Kié legyen a holdi víz?
Jelenleg nem teljesen ismert, hogy a Holdon pontosan mennyi és milyen erőforrás található, azonban napjainkban igen népszerű témának számít a Hold vízkészletének kutatása. Vajon a Hold déli pólusán található vízjég megfelel arra a célra, hogy oxigénné és hidrogénné alakítva megteremtse az oda utazó űrhajósok életszükségleteit, és rakétájuk hajtóanyagát?
A NASA Artemis programjának is kiemelt kérdése a holdi vízjég átalakítása és felhasználása, amely által lehetőség nyílhat a fenntartható élet megteremtése kísérőégitestünk zord világában. A Holdon megtalálható víz az úgynevezett „hideg csapdában” gyűlik össze, tehát a felszín folyamatosan árnyékban lévő régióiban (permanently-shadowed regions, PSR). Az ott jelenlévő víz, illetve egyéb erőforrások megszerzése sokat segíthet a holdi önfenntartó gazdaság kialakításában. Mielőtt azonban kiaknázzuk a Holdat, érdemes tisztázni néhány jogi és gazdasági kérdést.
A Lunar Reconnaissance Orbiter képe a Hold déli pólusáról. (Forrás: NASA’s Goddard Space Flight Center/Scientific Visualization Studio.)Irányvonal
Mindenekelőtt szükség van arra, hogy nemzetközi szinten is kiemelten fontos érdeknek tekintsük a Hold déli pólusán található víz- és egyéb erőforrás-tartalékok kibányászását. Erre irányul az Egyesült Államokban kampányprogramot indító Clive Neal építő- és környezetmérnök törekvése is, aki a 2024-es Nemzetközi Geológiai Kongresszuson bemutatta a International Lunar Resources Prospecting Campaign (ILRPC) nevű kampány terveit. A kampány keretein belül igyekeznek felhívni a figyelmet arra, hogy a holdi erőforrásokban rejlő lehetőségek kiaknázása és felhasználása mindannyiunk közös érdeke.
A holdi tartalékok közé tartozik a regolit néven ismert holdporból kinyert oxigén, amely egyenletesen borítja a Hold felszínét. Ennek feldolgozása azonban komoly jogi és gazdasági kérdéseket vet fel.
Napjainkban 30 megtervezett, finanszírozott küldetés várható a Holdra, illetve további 16, egyelőre még nem finanszírozott küldetésjavaslat is terítékre került. Neal szerint az új kampány azt is magában foglalja, hogy a Hold erőforrásainak kiaknázásához nem szükséges ezek mellé újabb küldetéseket kitűzni, egy olyan szervezet létrehozása azonban nagyon fontos lenne, amely felügyeli, ellenőrzi és koordinálja a holdi tevékenységet – nem csak az Egyesült Államokét, hanem Kínáét és Oroszországét is. A kampány megvalósításához tehát egy olyan nemzetközi szervezetre van szükség, amely egy adott nemzet érdekeit a háttérbe helyezve az emberiség egészének javait tartja szem előtt.
Nemzetközi érdeklődés
Jelenleg is folyó holdi küldetéseink megmutatják, hogy a Hold déli pólusának vizsgálata nemzetközi szinten is intenzíven érdeklődést vált ki. A NASA Lunar Reconnaissance Orbiter nevű űrszondája például régóta kutatja Hold déli pólusán található illékony anyagokat, a koreai Pathfinder Lunar Orbiter-hez, illetve az indiai Chandrayaan-2 küldetéshez hasonlóan.
Neal szerint az emberiség számára fontos lenne, hogy ezeket a küldetéseket összehangoljuk, és közösen nyerjük ki a Hold déli pólussapkájának illékony anyagait.
A NASA Artemis-3 küldetésének 13 lehetséges landolási helyszíne a Hold déli pólusán. (Forrás: NASA.)Jövőbeli tervek
A közeljövőben több nemzetközi küldetést is terveznek a Holdra a világ legnagyobb űrügynökségei, amelyek közül igyekszünk felsorolni a holdi nyersanyagok szempontjából legfontosabb küldetéseket, és azok fő céljait.
NASA Lunar Trailblazer: a Holdon jelenlévő víz mennyiségének, megjelenési formáinak és eloszlásának vizsgálatát tűzte ki célul kísérőégitestünk felszínének infravörös feltérképezésén keresztül.
Volatiles Investigating Polar Exploration Rover (VIPER) holdjáró: a NASA Artemis programjának holdjárója, amelyet bár az űrügynökség költségvetése nem tud megvalósítani, talán a jövőben egyéb nemzetközi kereskedelmi partnerek segítségével létrejöhet majd.
NASA Polar Resources Ice Mining Experiment-1: a küldetés során magáncégekkel együttműködve egy olyan drón települ a Holdra, amely megvizsgálja a felszín hidrogéntartalmát, amely a víz kialakulásához elengedhetetlenül szükséges.
LUnar Polar EXploration mission (LUPEX): a Japán Űrügynökség tervezett küldetése, amely a holdi illékony anyagokat tervezi vizsgálni.
Mindezek mellett természetesen az Európai Űrügynökség, valamint Kína és Oroszország is tervez küldetéseket a Hold déli pólusának vizsgálatára.
Mielőtt azonban arról beszélnénk, hogy pontosan kit illetnek meg az ottani erőforrások, még meg kell bizonyosodnunk arról, hogy egyáltalán képesek vagyunk-e kinyerni, illetve hasznos erőforrásként felhasználni a déli pólussapka vízjegét. Ezen bizonytalan tényezők ismeretében a Hold erőforrásainak közössé tételére irányuló kampány némileg elvontnak tűnhet, Neal szerint azonban feltétlenül szükség van rá ahhoz, hogy a lehetséges módon kinyert holdi javaknak a jövőben minden nemzet egyaránt a részese lehessen.
A cikk forrása: https://www.space.com/moon-lunar-resources-international-cooperation