Így változik januártól a tulajdonszerzés a startupokban
Egyszerűsödik és adómentessé válik a dolgozók és vezetők számára a részesedésszerzés az induló vállalkozásokban.
Hiába elterjedt és bevett gyakorlat más országokban, Magyarországon még mindig körülményes és drága a dolgozóknak részesedést szerezni startupokban. A tulajdonrész piaci értéke után jelenleg munkaviszonyból származó jövedelemként kellett adózniuk.
Az adózási hátrány miatt kevesen választják ezt az eszközt, ezen változtatna a kormány egy törvénymódosítással.
Az adótörvény-módosítás januártól lép hatályba. Az új szabály szerint a munkavállalók és a vezető tisztségviselők is adómentesen szerezhetnek részesedést a vállalkozásokban. Az adómentesség az opciókra is vonatkozik: adómentes lesz tehát az olyan részesedésszerzés is, amelynél a munkavállaló vagy a vezető tisztségviselő akkor kapott vételi jogot, amikor a cég megfelelt az induló vállalkozás fogalmának. Az induló vállalkozás legfeljebb öt éve bejegyzett, tőzsdén nem jegyzett mikro- és kisvállalkozás, amely még nem osztottak nyereséget, és nem egyesülés, vagy szétválás útján jött létre.
Fizetés 15 százalékos adóval
A feltételeknek nem megfelelő cégek továbbra is beléphetnek a Munkavállalói Részesedési Programba, amelyen keresztül a munkavállalók tőkejövedelemként adózó jövedelemre tesznek szert.
További feltétel, hogy a részesedést szerző munkavállaló, vagy vezető még legalább három évig tulajdonos maradjon. Opció esetén tehát az opció megnyílása és az ebből szerzett részesedés értékesítése között legalább három évnek kell eltelnie.
Januártól tehát amíg a munkavállaló a megszerzett részesedését el nem adja, nincs adófizetési kötelezettsége. Ráadásul, ha már egyszer tulajdonos lett, jövedelmének egy részét osztalékként, pusztán 15 százalékos adóteher mellett tudja felvenni.
A Forbes tavasszal gyűjtötte össze a 15 legforróbb magyar startupot. Köztük a csalásmegelőzéssel foglalkozó Seont európai viszonylatban is előkelő helyen jegyzik.
The post Így változik januártól a tulajdonszerzés a startupokban appeared first on Forbes.hu.