:
Breaking News

Az EU új törvénye lényegében megszüntetné az üzenetek titkosítását

Az EU új törvénye lényegében megszüntetné az üzenetek titkosítását

Az Európai Unió közel került egy olyan új szabály elfogadásához, amely előírná a digitális üzenetek tömeges átvizsgálását, beleértve a titkosított üzeneteket is, mindezt a gyermekek szexuális zaklatásáról szóló anyagok (CSAM) terjedésének meggátolása végett – írja a Verge.

Eredetileg úgy volt, hogy június 20-án, vagyis csütörtökön foglalnak állást az EU kormányai a törvényjavaslattal kapcsolatban, azonban sokan a titkosított üzenetküldés megtorpedózásának veszélyét látták meg a javaslatban, ezért a Politico szerint az utolsó pillanatban elálltak a szavazástól, félve hogy nem lesz meg a többség annak elfogadásához.

A törvényjavaslat 2022-ben merült fel, amikor is egy olyan feltöltés-moderálási rendszert fogalmaztak, amely minden digitális üzenetet átvizsgál, beleértve a megosztott képeket, videókat és linkeket is.

Ennek értelmében minden szolgáltatásnak engedélyt kellene kérnie a felhasználótól az üzenetek átvizsgálásához, amit ha nem fogadnánk el, nem tudnánk képeket és URL-eket megosztani. A jogszabály a lap értelmezése szerint egyszerre támogatja és elutasítja a végpontok közötti titkosítást.

A törvényben szövegében először az szerepel, hogy a végpontok közötti titkosítás „az alapvető jogok védelmének szükséges eszköze”, ezt követően viszont felveti azt a problémát, hogy a titkosított üzenetküldő szolgáltatások akaratlanul is olyan platformokat hoznak létre, ahol a gyermekek szexuális zaklatásával kapcsolatos anyagok akadály nélkül terjedhetnek. A javasolt megoldás, hogy az üzeneteket nyitva hagyják a vizsgálathoz, anélkül, hogy veszélyeztetnék a végpontok közötti titkosítást.

Az új moderációs rendszer ezt úgy érné el, hogy átvizsgálja az üzenetek tartalmát, mielőtt az olyan alkalmazások, mint a Signal, a WhatsApp vagy a Messenger titkosítanák azokat.

Meredith Whittaker, a Signal elnöke bejelentette, hogy amennyiben a tervezetből törvény lesz, az alkalmazás leáll az EU-ban, mivel az „alapvetően aláássa a titkosítást”. Több szervezet, köztük az Electronic Frontier Foundation, a  Center for Democracy & Technology és a Mozilla is aláírt egy közös nyilatkozatot, amelyben felszólították az EU-t, hogy utasítsa el a felhasználói tartalmakat átvizsgáló javaslatokat.

Nem az adatvédelmi jogvédők az egyetlenek, akik vészharangot kongatnak a javaslat nyomán. Ezen a héten több tucat EU-s parlamenti képviselő fordult írásban az Európai Tanácsához, hogy kifejezzék tiltakozásukat a javaslattal szemben – minden bizonnyal ez is hozzájárult a szavazás elhalasztásához.

The post Az EU új törvénye lényegében megszüntetné az üzenetek titkosítását first appeared on 24.hu.