:
Breaking News

A magyar koktélmester, aki Lady Gagának keverte a fröccsöt

A magyar koktélmester, aki Lady Gagának keverte a fröccsöt

Rédli Ádám neve ismerősen csenghet a koktélok szerelmeseinek: a bartender tudását a globális bárszakmai elit – a londoni Café Royal, a Mayfair vagy a háromszoros világelső Artesian – csiszolta. Majd hazatért, hogy a Gresham-palota lobbijában alkosson egy olyan bárt, amivel a magyar koktélszakmát is a nemzetközi topligába juttatná. Kedvcsináló interjú a Múzsa sztorijához, amit az augusztusi Forbes magazinban olvashatsz.

Érdekel!

Fröccs Lady Gagának, Vieux Carré Steve Busceminek

Forbes.hu: Nyertem egymilliárd forintot a lottón, és arra kérlek, hogy vigyél el a világ három legjobb bárjába. Hova megyünk, és mit iszunk?

Rédli Ádám: Hú, és én is veled mennék?

Persze, ez a lényeg.

Jó! Ha a koktélok szerelmese vagy, akkor az első repülőjegyet mindenképpen Londonba venném. Elmennénk a Satan’s Whiskersbe, ami a klasszikus italokról és a hiphopról ismert, de szervizben is nagyon ütős. Nagy szerelmem a Satan’s.

Mivel most a világ legjobb bárjának szavazták, a következő repjegyet Barcelonába veném kettőnknek, és elvinnélek a Paradisóba és a Sipsbe is. (A Paradiso a The World’s 50 Best Bars lista első, a Sips a harmadik helyezettje – a szerk.) Függetlenül attól, hogy a 50 Best miatt nagyon felkapottak lettek, tényleg úgy gondolom, hogy kiemelkedő és innovatív dolgokat csinálnak.

Utána meg irány Tokió. Ja, de várjunk, ott van Szingapúr is. Egymilliárdunk van? Három helyet kell mondani?

Hármat, igen, bár azt hiszem, ennyi pénzt amúgy sem tudnánk elinni.

Na, várj, ha hármat, akkor lehet, hogy inkább Szingapúr. London, Barcelona, Szingapúr, igen. A Satan’sben meginnánk a napi klasszikokat, mert ott napi szintű menü van, épp azzal, ami a piacról beszerezhető. Például ha van friss grépfrút, akkor azt kapsz este. Utána a Sips, és Szingapúrban talán az Atlas.

De Tokióban van a Virtue, épp egy Four Seasonsben. Persze, nem azért mondom, mert elfogult lennék. De ha azt mondod, hogy az egymilliárdból elviszel három helyre, akkor a negyediket én állom!

A Múzsa csapatának nem kisebb a célkitűzése, mint a The World’s 50 Best Bars listára felkerülni. A Four Seasons lobbijában található klasszikus luxus mellett innovatív kraftbárt, a magyar koktélszakma új tudásterét hozták létre. A képen Kolozs Attila bartender, Schurina Anett head bartender, Ledinger Kármen kulturális nagykövet és Rédli Ádám. Fotó: Sebestyén László

Ha bárkivel megihatnál egy koktélt, legyen az élő, elhunyt ember, vagy esetleg egy kitalált karakter, ki lenne az? És mit innál vele?

Hú, ez nehéz. (Némán gondolkodik egy percet – a szerk.)

Azért Hemingwayjel elszürcsölnék egy Daiquirit.

Mi volt az eddigi legemlékezetesebb koktél, amit ittál?

Nem is koktélt, hanem élményt emelnék ki, és ez a Satan’s Whiskers. Annyira figyelnek a koktélok hőmérsékletére, a keverésre, vizesedésre, szervizre, a pontosságra. De a Café La Trova is ütős Miamiban. Ott a tiki stílus nagyon bejött.

És mi volt a legemlékezetesebb, amit te kevertél?

Steve Buscemi, Artesian. Vieux Carrét kért, és azt mondta nekem, hogy a kedvenc rozs whiskey-mből keverjem, tegyek mellé egy brutál konyakot, és készítsem el neki úgy, ahogy szerintem a legkomolyabb.

Ó, ha már világsztárok, mi volt a legmeglepőbb, vagy a legviccesebb ital, amit tőled kért egy híresség?

Lady Gaga. Fröccs. (Nevet.)

Jó ég. Tényleg?

Igen, a Langhamben forgatták az egyik klipjét, de Bradley Cooper filmjét, Az ételművészt is ott vették fel. (Az Artesian a The Langham Hotel bárja – a szerk.) Na, onnan is van néhány vicces sztorim. Előtte pár hónappal jött Lady Gaga. Rémálom volt az a pár nap, persze nem miatta, hanem a rajongók miatt. 14–16 éveseket toltam ki a bárból, hiszen nem lehet bejönni 18 év alatt.

Szóval Gaga mondta nekem, hogy inna egy bort, de valami lájtosat, nem akart berúgni.

Nem lehetne valahogy felhúzni? Magyar létemhez híven egy fröccsöt kevertem neki, pontosabban egy hosszúlépést, mert kétdecis kiszerelésben volt szódánk. Imádta.

De Buscemi is jó volt, nagyon jót beszélgettünk a koktélja mellett. Mindig akkor jött a bárba, amikor nem voltak sokan, hogy tudjon beszélgetni.

Tippek kezdő koktélrajongóknak

Koktélokat szeretnék keverni otthon, mint amatőr bartender. Hol kezdjem a felkészülést?

A neten megtalálsz mindent. A Difford’s Guide jó kiindulási alap, vagy a Liquor.com – de rengeteg jó könyv is megtanít az alapokra. A Cocktail Codex a hat alap DNS-re vezeti vissza az italokat, ebben például megtanulod, hogy egy Old Fashioned hogyan épül fel, vagy a cukor, citrus melyikben van.

Aztán ott a Liquid Intelligence, ami nekem nagy szerelmem. Akkor ajánlanám, ha jobban el akarsz mélyülni ebben a világban – ha meg szeretnéd tudni, hogyan viselkedik a folyadék a jéggel, a keverés után, meddig jó, és így tovább, akkor így ugranék neki. De a legizgalmasabb rész úgyis az lesz, amikor nekiállsz, és próbálod kihozni az egyensúlyt a cukor és citrus között. Amire azt mondod, hogy ez finom, ez kerek, nem túl savanyú és nem is túl édes.

Mi az az öt alap ital, ami legyen otthon?

Amiből a legtöbb koktélt össze tudod rakni, ha meghívsz barátokat egy koktélpartira? Hát, mindenképp legyen egy vodkád vagy gined. Ez a kettő már annyira alap az otthoni polcokon. A vermouth, ami még elkerülhetetlen, ebből az édeset mondanám. Az már önmagában is egy koktél, megjelenik benne a savasság, a fűszeresség, az alap alkoholfok, és nagyon sok koktélhoz is lehet használni – lásd például a Manhattant. Rumból tartanék egy érleltet, annak is sokrétű a felhasználása. Whiskey-ből egy jó bourbon, ami a Whiskey Sour vagy az Old Fashioned alapja. Négynél járunk? Az ötödik legyen valamilyen likőr. Mondjuk kávé vagy narancs.

A Múzsa egyik alappillére az innováció. Rotavappal, azaz rotációs párologtatóval ültetik át a fűszerek, gyógynövények aromáit az italaikba, vagy piña colada-alapot húznak fel ruby csokis, kókuszkrémes itallá, habjára virágot nyomtatva. Fotó: Sebestyén László

És mi az öt elengedhetetlen felszerelés?

A shaker, egy jó keverőpohár, ami lehet fém vagy üveg. Ha van otthon blender vagy turmixgép, az is nagy segítség a krémes vagy tojásfehérjés italoknál. Kávéfőző is legyen, meg egy finom szűrő. Utóbbit mindenképp vennék otthonra, mert a tiszta koktélokat ezzel tudod otthon prezentálni – hogy ne legyen benne jégdarab. Ezért jók a háromrészes shakerek: van egy beépített szűrőjük, amin csak át kell önteni a koktélt.

Te hova jársz koktélozni?

Attól függetlenül, hogy mennyire szeretem az innovációt a Múzsában, a klasszikus italok szerelmese vagyok. Koktélozni kevésbé, inkább whiskey-zni járok. Napközben persze a Gin & Tonic jól esik egy teraszos helyen. A Leóba szívesen megyek, már csak azért is, mert rooftop. Vagy a Hotsyba, ott a srácok a klasszikusokban nagyon jók. Aztán ott a BarSide és a Black Swan, ami ugye egy család – mindenképp érdemes betérni.

A Gin & Tonicról, és ami utána jön 

Megtöri-e valami a Gin & Tonic egyeduralmát?

Mivel már ennyien beszálltak ebbe a buliba, szerintem innentől mindig ott lesz a csúcson. Viszont most nagyon nagy a fókusz a tequilán, utána talán vermouth és a spritzek világa lesz a következő nagy dolog – csak még nem mindenhol érhető el a jó vermouth, ahová az átlag ember megy. De a nagyobb üzletláncok már bevásárolnak a jó szeszekből, jó tequilát már kaphatsz.

A gin azért is lett ilyen népszerű, mert egyszerű, úgymond igénytelenebb spirit, nem kell hozzá különleges éghajlat.

A jó tequila vagy a mezcal mindenképpen Mexikóból jön, hiszen ott kiemelkedő az agave, amiből készül. Már csak jó tonik, vagy szóda kell hozzá, plusz egy grapefruit szelet, és kész is a Paloma koktél. Hogyha barátok jönnek át, már én is azt keverem. Tequila, grapefruit, szóda, és belefacsarok egy gerezd lime-ot. Zseni.

A Gin & Tonicot hogy kevered?

Klasszikus stílusban: csőpohár full jégen, rá a spirit, majd a kis kiszereléses tonik. Nem szeretem a nagy kiszerelést, inkább a 125 miliset használom. Citromot teszek még hozzá.

És kevesebb gint teszel bele.

Igen, nem megyek fel 40-50 milire, inkább 30. Kicsit kevesebb, mint egy shot. Nyilván ez a bárban nem így van, otthonról beszélünk. Nehogy az legyen, hogy átvágom a vendégeket! (Nevet.) Sőt, a bárban unciával dolgozunk, tehát a dupla nálunk 80 mililitert jelent.

Az augusztusi Forbes magazinban Ledinger Kármen mesél arról, hogy a Múzsa-élmény háromszoros. Azért ütős az összkép, mert a koktélokért felelő Rédliék, az ételkoncepciót kidolgozó Győrffy Árpád és a zenei csapat is maximálisan odateszi magát, hogy minden a legjobb legyen. Fotó: Sebestyén László

Másnapos vagy? Egy stampedli ecetes uborkalé helyretesz

Van „guilty pleasure”-öd, amire mondjuk a kollégáid felvonják a szemöldöküket?

Nincs ilyen. Talán a hosszúlépés, ha ezt lehet guilty pleasure-nek nevezni. Ha olyan esemény van, ahol nem akarom nagyon hamar elkaszálni magam, általában hosszúlépésezek.

Ha már elkaszálás – mi a legjobb trükköd a másnaposságra?

Víz és kaja. Nyilván ezek klisék, de okkal emlegetik sokat. A berúgást nem fogják befolyásolni, a lebontásban segítenek. Gyógyszert nem javasolnék, inkább a papámtól tanult praktikát: másnaposan az ecetes uborka levét itta. Abból egy stampó működni szokott.

Beül valaki a Múzsába, és egy Long Islandet rendel. Mire gondolsz?

Arra, hogy remélem, nem kell majd taxit hívni. (Nevet.) Vicc nélkül, megcsináljuk, persze. Sosem bíráltam vendéget azért, hogy mit iszik. Ha valaki hamar be akar rúgni, az ő dolga. Persze a harmadik után egy üveg víz a kötelező kísérő.

És te mit szoktál kérni?

Napközben elszürcsölgetem a Gin & Tonicot, viszont inkább whiskys vagyok.A rozswhiskyket szeretem, kicsit fűszeresebbek, szárazabbak, és magasabbra fokolják. Vagy egy Old Fashioned, esetleg Negroni… Időjárásfüggő. Nyáron egy jó Americano napközben, ha már a Gin & Tonictól undorom van. Neked melyik a kedvenced?

A Long Island. Csak viccelek.

(Nevet.) Szigetre mész? Mit iszol?

Mit ajánlasz?

Gyere, keverek neked egy Palomát.

A Múzsa sztorija az augusztusi Forbes magazinban!

Hogyan lehet Budapestről a világ legjobb bárjai közé kerülni? Rédli Ádámék erre keresik a választ a Gresham-palotában. Amíg megtalálják, a trendek előtt járva mutatnak utat a hazai koktélszakmának és kedvelőinek. A Múzsa sztoriját keresd az augusztusi Forbesban – lapozz bele a magazinba!

The post A magyar koktélmester, aki Lady Gagának keverte a fröccsöt appeared first on Forbes.hu.

Hirdetés

Cimkék

Keresés