Nehéz a forint ellen spekulálni és még nem érdemes elmozdulni az állampapírból
- Forbes
- 05 Oct, 2023
- Címkék: #Üzlet # állampapír # Pénz # tőzsde
A Forbes magazin szeptemberi számában címlapon tettük fel a kérdést, hogy honnan lesz pénzünk, a válaszban segítséget nyújtott 7 szakember profi portfóliója is. Varga Zoltán, a Central Mediacsoport tulajdonosa ma is folyamatosan követi a piacokat és aktív tőzsdei befektető. Íme plusz 1 portfólióként az ő friss helyzetképe, illetve befektetési tippjei.
No country for old men. (Nem vénnek való vidék.) Aki látta a Coen testvérek fantasztikus rendezését, tudja, hogy miről szól és hogy ez az érzékelés a jelenlegi befektetési klímát látva is érvényes. Korábban azt gondoltuk, hogy a makróképet hűen tükrözi a tőzsde világa, de ez a percepció sajnos a múlté.
Mindent elborít az AI-őrület
Az algoritmikus kereskedési platformok és stratégiák, valamint likviditás/jegybanki kamatpolitikák alapvetően írják át a tőzsdéről alkotott képünket. Mindent elborít az AI-őrület és soha nem gondoltuk volna, hogy olyan dolgok történnek velünk, amit most a piacon látunk. Gigantikus árbevétel-növekedések negyedévről negyedévre és a növekedés éves és negyedéves szinten is duplázást vagy többszörözést jelent például az Nvidia esetén.
Kapkodjuk a fejünket, új árazásokhoz és új kereskedési stratégiákhoz kell hozzászokni nagyon rövid időn belül. A széles piacok ugyanakkor botladoznak és lassan hozzá kell szoknunk ahhoz is, hogy a magas kamatszintek hosszabb ideig maradnak fenn.
A fejlett világ még nem tudja elfelejteni az inflációs fenyegetést és a kamatvágások ideje is kitolódik, nagy valószínűséggel akár 2025-ig.
Az Nvidia kétségkívül uralja most az AI-teret de egy idő után a piac reagálni fog és a versenytársak behozzák a lemaradásukat, a verseny élesebb lesz. Jól szelektáltan a mostani lemaradókra kell koncentrálni, akik most nem élveznek ilyen exkluzív árazást. Ugyanakkor ne felejtsük el, hogy a szélesebb piac bajban lehet és a lakosság likviditása is elfogyóban van.
Újabb figyelmeztető jel, hogy az elmúlt időszak tőzsdei kibocsátásai nem alakultak jól és vagy már a kibocsátási ár alatt, vagy annak közelében kereskednek, mint például az ARM vagy az Instacart.
Lehet, hogy újra bezárul az IPO-piac és sokáig nem nyílik ki újra.
Ehhez képest a magyar piac kicsit unalmasabb volt és azt gondolom, az elmúlt 1 évet az euró/forint árfolyam, az infláció és a EU-s pénzek hiánya fémjelezte. Nehéz volt 15 százalék feletti forint kamatszint felett bármire is gondolni és bármiben is alternatívát keresni, hacsak nem vállaltunk extrém rizikót.
Amíg marad a magas kamatkörnyezet a forint piacán, addig innen nem érdemes elmozdulni, az állampapír és a banki betéti konstrukciók megfelelő hozamot biztosítanak. Nehéz a forint ellen spekulálni ilyen kamatkülönbözet mellett és amíg a carry trade életben van addig nem is szabad.
Óvatosan az ingatlanpiaccal
Az ingatlanpiac megsínylette az elmúlt időszak kamatemelkedését és a jelzáloghitelezés összeesése is azt mutatja, hogy hiányzik a fizetőképes kereslet és hitelezési volumen az aktív ingatlanpiac fenntartásához.
Kereskedelmi ingatlanok terén még rosszabb a helyzet, hiszen alig jöttünk ki a covid és a home-office keltette zűrös időszakból, megérkezett egy recessziós időszak Magyarországra. A lakossági jövedelmek elpárolgása és a vállalati különadók alapvetően takarékosságra késztetik a cégeket.
Nem ilyenkor fognak a vállalatok új irodaházba költözni és a fejlesztéseket is nehezíti a magas kamatkörnyezet és a kereslet eltűnése. Szóval csak óvatosan az ingatlanpiaccal.
A fejlődő piacok viszonylag jól teljesítenek és ennek hatására a magyar tőzsde is, de a tőzsde nem tud tartósan elválni a makro környezettől.
The post Nehéz a forint ellen spekulálni és még nem érdemes elmozdulni az állampapírból appeared first on Forbes.hu.