Nincs nagy gáz az európai gázpiacon, de így is akad pár kockázat
A rendkívül enyhe tél, a lakosság spóroló magatartása, az ipari kereslet visszaesése és a nyomott gázárak miatt rekordszinten vannak a kontinentális Európa gáztározóinak töltöttségi szintjei.
Mi történt? A Portfolio.hu elemzése szerint rekordszinten az EU-tagok együttes gáztározóinak töltöttsége, és már nincs messze a téli fűtési szezon vége. Magyarország a fogyasztásarányos töltöttségi szint mutató (az elmúlt időszak visszatekintő fogyasztásának és a jelenlegi tározói szintek aránya) szerint a harmadik legjobb helyen áll az EU-ban a maga 47%-os szintjével.
Esik a gázár. A gáz ára jelenleg már az orosz-ukrán háború előtti szinteken van, bár az elmúlt hetekben elég volatilis volt az árfolyam, ez részben az egyre melegebb téli előrejelzéseknek köszönhető.
A lakosság is meghúzta a nadrágszíjat. Amikor 2022 nyarán rekord magas gázárak voltak, az EU-tagállamok megállapodtak, hogy a következő télen 15 százalékkal visszafogják a gázfogyasztásukat, ezt a vállalást 2023 tavaszán további egy évre meg is hosszabbították. Ennek köszönhető hogy tavaly a kontinens gázfelhasználása 1995 óta nem látott szintekre süllyedt.
Mi lesz a tél végével? Idén várhatóan korábban vége lesz a fűtési szezonnak, az előrejelzések szerint a gázfogyasztás szerinti tél március vége körül lehet, és várhatóan jóval magasabb lesz a töltöttségi szint minimumértéke, mint az elmúlt évek során, köszönhetően a tározók jelenlegi állapotának, valamint a nagyon alacsony gázfelhasználási ütemnek.
Azért van pár veszélyforrás. A Norvégia felől érkező gázáramlás egyelőre akadozik, az orosz gázról leválás következtében főleg amerikából érkező LNG-re állt át az EU, de onnan sem jön teljes kapacitással a gáz, ráadásul az USA fel is függeszt pár folyamatban lévő LNG-projektet. Ráadásul a földgázpiacra jelentős spekulatív tőke is beáramlott, ami a fundamentumok helyett narratíva-alapúvá teheti a gázár rövid távú alakulását.
The post Nincs nagy gáz az európai gázpiacon, de így is akad pár kockázat appeared first on Forbes.hu.