A pihenés nem a munka ellentéte – így lehetsz produktívabb és kreatívabb
- Forbes
- 21 Nov, 2023
- Címkék: #Üzlet # forbes makers # munka-magánélet egyensúly # produktivitás
A pihenés épp hogy produktív is lehet, hozzásegít a problémák megoldásához. Nézzük a pihenés hét módját!
ElvonulásCsatlakozz az „Erős nő – Szabadítsd fel a teremtő energiádat!” Négy napos, exkluzív Forbes Makers elvonuláshoz, ahol Eszter is workshopot tart. Részletes program itt.
A pihenés rossz híreFel a kezekkel, ha pihentél már úgy, hogy aztán lustaságnak címkézted fel! Én is fél kézzel gépelek. Valamiért elkezdtük azt gondolni, hogy a pihenés haszontalan, esetleg időpocsékolás, na de amit biztosra veszünk, hogy nem hatékony.
Nem tudom mikor lett a pihenésnek rossz híre, de arra egyre többen rájövünk, hogy a többet dolgozni nem egyenlő a jobb teljesítménnyel.
Eközben az üzleti élet majdhogynem töretlenül kitart a „ki dolgozik többet” licitháború mellett. Néha emelik a tétet a „ki alszik kevesebbet” bajnokságban tolakodással.
Sokszor úgy tűnik, hogy a 16 óra munka, 4 óra alvás a belépő a sikeresek közé.
A tudomány másként vélekedik. Lássuk,
miért nélkülözhetetlen és elképesztően termékeny a pihenés, hogyan pihenjünk, ha kreatív kihívások elé nézünk és mit tesznek a pihenésért az előremutató munkahelyek (és országok)! Miért elengedhetetlen része a pihenés a tartósan magas teljesítménynek?Az agyunk úgy van felépítve, hogy a fókuszált tevékenységek és a pihenés egymást erősítik, együtt dolgoznak. Ha felborítod ezt az egyensúlyt, problémákra számíthatsz. Hidd el, próbáltam. Nagyjából 50 évnyi kutatás mondja, hogy a rendszeres munkahelyi túlterhelés elhízáshoz, alvászavarhoz, szív- és érrendszeri elváltozásokhoz, kiégéshez és gyakran megrövidült élettartamhoz vezethet. Tudom, hogy bántja a szemed a hosszú felsorolás pedig ez csak néhány lehetséges következménye a túlterheltségnek. De te jobban akarsz teljesíteni? Elnézést, arra sem jó a tartós túlóra.
Emellett azonban ne csak azért pihenj, mert nem akarsz beteg lenni, hanem mert elképesztően hasznos rád és a teljesítményedre nézve!
Mi történik, amikor pihensz?Amikor éppen nem fókuszálsz gőzerővel valamire, akcióba lép a nyugalmi hálózat (default mode network) az agyadban. Tudod mit csinál?
Felidéz emlékeket. Összefüggéseket keres. Segít megérteni magadat. Támogatja mások viselkedésének megértését, azaz a szociális kapcsolataidat. Válaszokat keres a fejedben bolyongó kihívásokra, sokkal tágabb perspektívában, mint a fókuszált munkavégzés, azaz segít a kreatív problémamegoldásban. Elmélyíti a megszerzett tudást.Na, ezt hívjuk mi lustálkodásnak! Ebben a nem fókuszban van esélye az agyunknak értelmet látni a közelmúlt történéseibe, elmélyíteni az új tudást, megoldani problémákat, megérteni önmagunkat és másokat.
Volt már olyan, hogy lazítás vagy egy jó alvás után összeállt a fejedben a megtanult anyag?
Esetleg, hogy zuhanyzás közben jött egy szuper ötlet?
Vezetés közben a megoldás az egész nap gyűrt munkahelyi problémára?
Akkor most egy hangos köszönömöt mormolj el a „lustálkodásnak” és a nyugalmi hálózatnak, ami igazából őrülten produktív. Na, meg szükséges. Lehetne ezt tudatosan fokozni? Már mondom is, hogyan!
Nem a mennyit, a hogyanÜzleti területen dolgoztam. Tudom, hogy a teljesítmény fontos, a gyorsaság versenyelőny. Amit viszont
megkérdőjeleztem akkor és most is, hogy vajon a teljesítmény és a munkában töltött idő között tényleg olyan szoros-e az összefüggés, mint azt eddig hittük.
A valódi teljesítmény mérőszáma a fókusz. Azaz, hogy mennyire hamar tudsz elmerülni egy feladatban, mennyire stabilan tudsz megmaradni a koncentrált állapotban és aztán mennyire rugalmasan tudsz pihenőmódba váltani, és ezzel elősegíteni a fizikai és mentális regenerációt.
A tudomány jelenlegi állása szerint a legtöbb ember valahol négy és hat óra fókuszált munkára képes naponta.
Felmerül a kérdés, hogy akkor mi történik a fennmaradó időben? Elkalandozás, szociális interakciók, kávészünetek, nehézség a fókuszállapot elérésére illetve az abba való visszarázódásba, amikor egy email, zaj vagy másik ember kizökkent minket.
A feladat az, hogy a fókuszod erősítsd, ne a munkaóráid számát növeld.
De hogyan?
A mindfulness és a meditáció a fókuszizmunk erősítésének leghatékonyabb eszközei közé tartoznak. Sok vállalati tréninget tartok ezeknek a módszereknek az elsajátítására és az önreflektív csapattagok maguk fogalmazzák meg, hogy küszködnek a figyelmük fenntartásával, gyakran elkalandoznak, nehezen mélyülnek el egy feladatban. Hangos a világ és rángatja a figyelmünket, de a fókuszálás képessége fejleszthető. Addig is lássuk hogyan pihenhetsz, hogy jobban teljesíts!
Hogyan pihenj, hogy kreatívabb és produktívabb légy?A pihenésnek szerény becslések szerint is legalább hét módját különböztetjük meg, szóval egyelőre nem kell kihúzható ággyá alakítani minden asztalt az irodában, az alvás nem az egyetlen útja a feltöltődésnek.
A fizikai pihenés nem csak az alvás, ide tartozik egy resztoratív jógaóra, de hogy ne csak hazabeszéljek, például, egy könnyed séta is.
A mentális pihenés lehet különböző tudatmegfigyelő naplózási technikák gyakorlása vagy éppen a meditáció is. Ami kiemelkedően fontos, hogy egy dolog történjen egyszerre, hiszen
a multitaskingnál kevés dolog megterhelőbb csak az elménknek.
Az érzelmi pihenés lényege, hogy adsz magadnak időt és teret megélni az érzéseidet. Tudom, hogy nem lehet felpattanni mindig a tárgyalóban az asztalra és kiadni, ami kikívánkozik, de talán kezdésnek egy őszinte beszélgetés önmagunkkal vagy egy bizalmunkba fogadott féllel is elég lesz.
Az érzékszervi pihenés annyit tesz, hogy limitáljuk a minket érő ingereket. Kevesebb zaj, villogó fény, száguldó közösségi média folyam és helyette néhány perc csend, távol a képernyőtől, közelebb önmagunkhoz.
A kreatív pihenés nem csak a kreatív alkotás folyamatát, de a kreativitás és szépség megfigyelését is jelenti. Legyen az építészet a megszokott sétaútvonaladon, egy kiállítás vagy éppen a természet alkotásai.
A szociális pihenés az a feltöltődés, amikor számunkra komfortos és támogató emberekkel vesszük magunkat körül, olyan tevékenységet folytatva, amiben örömünket leljük. Keress neki most helyet a naptáradban!
Mi az, ami nagyobb nálad, és tudnál hozzá kapcsolódni? Talán a természet grandiózussága, esetleg az univerzum, de az is lehet, hogy valamilyen felsőbb erő, amiben hiszel. Az erről való megemlékezés a spirituális pihenés lényege.
Ez persze csak a kezdet, a célja csak az, hogy lásd, hogy a pihenés nem unalmas és semmiképpen sem jelenti, hogy három óránként vissza kell surrannod a pizsamádba. Van rá esély, hogy a hét mindegyik napjára tudatosan tervezz a pihenés legalább egy típusával?
Hogyan használják a pihenést és dolgoznak kevesebb órát sportolók, üzletemberek és egész országok?Anders Ericsson évtizedek óta kutatja a csúcsteljesítményt. Arra jutott, hogy extrémül sikeres emberek az élet sok területéről-zene, sport, írás- napi átlagosan 4 órát dolgoznak. Vajon miért gondoljuk, hogy az üzleti sikerhez sokkal több kell? Persze már sokan feszegetik, hogy ezeket a tanulságokat az üzleti világba is be lehetne hozni, 5 órás munkanapokkal vagy éppen 4 napos munkahetekkel.
Sokan drasztikusnak tartják az egyre több helyen elterjedő 4 napos munkahetet vagy éppen a francia munkaügyi törvényt, ahol tiltják 50 fő feletti cégeknél, hogy munkaidőn kívül akár digitálisan is munkaügyben keressenek.
Azaz törvénybe foglalt jogod van kikapcsolni a munkából.
Henry Ford volt az az Egyesült Államokban, aki hatról öt napra csökkentette a munkaidőt. Tudjátok mit mondott 1926-ban? Ideje, hogy megszabaduljunk az elképzeléstől, hogy a dolgozó ember számára a szabadidő elveszett idő.
Én majdnem száz évvel később továbbra is erre kérlek téged: változtasd meg, ahogyan a pihenésre nézel! Vedd észre, hogy kreatívabb, jobb problémamegoldó, másokkal és magával is mélyebben kapcsolódó ember leszel tőle!
Jó pihenést, de most úgy igazán!
Kovács Eszter,
jóga-, meditáció- és mindfulness-oktató, a Forbes Makers trénere
The post A pihenés nem a munka ellentéte – így lehetsz produktívabb és kreatívabb appeared first on Forbes.hu.