Egy évet is várnia kellett volna MR-re. Vett egy saját gépet a faluba
- Forbes
- 24 Oct, 2023
- Címkék: #Napi címlap # Üzlet # egészségügy # magánegészségügy # mezőgazdaság
Nemrég istálló és pajta állt a szanyi Ady Endre utcában, ahol most egy olyan gép zúg, aminek havi szinten milliókba kerül az áramfogyasztása. Németh Levente, amikor meghallotta, mennyit kell várni egy MR-vizsgálatra, el kezdett számolni. Szanyon létrehozta az ország első falusi diagnosztikai központját.
Mit tehet egy klausztrofóbiás ember, mielőtt betolják az MR-vizsgálatra? Bevesz egy nyugtatót, vagy iszik egy pálinkát. A tanácsot nem egy budapesti magánklinika főorvosától kaptuk, hanem Németh Levente agrármérnöktől. Hozzá érkeztem éppen a déli harangszóra Szanyba, a Rába partján – és három vármegye határán – fekvő kisalföldi faluba. Ő az itteni MR-diagnosztikai központ tulajdonosa.
Az út szélén lévő táblát nem lehet szem elől téveszteni, de Levente különösen örült, hogy odataláltam. „A Google még a szomszéd házat mutatja a 65-ösnek, ezt pedig a 67-esnek. Már írtunk nekik” – mondta.
Gumicsizma a rendelőben
A 41 éves tulajdonosnak volt ideje gondolkodni, megéri-e befektetni egy MRI-gépbe. Öt-hat éve jelentkezett vizsgálatra egy állami kórházba, akkor hat és tizenkét hónap közötti várólistával szembesült. Most azt mondja, másfél éves várakozásról is hallott, de nem azért építette fel a szanyi központot, mert sokat kellett várnia. Ezt inkább csak gondolatébresztőnek tartja:
biztos abban, hogy a befektetés megtérül.
Levente első ránézésre tipikus kisalföldi gazdának tűnt: olívazöld póló, közvetlen fogadtatás és némi tájszólás. A rendelőbe lépve viszont már csak egy szintén olívazöld gumicsizma emlékeztetett a gazdálkodói háttérre (rajta filctollal: NL MR, 2023.09.09).
Idén szerezte meg harmadik diplomáját, ma már precíziós mezőgazdasági szakmérnöknek mondhatja magát. Emellett növényvédő szakmérnök, és agrármérnök évtizedes tapasztalattal. Érdeklődő típus: hosszú ideje ő volt az első alanyom, aki visszakérdezett, és beszélhettem neki a Forbesról.
Százmilliós üzlet
„Istálló, meg pajta” – vágta rá a tulajdonos a kérdésre, mi volt ez a hely, mielőtt diagnosztikai központtá alakították. „Elöl volt a lakóház, ott a kazánház, itt meg az istálló” – mutat körbe. Az elmúlt években állatok már nem éltek itt, de a ház végében egy földes terület és egy úthenger jelzi, van még munka a telken.
Az MR-központban az első három hét tapasztalatai ugyan fontosak, de egy ilyen karrierfordulat után engem a befektetés és a megtérülés érdekelt elsősorban. Levente először nem akarta elárulni, mennyibe került az Egyesült Államokból érkezett MR-masina, aztán kisebb nevetés közben kicsúszott:
„Hát… kilencjegyű.”
+ 4 kép a galériában + 4 kép a galériában Az NL MR diagnosztikai központ Szanyon. | A hiány szülte üzlet. | Fotók: Sebestyén László (7 kép)A százmilliós nagyságrendű befektetés megtérülését kockás papíron nem számolta ki, de a mezőgazdaságban megszokott tízéves távlatban számol. Egyelőre a magánszolgáltatóknál jellemző 50-100 ezer forint közötti MR-vizsgálatoknál olcsóbban dolgoznak.
„Nem hirtelen akarok meggazdagodni: ameddig csak tudjuk, tartjuk ezeket az árakat. De a gép sok áramot fogyaszt, ezért az energiaárakon is múlik, meddig tudjuk tartani. Háromszor 200 amper bevezetése is sokba került”
– mondta Levente. Vállalkozóként semmilyen rezsikedvezmény nem vonatkozik rá, az áram piaci költsége havonta milliós összeg – és ez csak a gép fogyasztása.
Képekké alakítja az érzelmeket és gondolatokat a magyar cég 3D lézermikroszkópjaJön az MRI-turizmus?
A nagyszabású terveknek nem csak Levente önbizalma ad alapot, hanem az is, hogy a Győr-Szombathely-Veszprém háromszögben nincs másik magánszolgáltató, aki MR-diagnosztikát végez. Ez abból is érződik, hogy a szeptember elején indított Facebook-oldalt néhány hét elteltével többen követik, mint a falu teljes lakossága. A Burgenlandtól alig 40 percre fekvő központ a határ túloldalán élőknek is vonzó lehet. „A kiszámíthatóságot fontosnak tartjuk.
Ha valaki 8 órára kér időpontot, akkor 8:45-kor kiléphet innen, és beérhet a munkahelyére. Lehet, hogy az állami kórházban is kap időpontot reggel 8 órára, de az is lehet, hogy onnan csak este 8 órakor lép ki”
– mondta Levente. Több látogató, köztük idős hölgy és fiatal férfi is jelezte amíg ott voltam, hogy hálás ezért a lehetőségért.
Az időpontkérés viszont egyelőre csak telefonon vagy e-mailben lehetséges. A honlap még annyira kezdetleges, hogy általános szerződési feltételeket sem találtam rajta, és a foglalási rendszer sem kattintható.
„Nagyon megelőztük az informatikusokat, a foglalási rendszert hamarosan tökéletesítik” – mondta Levente. Emiatt a képanyagot egy CD-n adják oda a pácienseknek, de azt ígérte, később a honlapról lehet majd letölteni azokat korlátlan számban. Magyarország legnagyobb teleradiológiás cégével, az Iconomixszel szerződtek, ahol több mint száz orvos vizsgálhatja a szakterületének megfelelő beérkező képanyagokat. Amikor meglepődöm a létszámon, Levente megerősít: „Bőven van ennyi jó szakember Magyarországon.”
Hangos és hideg
A következő, térdrögzítővel érkező páciens már rutinos MR-látogató: győri, veszprémi és budapesti vizsgálaton is járt.
„Ma reggel beírtam, hogy MRI Szany, telefonáltam, és mondták, hogy jöjjek fél 1-re. Ez Pápától negyed óra”
– mondta, miért a faluba jött a közel harmincezres városból. Amikor kérdezem, milyen élmény, amikor egy ilyen géppel megvizsgálnak, annyit mond: hangos és hideg.
Az ő vizsgálata előtt meg tudtam nézni közelről a (több)százmillió forint értékű masinát, de nem túl közelről. A repülőtéri biztonsági ellenőrzéshez hasonlóan itt sem szabad fémeket átvinni a küszöbön az elektromágneses tér miatt. A vizsgálóteremben valóban 19 fok fogadott, ebben a környezetben fekszenek be a szűk csőbe a páciensek 15-20 percre. „Én voltam az első, aki befeküdt, miután megérkezett a gép. Többször is kipróbáltam, de ez a vizsgálat nem káros, mint a CT, vagy a röntgen. A beállítás idején egy óráig tartott egy vizsgálat” – emlékezett vissza Levente.
A pácienseken ilyenkor nem csak a nyugtató, vagy a pálinka segíthet, egy hozzátartozójuk foghatja közben a kezüket – vagy a lábukat, ha éppen a felsőtestüket vizsgálják. „Az ízületi vizsgálat egyszerűbb, ez nem szokott szorongást okozni. A koponya és a nyak vizsgálata a legnehezebb, ilyenkor a páciens nem tud beszélni közben” – mutatta az asszisztens. Néhány vizsgálathoz pedig intravénás kontrasztanyag szükséges, ez akár vizsgálat közben is kiderülhet.
A gépházba is bementünk, ahol a főszereplő egy, az 1960-as évek számítógépeit idéző berendezés: az MRI agya. Az embernél is nagyobb méretű gépnek külön hűtő kell, illetve az MRI-vizsgálathoz szükséges folyékony héliumot is egy különálló gép hűti.
A szombat sem lesz szabad
Levente első diplomájának 2006-os megszerzése után még mezőgazdasági kistermelő volt, a következő évben alapította első vállalkozását. Növénytermesztéssel, bérmunkával és önjáró permetezéssel foglalkozott. Utóbbi egy felkapott téma a mezőgazdaságban, az egyik pácienssel hosszasan beszélgetett arról, miért korai még a drónok hatalomátvételét várni a földeken. Emellett útépítés, takarítás is szerepel a vállalkozói tevékenységei között. „Horgásztavakat ástunk kotróval, gépi földmunkákat végeztünk, bokrokat vágtunk ki utak mellett” – sorolja, mi mindennel foglalkozott.
Az NL Medical Kft.-t április 17-én alapította, ezért az egészségügyi vonalról még kevés üzleti adat elérhető. A 2024-es tervei egyelőre csak fejben léteznek.
„Amikor a föld végén állunk és elkezdjük learatni a kukoricát, sosem tudom megmondani, mennyi fog teremni. Várjuk meg az év végét a becsléssel” – mondta a tulajdonos. Abban biztos, hogy még egy gépet nem fog venni.
„Ez nem olyan, mint egy fuvarozócég, ahol veszünk még egy autót, ha az elsőt kinőttük. Inkább arra készülünk, hogy hétköznap megnyújtjuk a nyitva tartást estig, és beteszünk egy-egy szombatot.”
The post Egy évet is várnia kellett volna MR-re. Vett egy saját gépet a faluba appeared first on Forbes.hu.