:

Zsebből: fogászati kezeléseink nagyobb részét inkább kifizetjük

Miközben virágzik a fogászati turizmus, lakosságarányosan elég rosszul állunk a praktizáló fogorvosok számát tekintve európai viszonylatban. Közben a kezeléseink kétharmadát zsebből fizetjük.

Mennyi fogorvos van? Lakosságarányosan nézve a legfrissebb, 2021-es adatok szerint százezer főre 71 fogorvos jut, amivel az európai országok alsó harmadába tartozunk. Huszonöt ország közül ez a 22. helyre elég. A fogorvosok lakosságarányos számának visszaesés a harmadik legnagyobb mértékű volt Magyarországon az európai országok közül.

Mennyit fizet a praxisoknak az állam? Az elmúlt években az állam a fogászati vállalkozások árbevételének 26-36 százalékát biztosította, összességében az elmúlt hat évben a tb-források a fogászati kiadások 32 százalékát adták. A magyarok a saját zsebükből fizették a fogászati ellátások kétharmadát az elmúlt években.

Több ebből Ekkora lehet az alapkamat a nyárra Ukrajnában járt a legendás Google-vezér, most lopakodó katonai drónokban lát nagy üzletet

Akkor fogászatot üzemelni jó? A fogászati tevékenység bevétele összességében dinamikusan növekedett: 2015 és 2021 között a KSH adatok alapján az árbevétel duplájára emelkedett, 2022-ben további 28 százalékos emelkedés történt. Az árbevétel emelkedése persze összefügg az inflációval, de ez a mértékű növekedés az árak és a bérek növekedésénél is nagyobb. A 2022-ben a fogászatokon hagyott minden elköltött 100 forintból 22 tiszta nyereség volt, jó üzletnek tűnik a fogászatok üzemeltetése.

De azért nem csak mi fizetünk, hanem az állam is? Igen, nemcsak a fogászatok teljes bevétele nőtt, hanem az állami finanszírozás is. Ez azon kevés területe az állami egészségügyi kiadásoknak, ahol nem csökkent, hanem még nőtt is reálértéken a finanszírozás szintje. A GDP arányában mérten is 20 százalékkal nőtt az állami fogászati kiadások aránya.

Milyenek a fogaink? Hogy a zsebből fizetéssel összefügg-e, kérdés, de a magyar lakosságnak nemzetközi szinten kifejezetten rossz a szájhigiéniai állapota: az EU-ban csak Romániában, Bulgáriában és Szlovákiában van több szuvas foga az embereknek, mint Magyarországon.

Az ENSZ adataiból az is látható, hogy olyan kiemelten szegény országok, mint Tádzsikisztán, Kirgizisztán, Grúzia vagy éppen Üzbegisztán is jobb eredményt értek el – írja a G7.

The post Zsebből: fogászati kezeléseink nagyobb részét inkább kifizetjük appeared first on Forbes.hu.

Hirdetés

Cimkék

Keresés