Magyar lehet a régió egyik új unikornisa
- Forbes
- 11 Jan, 2024
- Címkék: #Üzlet # befektetés # forbes-lista # legforróbb startup # startup
A Sifted az európai startup ökoszisztéma egyik fontos médiafelülete, a lap év végén szedte össze, melyek lehetnek Kelet-Közép-Európa következő unikornisai. Ezek azok a startupok, amelyek – a befektetői értékelés alapján – elérik az 1 milliárd dolláros értékelést.
A szaklap szerint az unikornis státusz elérésére a régióból 6 startupnak van komoly esélye. Köztük van az online csalásmegelőző magyar startup, a Seon Technologies is. A Seon társalapítója, Kádár Tamás 2022-ben a valaha volt legfiatalabb szereplő lett a Forbes milliárdoslistáján, vagyonát akkor 49,5 milliárd forintra becsültük (a legfrissebb listánkra nem került fel).
Hogy került ebbe a körbe a Seon? A Sifted a Dealroom adataira támaszkodva a 2005 után alapított azon cégeket vizsgálta, amelyek legalább 500 millió dolláros értékelést értek el. Ahogy arról korábban írtunk, nagyjából ezen a szinten vont be tőkét legutóbb a Seon is (a pontos árazás üzleti titok).
És ez nagy szám? Alapvetően igen, még ha az unikornis státuszt sok kritika is éri. A – covid tetőzése és az orosz-ukrán háború kitörése előtti – elmúlt bő 10 év az olcsó pénz időszaka volt az alacsony kamatok miatt. A forró pénz hamar megtalálta a helyét a feltörekvő startupokban, néha elég elrugaszkodott árazás mellett. Vagyis: elég sok unikornis született. Elég csak megnézni az önvezetőautós technológiákat fejlesztő startupokat, amelyek tőzsdére mentek, elég sokuk értékelése esett óriásit tavaly. Ugyanakkor az unikornis státusz fontos, mert felhívhatja egy adott ökoszisztémára a figyelmet, a tőke mellett az üzleti tudás transzferjében is fontos szerepe lehet, lásd Észtország példája. Azaz:
jót tenne a magyar piacnak egy unikornis, de a kóros unikornis-hajhászásnak nincs sok értelme.
Az unikornisok száma egy jól eladható, látványos mutatószám, de nem a legfontosabb és nem az egyedüli, amivel egy ökoszisztémát le lehet írni.
És tényleg 1 milliárd dollárt érhetnek majd ezek a cégek? A tőkebevonáskor a befektető és a startup alapítói megegyeznek egy értékelésben, ez alapján tudják meghatározni azt is, hogy a befektető hány százalékos részesedést kap a cégből a pénzéért cserébe. Emiatt érdemes is a helyén kezelni ezt a számot:
ez egy startup adott pillanatban meghatározott értékelése, ami nem feltétlenül egyezik a valós piaci értékkel.
Hogy a valós piaci érték mennyi is, azt az exitnél tudjuk meg: vagy felvásárolja valaki a startupot vagy tőzsdére megy, és a nyilvános piacon derült ki, mennyit is ér.
Mennyit ér a Seon? A magyar startup 2022 áprilisában 94 millió dolláros, ún. Series B típusú tőkebevonást zárt le jónevű befektetőkkel, mint a Creandum, az Institutional Venture Partners (IVP), de befektetői között ott van a magyar PortfoLion is. A Forbes akkori becslése szerint magas értékelés mellett, legalább is a következő évben a szigorodó piaci kamatkörnyezetben a hasonló cégek már nem tudtak ilyen feltételek mellett tőkéhez jutni. A Dealroom szerint
a startup értéke 389-575 millió dollár között lehet jelenleg.
Ezt elég nehéz pontosabban belőni most. Az viszont biztos, hogy a Seon egyre komolyabb szereplő egy globális piacon olyan ügyfelekkel, mint a Revolut, a Patreon, a Panini, az AirFrance-KLM, az Afterpay, a Sorare, a Pokerstars vagy a Home Credit.
Kihívás. A Forbes alapvetően konzervatív becslése szerint a mostani érték alacsonyabb lehet. Sok startupnak kihívás, hogy a következő tőkebevonási körig meggyőzze a befektetőket, hogy a korábbi értékelés helyes volt, sőt a cég annál is többet ér.
Van még pénz? A Sifted megjegyzi, hogy a tavalyi évben a régiós startupok összesen csupán 1,2 milliárd dollár tőkét tudtak felszívni, ami komoly visszaesés az előző év 4,1 milliárdos csúcsévéhez képest. Ez a fajta kiszáradás a magyar piacra külön is igaz, hiszen az elmúlt években itt aktív állami vagy EU-s forrásokat használó befektetési alapok legtöbbje 2023-ra kifutott a pénzéből.
A listán a régióból még ezek a cégek szerepelnek:
Greenway, központ: Szlovákia, indulás: 2011., értékelés: 374-561 millió dollár. Elektromos töltőállomás-hálózatot építenek a régióban. PVcase, Litvánia, 2018, 400-600 millió dollár. Naperőművek tervezéséhez és fenntartásához, optimalizálásához szükséges szoftvert fejleszt. Venice Swap, Litvánia, 2021, 400-600 millió dollár. Kripto-kereskedő platform. Cosmose, Lengyelország, 2014, 500 millió dollár. A vásárlói viselkedést monitorozó AI-platform. Z3, Románia, 2021, 412-618 millió dollár. Egy blokklánc-alapú, gaminggel felturbózott közösségi alkalmazást kínál, ahol a felhasználók NFT-ken keresztül monetizálhatják tartalmaikat.A Sifted listáját a Startup Hungary szúrta ki.
The post Magyar lehet a régió egyik új unikornisa appeared first on Forbes.hu.