Nyugdíjpara: 2008 óta nem volt ilyen
- Forbes
- 01 Feb, 2024
- Címkék: #Pénz # infláció # nyugdíj
Utoljára a 2008-as válság idején lehetett látni akkora csökkenést a nyugdíjprogramokban és nyugdíjalapokban kezelt pénzállománynál, mint most. Sokat veszítenek a nyugdíjra gyűjtők.
Jelentősen, 14 százalékkal csökkent 2022-ben a nyugdíjprogramokban és nyugdíjalapokban kezelt pénz állománya az OECD-országokban – írja a Portfolio.hu.
Mi történt? Ilyenre 2008 óta nem volt példa. A nyugdíjalapok vagyona a 2021 végi 59 ezermilliárd dollárról 51 ezermilliárd dollárra csökkent 2022 végére. Ilyen mértékű csökkenésre 2008 óta nem volt példa – akkor 18 százalékos volt. Ez ellentétben áll az elmúlt évtizedek hosszú távú emelkedő tendenciájával az OECD nyugdíjelemzése szerint.
Mi a helyzet nálunk? Magyarországon 2,6 százalékkal csökkent a nyugdíjvagyon.
Mi áll a háttérben? A vagyoncsökkenéshez hozzájárult, hogy a legtöbb országban 2022-ben nőttek a nyugdíjpénztári kifizetések, részben a magas infláció miatt. Nálunk közel 60 százalékkal ugrottak meg a nyugdíjkifizetések a nyugdípénztáraknál.
A magasabb infláció és kamatlábak széles körű befektetési veszteségekhez vezettek a világ nyugdíjrendszereinél. Az eszközfedezetű nyugdíjprogramokat a kötvény- és részvényárfolyamok egyidejű esése sújtotta 2022-ben. Nem elég, hogy a piacok rosszul teljesítettek, a magas infláció az esetleges nominális befektetési nyereséget is reálveszteséggé változtatta.
Mi következik ebből? A reálhozamok negatívak voltak valamennyi OECD-országban.Olyan országban voltak a legalacsonyabbak, ahol az infláció a leginkább megugrott, például Magyarországon, Lettországban és Litvániában.
Magyarországon az 2022-ben reálszinten mindegy 25 százalékos veszteséget könyvelhettek el a nyugdíjra gyűjtők.
The post Nyugdíjpara: 2008 óta nem volt ilyen appeared first on Forbes.hu.