Ne a gazdagok adózzanak. Hanem a szupergazdagok – sztárközgazdászok a nagyvagyon-adó mellett
- Forbes
- 18 Dec, 2023
- Címkék: #Pénz # adó # adócsalás # EU # fenntarthatóság # vagyon # zöld
Kívül zöld, belül piros, nem kásás, pont jól édes: sztárközgazdászok gyűjtik az aláírást a nagyvagyon-adó mellett. Ezen múlna a zöld átállás? És nekünk ez mennyibe fog kerülni?
Adózzanak a gazdagok (Tax The Rich) névvel indítottak európai uniós polgári kezdeményezést vezető nyugati egyetemek közgazdászprofesszorai. Céljuk egy fenntartható EU megteremtése, a zöld átállás finanszírozása, a társadalmi olló csökkentése.
Jól hangzik. De kikre gondolnak „gazdagok” alatt? És mennyit adózzanak?
A WhatsApp-milliárdos titokzatos terve: mindenhova bevásárolja magát és hálózatot építA katedráról a politikába
A projekt legérdekesebb pontja, hogy a tudományos világból érkező szereplők vették kezükbe ezúttal a politikai cselekvést. A Tax The Rich kampány nem politikusok könyveire vagy aktivisták kiáltványára támaszkodik, hanem Thomas Piketty, a Paris School of Economics, a London School of Economics és az MIT tanárának, valamint két berkeley-s kollegájának, Emmanuel Saez és Gabriel Zucman 2022. novemberi tanulmányára, amit idén a Oxford Review of Economic Policy tudományos folyóirat is lehozott.
A kezdeményezést természetesen politikai szereplők is felkarolták, mint például
Paul Magnette, a belgiumi szociáldemokrata párt (PS) elnöke, Aurore Lalucq, a francia balközép (zöld-szocdem-feminista) párt (PP) európai parlamenti képviselője, Marlene Engelhorn, a 31 éves osztrák milliárdos és aktivista, aki vagyonának 90 százalékát eladakozta, Lars Koch dán klíma-aktivista, Andor László magyar közgazdász, egyetemi docens, baloldali európai politikus, Conny Reuter, a német progresszív szövetség vezetője, valamint Lainá Patrizio finn közgazdász.A jövedelmi különbségek igazából „nem nagyok”
Piketty és kollégái a Rethinking capital and wealth taxation (A tőke- és vagyonadóztatás újragondolása) című tanulmányukban megfigyeléseik alapján súlyos kijelentéseket tesznek korunk jövedelmi és vagyoni egyenlőtlenségeiről.
Míg a legjobban kereső dolgozók felső 1 százaléka jellemzően az összes megkeresett jövedelem kevesebb mint 10 százalékát keresi meg, addig a legvagyonosabb felső 1 százalék jellemzően ennek többszörösét, az összes vagyon 25–40 százalékát birtokolja.
Ugyanezt a jelenséget a társadalom legszegényebbjei felől megközelítve még szomorúbb képet kapunk.
Míg a társadalom rosszabbul kereső fele (a fejlettebb országokban) az összes megkeresett pénz 20–25 százalékát keresi meg, addig a társadalom kevesebb tulajdont birtokló felének vagyonhányada a bolygó szinte minden országában 5 százalék alatt van.
Ez mégsem vagyonadó. Hanem nagyvagyon-adó
Bár a fenti eredmények fényében úgy tűnhet, a szakértők súlyosan megvágnák a vagyoni különbségeket, a felső 1 százalék még mindig nagyon széles közegnek számít, amin belül szintén óriási különbségek figyelhetők meg.
A World Inequality Report legfrissebb adataiból jól látszik, hogy a felső 1 százalék a társadalom egészénél gyorsabb mértékben polarizálódik. A fejlett világ kapitalizmusa a korábban fontos (tudományos, kulturális és kisvállalkozói réteget adó) felső-középosztályt kettészakítja.
Forrás: World Inequality Report 2022A legszegényebbek az elmúlt 25 évben nominális értelemben előre tudtak lépni, ám reálértelemben (a társadalom egészéhez képest) továbbra is kritikus mértékben csúsznak lefelé. A bolygó szegényebbik felének az összes gazdasági fejlődés csupán százalékán kellett osztoznia.
Ahogy a fenti ábrán is látszik, a felső 1 százalék 25 év alatt a teljes gazdasági fejlődés 38 százalékát szerezte meg, bár ez nem jelenti azt, hogy a csoport homogén egészet alkotna. A felemelkedő globális középosztály (Délkelet-Ázsia) egyes részei jóval többet tudtak előrelépni, mint a fejlett világ középosztálya.
Jelentős előrelépés reálértelemben a felső 1 százalék felső 1 százaléka fölött tapasztalható. A Tax The Rich kezdeményezés ezt a csoportot szeretné megadóztatni 2 százalékos adókulccsal, ami soknak tűnhet, de nem az.
Főleg annak fényében nem az, hogy ez a réteg a gyakorlatban sokszor alacsonyabb effektív adókulccsal adózik, mint a társadalom többsége. Erről EU-s szinten az EU TAX Observatory friss riportja, globális szinten pedig a Tax Justice Network tanulmányai írnak kifejezett részletességgel.
Ekkora vagyonoknál az adóelkerülés is meglehetősen gyakori jelenség, azonban a legtöbb esetben teljesen legálisan, adminisztratív eszközökkel történik a jövedelmek és a luxusfogyasztás után befizetendő adók minimalizálása.
A Tax Justice Network 2023-as riportja szerint csak az elmúlt 10 évben adóparadicsomokon keresztül 48 000 milliárd dollárnyi adó maradt magánkézben.
A zöld cél csak hab a tortán
A közösségi célok megvalósítása nem csak a fenntarthatóság szempontjából fontos. A jó minőségű közoktatás és közegészségügy társadalmi cél, a szupergazdagok, nagytőkések magánérdekei egy demokráciában nem gátolhatják a társadalom egészének életszínvonalbeli fejlődését.
A zöld átállás ebből a szempontból nem különb, viszont egy fokkal sürgősebb. De közben igazságtalanabb is.
Ahogyan a világ leggazdagabb 1 százaléka birtokolja a világ vagyonának felét, úgy a világ szennyezésének a felét is ők okozzák, ennek hatásait azonban nem ők viselik.A szakértők bíznak Európa polgáraiban, hogy mint minden társadalmi változásnak, úgy ennek az élére is odaállnak és az unió intézményeivel közösen egy kicsivel előremozdítják a társadalmi és környezeti fenntarthatóság ügyét. A kezdeményezés ezen a linken írható alá.
The post Ne a gazdagok adózzanak. Hanem a szupergazdagok – sztárközgazdászok a nagyvagyon-adó mellett appeared first on Forbes.hu.