:

Energiaválság: nem is az oroszokra támaszkodnánk, hanem a kínaiakra?

Orbán megoldást találhatott az energiahiányra és az energiafüggőségre: a kínai akkugyárak majd kimentenek minket.

Mi történt? A VSquare csütörtöki hírlevele szerint az itthon akkumulátor- és elektromosjármű-gyárakat felhúzó kínai cégek saját naperőműveket fognak építeni legalább 2,5 milliárd dollár (kb. 900 millió forint) értékben, Paks II. 2030 körüli átadása pedig üres szlogen.

Miért fontos ez? A tényfeltáró laphálózatnak beszélő forrás szerint a kínaiak attól tartanak, hogy a magyar kormány képtelen lesz az ideérkező gyárak számára megoldani az energiaszükségletüket. Így hát a kínaiak kezükbe vennék az irányítást, az így felhúzott erőművekből pedig aztán a magyar, kormányközeli alvállalkozók is tudnak majd profitálni.

Ami az orosz atomerőmű-projektet illeti, a VSquare szerint a projektet követő, nyugati kormánytisztviselők nem igazán osztozkodnak Orbán optimizmusában. Egyikük szerint a hivatalos, 2030-as (vagy 2030-as évek eleji) átadás dátuma „csak politikai szlogen”, és irreális, hogy akár ezt a jócskán kitolt határidőt is tartani lehessen. Más forrás szerint legkorábban 2035-re lehet csak kész a projekt.

Kontextus. Orbán múlt hétvégi évértékelőjének egyik fontos pontja valóban a zöld átállás és az energiafüggőség lazítása volt, hogy nemcsak Paks II. épül meg, de majd szélsebesen építünk naperőműveket is, és akkor nem lesz energiahiány.

Mi következik ebből? Orbán a beszédében nem említett olyat, hogy ezeket a naperőműveket majd kínai cégek fogják megépíteni, vagy hogy Paks II. határideje tarthatatlan. A mostani értesülések alapján úgy tűnik, az Orbán-kormány megoldást találhatott az energiahiányra és az orosz energiafüggőségre – nem máshol, mint kínai beruházások képében.

Borítókép: Orbán Viktor miniszterelnököt (b) köszönti Vang Csuan-fu, a világ legnagyobb elektromosautó-gyártó cége, a kínai BYD alapító-elnöke (k) a BYD autógyárban, a dél-kínai Sencsenben 2023. október 19-én.

The post Energiaválság: nem is az oroszokra támaszkodnánk, hanem a kínaiakra? appeared first on Forbes.hu.

Hirdetés

Cimkék

Keresés