A jegybank ellenőrzése alá vonná a Revolutot a szaporodó csalások miatt
Matolcsy Györgyék szerint fontos lenne, hogy a Revolut leánybankként, magyarországi székhellyel, kellő tőkeerővel, az MNB felügyelete alatt végezze tevékenységét
A pénzügyi szektor lakossági ügyfelei ellen szaporodó csalási esetek és a Revolut Bank növekvő hazai ügyfélköre miatt lenne különösen fontos, hogy a hitelintézet a továbbiakban itthoni leánybankként, magyarországi székhellyel, kellő tőkeerővel, az MNB felügyelete alatt végezze tevékenységét – közölte a jegybank.
„A bank hazai ügyfelei ma változatlanul nem tudják itthon rendezni jogvitáikat és a magyar betétbiztosítási védelem sem terjed ki a Revolut Banknál tartott betéteikre”
– írták. A Revolut Bank Magyarországon jelenleg a litván jegybank felügyelete és az ottani betétbiztosító garanciája mellett működik, nem fióktelepként vagy az MNB felügyelete alatt álló önálló itthoni leánybankként. Csalásos, elszámolási vagy egyéb fogyasztói jogvita esetén így a bank ügyfelei itthoni, magyar nyelvű – telefonos vagy/és személyes – ügyfélszolgálat helyett csak nehézkesen, litván vagy angol nyelven írásban próbálhatják meg panaszukat előadni a Revolut Banknak. Az MNB-nek nincs hivatalos információja a magyar ügyfelek fogyasztói jogainak érvényesüléséről, a számukra kedvező döntések arányáról, írták.
Az – itthon határon átnyúló intézményként elektronikus pénzügyi szolgáltatásokat nyújtó – litván Revolut Bank UAB Közép-Kelet-Európában immár bő 10 millió ügyféllel rendelkezik. Ezen belül az 1 milliós magyarországi ügyfélkör a hitelintézet második legnagyobb régiós piacát jelenti (Budapest 365 ezer ügyféllel a régiós városok rangsorában a 3. helyen van).
Eközben azonban szaporodnak a Revolut Bankkal kapcsolatos – pl. ügyfélkárral járó banki csalásos ügyekről szóló – hazai hírek is. Éppen a Forbes számolt be ezekről, Revolut-aktánk cikeiben annak jártunk utána, hogy rejtélyes módon több Revolut-számláról is pénz tűnt el. Azt is feltérképeztük, hogyan lehet elkerülni a bajt, ahogyan annak is utána jártunk, mit lehet tenni, ha már megtörtént. Cikkeink külön is elérhetőek a Revolutos visszaélésekről (itt, itt, itt és itt).
A jegybank szerint határon átnyúló intézmény esetén a hazai pénzügyi felügyeletet „fogadó országként” csak rendkívül korlátozott fogyasztóvédelmi jogosítványok illetik meg (elsősorban a litván jegybankhoz fordulhat az ügyfelek védelmében). Ha a Revolut Bank fiókteleppé válna itthon, az erősítené a hazai fogyasztóvédelmi felügyeleti hatáskört.
The post A jegybank ellenőrzése alá vonná a Revolutot a szaporodó csalások miatt appeared first on Forbes.hu.