:

Nem járna jól Magyarország az uniós reformmal

Nem járna jól Magyarország az uniós reformmal

Egyszerűsített uniós intézményi rendszer, kisebb Európai Parlament, valamint a nemzeti vétójogok megszüntetése szerepel abban az uniós, intézményi reformtervezetben, amelyet a francia és német kormány mutat be kedden.

A Portfolio beszámolója szerint a berlini-párizsi paktum négy különböző szintre sorolná a tagállamokat, ha nem sikerül áttolni az alapszerződések módosítását. Az első kategóriában lévő országoknak lenne tényleges beleszólásuk a legfontosabb ügyekbe, a többi tagállam lényegében sok témánál a partvonalról kiabálhatna csak be. Magyarország lehet az egyik nagy vesztes.

Súlyos állítások az EP Magyarország-jelentésében

A Franciaország és Németország által támogatott reformterv célja az EU működésének egyszerűsítése. Az uniós tagállamok várhatóan vitát folytatnak majd ezekről a javaslatokról és reagálnak rájuk, de a konszenzusos döntés még várat magára. Diplomáciai források szerint a már megszokott stratégia alakulhat ki, vagyis, hogy a végső döntés majd csak később születik meg – írta a Politico, amely a tervet is megszerezte.

A legfontosabb részletek a dokumentumból:

Többsebességes Európa: Amennyiben az uniós országok nem jutnak megállapodásra a szerződésmódosításokról és a szükséges reformokról, a dokumentum azt javasolja, hogy a hajlandó tagállamok koalíciója egy kiegészítő reformszerződéssel folytassa a munkát egymás között. Az EU négy koncentrikus körön belül működne: a belső kör, az EU, a társult tagok és az Európai Politikai Közösség, ami az európai vezetők laza szövetsége.Az EU bővítése: A dokumentum támogatja az EU bővítésének 2030-as céldátumát, és sürgeti a következő Bizottságot, hogy kötelezze el magát e cél mellett, és készítse elő az EU-t a bővítésre.Egy nagyobb EU működtetése: A szerzők nagyobb uniós költségvetést, az uniós kifizetéseknek a jogállamisághoz való szigorúbb kötését, a Tanácsban a többségi szavazás felé való elmozdulást (a minősített többség küszöbértékeinek kiegyensúlyozásával), valamint egy új felügyeleti szerv létrehozását javasolják, amely az uniós intézmények személyzetének pénzügyi feddhetetlenségét vizsgálná.

The post Nem járna jól Magyarország az uniós reformmal appeared first on Forbes.hu.

Hirdetés

Cimkék

Keresés