Fordulat a Yettelnél, az állam talált még pénzt a reptérre
A magyar állam 100 százalékos tulajdonában álló Corvinus Nemzetközi Befektetési Zrt. megállapodásokat kötött a Yettel Magyarország Zrt. és a Yettel Real Estate Hungary Zrt. 25 százalékos tulajdonrészének, valamint a CETIN Hungary Zrt. 20 százalékos tulajdonrészének értékesítéséről.
A hír a kormany.hu-n jelent meg kedden délután. A vevő a PPF-Csoporthoz tartozó TMT Hungary Holdco B.V. holland holdingtársaság. Korábban egyébként azt valószínűsítették a sajtóban, hogy az Abu Dzabi e&-nek adja el a részét az állam., mivel a cég legkésőbb az első negyedévben már arab többségi tulajdonosa lesz a magyar Yettelnek.
Most tehát kiderült, hogy az arabok mellé egy holland kisebbségi tulajdonos száll be az állam helyére. Az állami részesedések értékének meghatározását független szakértők végezték.
Az ügylettel keletkező bevételt (összeget egyelőre nem közöltek) az állam a budapesti repülőtér visszavásárlásának finanszírozásához fogja felhasználni, írták.
A magyar állam szerepvállalása a stratégiai jelentőséggel bíró telekommunikációs ágazatban – a Magyar Telekommal, valamint a Vodafonnal kötött együttműködési megállapodás révén – a tranzakciót követően is megmarad,
a Corvinus Zrt. pedig továbbra is 29,5 százalékos részesedéssel rendelkezik a piac vezető szereplői közé tartozó Vodafone Magyarországban. A Yettel ügyfeleit a tulajdonosi struktúra változása közvetlenül nem érinti, a lakossági és az üzleti ügyfelek a társaság szolgáltatásait a továbbiakban is változatlan formában vehetik igénybe, olvasható a közleményben.
Kell a pénz a reptérre
A Yettelben lévő állami részesedés eladása nem az első vagyonelem, amelyet a repülőteret üzemeltető Budapest Airport megvásárlásának finanszírozása érdekében értékesít az állam.
Novemberben derült ki, hogy az Erste csoport visszavásárolja magyarországi leányvállalata, az Erste Bank Hungary Zrt. (EBH) 15 százalékos részvényhányadát a magyar állami tulajdonú Corvinus Nemzetközi Befektetési Zrt.-től. A részvény-visszavásárlásról szóló szerződést november 10-én írták alá, a tranzakció november végéig le is zárult,
értéke pedig 87,55 milliárd forint (kb. 230 millió euró),
ami 125 százalékos többlet a 2016-os eladási árhoz képest (38,9 milliárd forint). Mivel az EBH a szóban forgó időszakban közel 20 milliárd forintnyi osztalékot is kifizetett a Corvinusnak, ez azt jelenti, hogy a magyar állam közel 69 milliárd forintot keresett a részesedésének hála.
Maguk az eladások sem váratlanok, Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter már ősszel azt mondta, szükség lehet különböző állami vagyonelemek eladására a reptér-deal nyélbe ütése érdekében. Szavai szerint ezek nem stratégiai eszközök.
Yettel-vezér: Nem élünk vissza a magas inflációval. Miért épp tavaly lett volna extra profitunk?Éppen múlt héten derült ki, hogy a kormány a katari állami beruházási alapot próbálja meggyőzni: csatlakozzon a repülőteret megvásárló konzorciumhoz, vagyis a magyar államhoz és a francia Vincihez.
The post Fordulat a Yettelnél, az állam talált még pénzt a reptérre appeared first on Forbes.hu.