Jövedelem, ami rávert az inflációra – keveseknek van, de nekik jó sok
- Forbes
- 13 Dec, 2023
- Címkék: #Pénz # befektetés # befektetés hozam # meddig tart a válság # NAV
A 2022-es évben rekord magas összeget tettek zsebre a befektetéssel rendelkezők osztalékból és árfolyamnyereségből. A NAV legfrissebb adatai alapján 329 ezer magánszemély vallott be tőkejövedelmet, 25%-kal többen, mint 2021-ben. De mégis, kik ők?
A 2021-es évi 1900 milliárd Ft-ról 2400 milliárd Ft-ra nőtt a bevallott tőkejövedelem – számol be a GKI (Gazdaságkutató Zrt.), a NAV adataira hivatkozva. Tőkejövedelemnek számít, amikor abból keletkezik profitunk, hogy eladunk például egy részvényt magasabb áron, mint ahogy vettük, de ide tartoznak az osztalékok is.
Egy tőkejövedelmet szerzőre, országosan átlag nettó 7,6 millió forint jutott 2022-ben.
Ez egyben azt is jelenti, hogy a nettó tőkejövedelmek gyorsabban növekedtek, mint az infláció.
Nagykovácsi, Rózsadomb, Normafa
A tőkejövedelmek társadalmi és földrajzi megoszlásában nincs semmi váratlan.
A GKI térképéből kiderül, hogy hol tömörülnek legnagyobb számban Magyarország tőkései:
Budapest első, második és tizenkettedik kerülete Ötödik kerület Budai agglomeráció Megyei jogú városok, Balaton-felvidék, Alpokalja Forrás: GKI (a NAV adatai alapján)Tőkejövedelmek megoszlása
A tőkejövedelmek közel fele Budapesten (35%) és Pest megyében (17%) keletkezett.
A legkevesebb tőkejövedelem Nógrád megyében keletkezett (1% alatt), ennél valamivel jobban teljesített Vas, Tolna, Heves és Békés megye (2% alatt). A legtöbb tőkejövedelemmel rendelkező megyék Bács-Kiskun, Hajdú-Bihar, Győr-Moson-Sopron, illetve Fejér megye voltak, Budapest és Pest megye után.
Település-szerkezetileg is hasonló tendenciát láthatunk.
Budapesten az összes tőkejövedelem 35%-a, a megyei jogú városokban 22%-a, városokban 26%-a, míg a községekben csupán 17%-a csapódott le.A tőkejövedelemhez jutó lakosság aránya a tőkejövedelmek arányát nem követi.
A tőkével rendelkező magyarok 25%-a él Budapesten, városokban 30%-uk, megyei jogú városokban 23,5%-uk, községekben 21,4%-uk.Ennek következtében az átlagos tőkejövedelmek eloszlása a következőképp alakult:
Forrás: GKI (a NAV adatai alapján)A tőkések aránya is eltért az egyes településformáknál.
A publikált adatok szerint
a Budapesten élők 5%-a rendelkezik tőkejövedelemmel, a megyei jogú városokban élők 3,9%-a, városokban élők 3,1%-a, míg a községekben élők csupán 2,3%-a.
Azaz: számos aspektust vizsgálva az látszik, hogy a tőkejövedelmek nagyon egyenlőtlenül oszlanak meg.
The post Jövedelem, ami rávert az inflációra – keveseknek van, de nekik jó sok appeared first on Forbes.hu.