A Dűne magyar sztárjai: a kezeket figyeld, ne (csak) amit Zendaya és a többi sztár mond
- Forbes
- 05 Mar, 2024
- Címkék: #Üzlet # mozi # sikertörténet
A Pécsi Gloves International (PGI) tervezte és gyártotta le azokat a kesztyűket, amiket a Dűne sztárjai hordtak a nemrég bemutatott sikerfilmben. Nem ez az első, hogy világsztárok hordják a Karma Pécsi Kesztyű gyártójának munkáit.
Berobbant a mozikba a Dűne: Második rész, a világsztárokkal teletűzdelt sci-fi folytatását nagyrészt Magyarországon forgatták. A produkciós csapat és Hóka Zsófia jelmezkivitelező is törekedett rá, hogy lehetőleg helyi forrásokból szerezzék be az anyagokat és a kellékeket. Mondhatni, könnyű volt rátalálni a pécsiekre, hiszen számos világsztárral dolgoztak már együtt, Rihanna is az ő kesztyűjüket viselte tavaly, amikor a Super Bowl félidei show-jában lépett fel. Az idei nagydöntőn Usher lépett fel, az ő háttértáncosai szintén pécsi kesztyűket viseltek, de számos nemzetközi filmbe szállítottak már be darabokat.
A PGI munkatársait azonban igencsak próbára tette a Dűne, írták a Forbes.hu-nak. „Minden egyes kesztyűnél aprólékos figyelmet fordítottunk a részletekre, hogy azok nem csupán a film vizuális mélységét gazdagítsák, hanem a karakterek történetével és személyiségével is összhangban álljanak. A tervezési folyamat során különös hangsúlyt helyeztünk arra, hogy a kesztyűk tökéletesen illeszkedjenek a jelmezek által megteremtett világhoz, miközben biztosítottuk, hogy azok viselése kényelmes és praktikus maradjon a színészek számára.”
+ 3 kép a galériában + 3 kép a galériában Pécsi kesztyűk a Dűne: Második rész szereplőin. (6 kép)A pécsi kesztyű 1861 óta fogalom
Egy fiatal pécsi tímármester, Hamerli János százhatvan évvel ezelőtt kis manufaktúrát alapított szülei házában. A legendássá vált gyár azóta sok mindent megélt, volt k. u. k. udvari szállító, a második világháború után tömegek hordták a kesztyűit, a rendszerváltás óta pedig kis családi manufaktúrák viszik tovább az örökséget.
Pécsi kesztyűt hord Lady Gaga, és az utódcégek beszállítottak olyan divatházaknak is, mint a Dior, a Chanel, a Gucci vagy a Louis Vuitton. A pécsi kesztyű fogalom. 1861 óta
– írtuk a patinás márkáról és műhelyről 3 évvel ezelőtti portrénkban.
Így élték túl a XX. századot és a rendszerváltást
A Hamerli név talán még nem hangzik olyan ismerősen, mint a szintén pécsi iparosdinasztiáké, a Zsolnayaké vagy az Angstereké, de nélkülük nem lenne fogalom a pécsi kesztyű, és biztosan nem állna a Széchenyi tér meghatározó épülete, a Hotel Palatinus sem.
Az alapító Hamerli család története összefonódik Pécs történelmével. A második világháború idején a pécsi kesztyű már világszerte fogalom volt. A céget ekkoriban a harmadik generációt képviselő, Karlsruhében bőrvegyészeti képzést szerző Hamerli Károly vezette.
A rendszerváltás után a cég több részre szakadt, és a jogutódok egy részét privatizálták, más részét felszámolták.
Ma már nincs egy nagy gyár, az örökséget sok, főként családi alapon működő cég viszi tovább.
Az alapítás után százötven évvel ezek hozták létre a Pécsi Kesztyű Klasztert. A termékeknek csak egy része jelenik meg a piacon saját márkanév alatt, más részük ismert világmárkákkal áll partnerségben, megint mások olyan területeket fednek le, mint a motoros-, a rendőrségi vagy a tűzoltósági kesztyűk. De a pécsi kesztyű elnevezést nem használhatja bárki, kizárólag a hagyományos gyártást használó műhelyek.
15 éve stabil kapcsolat Hollywood felé
Hornicz József 1968-ban ipari tanulónak került a kesztyűgyárba, és végül ott töltötte a fél életét. Felesége varrónő, ő árubeszerző volt, amikor a 90-es években elbocsátották őket, és a végkielégítést befektetve, egy baráti párral, volt kollégáikkal összefogva belevágtak az önálló cégbe. A Karma Pécsi Kesztyű ma itthon ezen a néven ismert, a külpiacokon pedig Pécsi Gloves Internationalként futnak. Az örökösök közül ez az egyik legnagyobb.
Az egyik legstabilabb partnerük már tizenöt éve a színházi és filmes berkekben jól ismert amerikai Gaspar Gloves, általa kerültek a pécsi kesztyűk a hollywoodi sztárok kezére.
De nem akarnak pusztán a hírnévből és a szépségből megélni, fejlesztenek is. A járványhelyzet elején például érzékelték, hogy igény lenne fertőtleníthető bőrkesztyűre, ami nemcsak jól néz ki, de használatával kevesebb hulladék is keletkezne. A Pécsi Tudományegyetemmel ilyen terméket is sikerült kifejleszteniük, ma már világszerte szállítanak belőle, sőt, ez adja a forgalmuk tizenöt százalékát. Ezek a kesztyűk is szépek és tartósak.
The post A Dűne magyar sztárjai: a kezeket figyeld, ne (csak) amit Zendaya és a többi sztár mond appeared first on Forbes.hu.