellett – újra befektetjük. Azt feltételezték, hogy mindkét papír megvásárolható augusztus másodikán. Illetve figyelembe vették a jelenleg elérhető sorozat vételárában lévő kamatot és a két konstrukció eltérő kamatfizetési időpontját is.

Egyáltalán nem meglepő módon a 0,75 százalékpontos kamatcsökkentésnek komoly hatása van.

A 10 millió forint befektetésünk az új 2033/I sorozat választásakor 2031. májusában 15,64 millió forintot fog érni, de a 2033-as lejáratkor is „csupán” 16,5 millió forintot lesz befektetésünk ellenértéke. Ezzel szemben, ha a 10 millió forintunkat a jelenleg elérhető 2031/I sorozatba fektetjük be, akkor 17,04 millió forintot fogunk visszakapni 2031 májusában.

Ha 10 millió forintot a jelenlegi inflációkövető állampapírba fektetünk, akkor 1,4 millió forint extra profitot érhetünk el 8 év alatt. Ha az új papírt lejáratig megtartjuk, akkor is durván 500 ezer forinttal kisebb nyereséget érhetünk el, miközben két évvel hosszabb a befektetési idő. Vagyis érdemes sietni, mert a jelenlegi konstrukció sokkal kedvezőbb.

The post Jön az új inflációkövető állampapír: miben lesz más? appeared first on Forbes.hu.

Hirdetés

Cimkék

Keresés