:

A magyar digitális fizetési piac forradalmárai

A magyar digitális fizetési piac forradalmárai

Több mint 20 éve partnerként dolgozik együtt Magyarországon az OTP Bank és a Mastercard. Ez pedig lényegében azt jelenti, hogy felnőtt egy generáció, aki első digitális költéseit Junior kártyájával rendezte, a kedvenc tinimagazinjaiért már érintésmentesen fizetett, az első ösztöndíját pedig a mobiljával költötte el. A legfontosabb mérföldkövekről és a hosszútávú partnerség hátteréről Takács Domokossal, az OTP Bank bankkapcsolati területének vezetőjével, illetve Eölyüs Endrével, a Mastercard Magyarországért és Szlovéniáért felelős igazgatójával beszélgettünk.

Az elmúlt években soha nem látott módon pörgött fel a digitális fizetési piac, rengeteg új szereplő jelent meg, legyen szó fintechekről vagy neobankokról. Ebben a közegben mit jelent egy ilyen hosszú stratégiai partnerség?

E. E.: Egy napi szinten megvalósuló, folyamatosan egymásra figyelő közös munkáról van szó. Egy olyan szektorban, ahol minden eddiginél kiélezettebb a verseny és nagy a nyomás a fogyasztók oldaláról is, óriási előny, ha erre a régi, bejáratott partneri kapcsolatra építhetünk, így sokkal hatékonyabban és gyorsabban tudunk előre lépni.

T. D.: Számunkra is kiemelten fontos a szoros együttműködés, a közös munka. Banki oldalon mi is azt látjuk, hogy rendkívüli módon felgyorsult a digitalizáció, amit a pandémia tovább erősített. Mindennapi életünk szerves részévé váltak az innovatív, új fizetési megoldások, azonban ennek a fejlődésnek egyik másik vetülete, hogy megemelkedett a visszaélések száma is. Amellett, hogy figyeljük és nyomon követjük a versenytársakat, beleértve a neobankokat, fintecheket is, a biztonságra is egyre nagyobb hangsúlyt kell fektetnünk. Ebben a turbulens környezetben egymást erősítve, kiegészítve tudunk építkezni, támogatva egymást a közös célok elérésében.

Mik voltak a legfontosabb mérföldkövei ennek az együttműködésnek?

E. E.: Sok erős példát lehetne hozni, de talán az egyik legfontosabb a 2009-ben – akkor még PayPass néven futó – érintésmentes kártyás fizetés bevezetése kibocsátói és elfogadói oldalról. Ez forradalmian hatott a készpénzmentes fizetésekre, ma pedig már ott tartunk, hogy hazánkban közel 100% a technológia lefedettsége, ami nemzetközi viszonylatban is kiemelkedő. 

T. D.: Folytatom a sort, de talán egy gondolat erejéig visszanyúlnék a kezdetekhez: 30 évvel ezelőtt az OTP Bank bocsátotta ki az első bankkártyát Magyarországon, egy évre rá pedig a Mastercarddal közösen bevezettük az első, nemzetközi kártyatársasági logóval ellátott kártyát is.

Endrére rácsatlakozva, az általa említett érintésmentes fizetési megoldás bevezetése után szintén a Mastercarddal együttműködve, az OTP Bank az elsők között indította el 2017-ben az Android alapú wallet megoldását a Simple by OTP mobilalkalmazásban. Ezt követően, 2018-ban a Mastercard virtuális prepaid kártya bevezetésével a nem OTP-s ügyfelek számára is elérhetővé tettük az NFC alapú mobilfizetés lehetőségét, majd 2019 májusában Magyarországon elsőként bevezettük az Apple Pay szolgáltatást. Ezekkel az eredményekkel pár év alatt forradalmasítottuk Magyarországon a korszerű fizetési lehetőségeket. Azt gondolom, hogy világviszonylatban is a vezetők között van Magyarország az érintéses fizetés terjedésében. Itthon már természetesnek vesszük ezt a fizetési módot, míg más országok ettől jócskán le vannak maradva. Nagyon sok munkája van ebben az eredményben mind a két cégnek.

Ezeken a fejlesztéseken kívül van, ami a nagyközönség számára láthatatlan, mégis fontos. Mi van a motorháztető alatt?

E. E: A Mastercard alapvetően egy B2B szolgáltató, vagyis nekünk elsősorban az a fontos, hogy a partnereinknek nyújtsunk olyan megoldásokat, amikkel segítjük az előrelépésüket. Ennek szerintem sokszor a nagyobb része az, ami nem annyira látványos. Erre egy jó példa, hogy a kártyás világon túllépve, a Mastercard szervezésében kaptak az OTP Bank hálózatának fióki dolgozói virtuális valóság alapú oktatást az OTP bank termékeiről.

T. D.: Kelet-Közép-Európa meghatározó bankcsoportjaként a Mastercarddal azon dolgozunk, hogy minden élethelyzetre tudjunk kényelmes és biztonságos fizetési megoldást nyújtani. Együttműködésünk azonban túlmutat magán a fizetésen, kiterjed többek között a pénzügyi tudatosság fejlesztésére, piackutatásra, csalásmegelőzésre, társadalmi szerepvállalásra, fenntarthatóságra is. Ebből is látszik, hogy igen sokrétű az együttműködésünk, aminek az egyik fő sarokpontja a fejlesztések kapcsán, hogy Budapesten van a Mastercard legnagyobb régiós tanácsadói központja, míg az OTP Csoportnak is szintén a magyar fővárosban van a központi csapata. Tapasztalataim szerint, így könnyebben jutnak el hozzánk a legfrissebb újítások, illetve a régióban először tudjuk kipróbálni a legújabb fizetési megoldásokat. 

Mit várnak a következő évektől akár a fizetéstechnológiát, akár ezt a partnerséget nézve?

E. E.: A mostani trendek alapján arra számítok, hogy a digitális fizetések sokszínűsége tovább nő, a kártya és a készpénz versenyének helyét átveszi a különböző digitális fizetési megoldások közötti verseny. Azok a szolgáltatók lesznek előnyben, akik ezt a sokszínűséget tudják kínálni az ügyfeleik számára, a mi feladatunk pedig az, hogy ehhez olyan megoldásokat, technológiát kínáljunk, amivel hozzásegíthetjük őket ehhez az előnyhöz. T. D.: Szabályozói oldalról erős elköteleződést látunk nemcsak a digitális fizetések, hanem a készpénz támogatása mellett is, így az elektronikus fizetések térnyerése csak korlátozottan tud érvényesülni. Az ügyfelek egyre szélesebb palettáról tudják kiválasztani a számukra megfelelő fizetési csatornát, a döntésben pedig továbbra is döntő szerepe lesz az ügyfélélménynek és a biztonságnak. A Mastercarddal továbbra is azon dolgozunk, hogy támogassuk a pénzügyi tudatosság fejlesztését, megbízható, innovatív és kényelmes fizetési megoldásokkal segítsük a készpénzhasználat visszaszorítását

The post A magyar digitális fizetési piac forradalmárai appeared first on Forbes.hu.

Hirdetés

Cimkék

Keresés