Rekorder csillaghármast talált a TESS-űrtávcső – a kutatásban magyarok is részt vettek
A kutatók a NASA exobolygók felfedezésére szakosodott, TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) nevű űrtávcsövének használatával felfedeztek egy hármas csillagrendszert, amely bizonyos szempontból rekordernek számít: a rendszer tagjai ugyanis rendkívül közel keringenek egymáshoz, jócskán közelebb, mint a Naprendszer legbelső bolygója, a Merkúr a Naphoz.
A TIC 290061484 nevet viselő csillaghármas egy egymást 1,8 nap alatt körüljáró csillag-ikerpárból, valamint egy, a két csillagtól egy kicsit távolabb elhelyezkedő, harmadik csillagból áll, amely 25 nap alatt kerüli meg a rendszer tömegközéppontját. A rendszer tőlünk 5000 fényévre található, a Hattyú csillagképben.
A TIC 290061484 felfedezése előtt a közelségi rekordot a Lambda Tauri rendszer tagjai tartották, amely egy hasonló elrendezésű hármas rendszer. Itt azonban a „külső”, harmadik csillag 33 nap alatt járja körbe a rendszerhez tartozó két ikercsillagot.
A rekordot megdöntő hármas rendszer felfedezésében profi és amatőr csillagászok egyaránt részt vettek, s együttes munkájuknak köszönhetően mára a rendszer sok fizikai paraméterét megismerhettük. A kutatásban mindezek mellett magyar csillagászok is részt vettek, többek között a csillagrendszerek kutatásának hazai szaktekintélye, Borkovits Tamás, illetve Bíró Imre Barna, Mitnyan Tibor és Pál András, akiknek neve szerepel az eredményeket bemutató tanulmány szerzői listáján.
A hármas rendszer
A kutatócsoport szerint a TIC 290061484 csillagrendszer stabilitásának az a legvalószínűbb oka, hogy az azt alkotó csillagok közel egy síkban keringenek. Ha ez a feltétel nem valósulna meg, a rendszer tagjai könnyebben szétesnének a gravitációs kölcsönhatásoknak köszönhetően, és ilyen módon a rendszer instabillá válna.
A TIC 290061484 csillagrendszer három csillagának mozgása. (Forrás: The Astrophysical Journal, 974:25 (21pp).)A stabilitás azonban a vizsgált csillaghármas esetében sem tart örökké: a becslések szerint körülbelül pár millió évig marad a rendszer a jelenlegi állapotában. Noha ez az időtartam az emberi időskálákhoz képest igencsak hosszúnak tűnik, világegyetemünk 13,8 milliárd éves életkorához képest mindössze egy pillantással egyenértékű.
A számítások alapján idővel a rendszerben lévő csillagikrek felfúvódnak, majd végleg összeolvadnak, amelynek hatására 20-40 millió év múlva egy hatalmas energiákat felszabadító szupernóva-robbanás következik majd be. Mindez szerencsére nem pusztítja majd el a csillagrendszerben lehetséges módon jelenlévő életet, ugyanis az eddigi vizsgálatok alapján úgy tűnik, hogy a hármas rendszer nem tartalmaz olyan exobolygókat, amelyek a lakhatósági zónában keringenek. Annak azonban van némi valószínűsége, hogy a rendszerben van olyan exobolygó, amely távolabb kering a csillaghármastól, és ilyen módon nem tartozik közvetlenül a rendszer egyik csillagához sem, hanem egy keringési periódus alatt mindhármat megkerüli.
A Roman-űrtávcső, a Kepler-űrtávcső, illetve a TESS-űrtávcső által vizsgált égterületek a Tejútrendszerben. (Forrás: NASA’s Goddard Space Flight Center.)Jövőbeli tervek
A rekorder hármas rendszert a csillagászok annak köszönhetően tudták felfedezni, hogy a rendszer tagjai a Földről nézve elhaladtak egymás közelében, és így fényességük összeadódott. A csillaghármas tagjait végül a TESS-űrtávcső adatainak gépi tanulással történő elemzése során fedezték fel a csillagászok, önkéntesek segítségével.
A kutatócsoport tagjai úgy gondolják, hogy a Tejútrendszer tele lehet a TIC 290061484-hez hasonló, vagy talán még annál is szorosabb csillagrendszerekkel, ám jelenlegi technológiánk talán még alkalmatlan ezek kimutatására. Erre azonban szintén megoldás kínálkozik, mégpedig a 2027. májusában felbocsátandó Nancy Grace Roman Telescope képében, amely a tervek szerint jóval részletesebb képeket készít majd a TESS-űrtávcsőnél az égbolt adott területeiről.
A Nancy Grace Roman Telescope illusztrációja. (Forrás: NASA.)Az új távcsővel többek között a Tejútrendszer központi vidékén lévő csillagokat tervezik feltérképezni a kutatók, amelynek segítségével az ott található, több száz milliárd csillag közül talán sikerül a TIC 290061484 rendszerhez hasonló felépítésű, vagy akár még több csillagból álló szoros csillagegyütteseket találni.
A rekorder csillaghármasról szóló tanulmány a The Astrophysical Journal című szakfolyóiratban jelent meg.
A cikk forrása: https://www.space.com/nasa-tess-record-breaking-three-star-system-tightly-packed