D = P × H
Írta: Nemes Dániel
Az első cégem tőkeemelését szervező brókercég év végi partiján odajött hozzám egy nagydarab figura. 1999-ben járunk, többszörös milliárdos, simán csak Dezsőként mutatkozott be. Még nem sejtettem, hogy olyan pótolhatatlant tanulok tőle, amit a legfontosabb volna befektetőként megfogadnom.
A közepébe vágott: ő is a cégem egyik leendő társtulajdonosa, azért száll be, mert hiába vagyok csak huszonkét éves, de kiugrottam az egyetemről, tehát szerinte nem rontottak el. Majd feltette az azóta is kínzó kérdést: „Danikám, tudod-e, hogy működik a pénz?” Pár másodperc kínos csend után tudtam csak válaszolni. „Dezső, azt már tisztáztuk, hogy tanulatlan vagyok, de remélem, te kisegítesz.” „Danikám! D mint Dezső, avagy Della, egyenlő P-szer H” – válaszolta. Elégedett vigyorral nézett rám. „Dezső, ez egyszerűen zseniális – feleltem. – De ki tudnád fejteni kissé részletesebben?” „Danikám, hát nem érted? D mint Dezső, avagy Della, egyenlő P mint Pénz a Piacon, szorozva H-val mint Hangulattal.”
Dezső többszörös milliárdos volt. Nem feltétlenül a milliárdjai számát tekintve (bár 1999-ben egymilliárd se volt kevés), hanem mert árutőzsdézett, extrém kockázatokkal, és – a legenda szerint – legalább négyszer nullázta le magát. Azóta is meggyőződésem, hogy olyan árukkal kereskedett, amikről fogalma se volt. Ez nem befolyásolta különösebben abban, hogy milliárdos legyen. Idióta, gondoltam. Igaz, mázlista idióta. De beugrottak az akkor még tőzsdén kereskedő magyar áramszolgáltatók részvényárai: a kamatkörnyezettől függetlenül erősen ingadoztak, holott évtizedekre előre fixált árakon adták el az áramukat, és nyilván hasonlóan lefedezték a költségeiket is. A fundamentumok sokkal stabilabb árfolyamokat indokoltak volna. Évtizedek kellettek, hogy rájöjjek: Dezső a legnagyobb zseni.
A tőzsdék új csúcsokon vannak, egy évvel azután, hogy az amerikai bankrendszer negyede beborult, két, világháborúval fenyegető jelentős háború van folyamatban, Kína Tajvan megszerzésére készül, Irán az atombomba elkészítésének küszöbén proxyháborút folytat Izrael és a teljes Nyugat ellen, és épphogy csak kikeveredtünk a covidból, a teljesen eszement – globális – állami pénzszórásból (P mint Pénz a Piacon!) és az inflációs sokkból. A piacokon a hangulat mindezek ellenére kiváló.
De nem kell ilyen messzire menni. Másfél éve az AMTD Digital nevű tech cég az IPO utáni, napok alatti 21 ezer százalékos árfolyamugrásával pár napra a világ tizennegyedik legértékesebb cége lett 310 milliárd dolláros értékkel. A cégnek egyébként évek óta huszonvalahány millió dolláros árbevétele és tizenvalahány milliós üzemi eredménye van, ilyet egy jobban menő, közepes magyar családi cég is tud. De volt Pénz a Piacokon, és jó volt a Hangulat.
2020-ban az előző évi 59 után 248, 2021-ben pedig 613 darab SPAC IPO-t (Tőzsdére bevezetett, többnyire üres, technikai cégek felvásárlásával könnyített tőzsdére lépés.) jegyeztek fel, hogy utána ez a szám 2022-ben 86-ra, 2023-ra pedig 31-ig csökkenjen. Ebben a három évben az amerikai piacokon bevont tőke ötven–hatvan százaléka SPAC-ekbe ömlött. Volt Pénz, és jó volt a Hangulat. Ezeknek a cégeknek az értéke a kezdeti száguldás után három év alatt átlagosan nyolcvan százalék körül zuhant, nagy részük rég csődbe is ment. Végül a fundamentumok győztek.
Ugyanezt látjuk az NFT-k piacán is – talán még ezekben a turbulens időkben is beugorhatnak két-három évvel korábbról az unalmukban jachtozó majmok képei. Az NFT-piac üdvöskéjeként a Bored Ape Yacht Club 8817-es példánya egykor 3,4 millió dolláros rekordáron kelt el. Ma körülbelül 62 ezer dollárt ér, ami azért még mindig megdöbbentően sok egy tízezer példányban sokszorosított, nem kifejezetten erős művészi értékűnek tűnő digitális majomért. De hát van Pénz a Piacon, és jó a Hangulat. Hasonló a helyzet a mémrészvényeknél. Egy évvel a Bed Bath & Beyond csődje után sokan még mindig várják, hogy a Wall Street-i machinátorok végre feladják, és a vállalat részvényei újra száguldjanak. Hogy a cég már rég nem létezik, ahogy ennek megfelelően a részvényei sem, az szerintük csak az ő kifosztásukra létrehozott összeesküvés része, és természetesen nem igaz. Hasonló játszódott le egy csomó, a WallStreetBets Reddit-csoport által felkapott céggel a Gamestoptól az AMC-ig, bár nem mindegyik ment csődbe. Még mindig sok a Pénz a Piacon, és túl jó a Hangulat, de a fundamentumok azért közben beütöttek.
Számtalan összeomlott kriptopénz mellett a nagyok ismét csúcstámadásra készülnek. Teljesen felesleges a VIX-et vagy a Fear and Greed indexet nézegetni: bőven elég a bitcoin árfolyamát követni. A Hangulat kitűnően mérhető és jó.
Dezső egy zseni. D = P × H. De ahhoz, hogy eredményesek legyünk, és sok Dezsőt, avagy Dellát termeljünk, figyelni kell a Piacon lévő Pénz mennyiségét, és tudomásul kell venni, hogy a Hangulat pillanatok alatt meg tud változni. És azt is, hogy végül mindig a fundamentumok győznek, de addig a piacok egészen extrém mutatványokat tudnak produkálni.