:
Breaking News

Ez a robotporszívó ott is jól teljesít, ahol a többi elbukik

Ez a robotporszívó ott is jól teljesít, ahol a többi elbukik

Bő egy évtizede, hogy a robotporszívók terjedni kezdtek a háztartásokban, és az eltelt idő alatt egészen lenyűgöző fejlődésnek lehettünk tanúi ebben a szegmensben. A jobbára vakon közlekedő, mindenben elakadó, szerény teljesítményű gépektől eljutottunk a lézeres távolságméréssel (LIDAR), kamerákkal és mesterséges intelligenciával szerelt modellekig, és egyre elterjedtebb az is, hogy a gépek nemcsak kiürítik magukat a dolguk végeztével, de még vizet is tudnak cserélni feltörlés közben.

A kevés európai, ráadásul a termékeit is az öreg kontinensen gyártó cégek egyikének számító Rowenta általam tesztelt újdonsága ugyan nem nevezhető csúcsmodellnek, és nincsenek korábban nem látott forradalmi funkciói sem, de a feladatait hibátlanul ellátja, és sok drágább modellnél is hatékonyabban takarít, egyrészt a hagyományostól eltérő alakjának, másrészt a jól megírt navigációs szoftvernek köszönhetően.

Rowenta X-Plorer S240 AI robotporszívó

A nálam járt, RR9675WH kódnéven futó X-Plorer S240 AI modell a napjainkban elérhető legtöbb megoldáshoz hasonlóan multifunkciós eszköz, tehát porszívózni és feltörölni is képes, illetve tartozik hozzá egy tisztességesen összerakott okostelefonos alkalmazás, annak minden – ma már általánosnak mondható – előnyével:

lakástérkép elkülöníthető helyiségekkel, helyiségenként testre szabható takarítás, tiltott és felmosásmentes területek beállítása, távoli elérés, valós idejű teljesítményszabályozás, ütemterv készítés.

Ami a német cég termékét kiemeli a hasonló képességű megoldások tengeréből, az a forma, ugyanis a tesztalanyom nem kerek, mint a manapság elérhető robotporszívók 95 százaléka, hanem D alakú testtel rendelkezik. Ez a kialakítás nemcsak dizájn szempontjából teszi egyedivé, de a kéthetes tesztem tapasztalatai alapján a takarítás minőségét illetően is.

A sarkok mestere

Nem egy robotporszívóhoz volt szerencsém, ám ezek kivétel nélkül mind kerek kialakítást kaptak, és bár akadt köztük kifejezetten jól teljesítő modell, mindegyiknél előjött ugyanazon probléma: a forma okán a sarkokkal nem nagyon tudtak mit kezdeni. Vagy ott maradt a kosz, rosszabb esetben az oldalkefe (vagy az általa keltett légáram) oda söpörte be azokat a szennyeződéseket, amik kívül kerültek a szívóerő hatósugarán.

Ezzel szemben az X-Plorer S240 AI kiválóan teljesít a sarkokban is, elsősorban annak köszönhetően, hogy a gép „orra” merőleges a jobb és bal szélekre, ívet csak a hátsó fertály kapott. Ennek eredményeként a gép be tud „állni” a sarkokba, az oldalkefe szélei beérnek a csúcsba, és az onnan kisöpört szennyeződések nem tudják elkerülni a robot alján végighúzódó főkefét, illetve az ott összpontosuló szívóerőt.

Nálam ilyen szempontból mindig is a konyha volt a leggyengébb láncszem, ahol a macska rendre kiszórja a száraztápot a tálkából, illetve széthordja az alom darabkáit, amik a korábban próbált robotporszívók esetében sokszor a számukra elérhetetlen sarkokban végezték, ahonnan végül nekem kellett feltakarítanom őket.

Varga Jennifer / 24.hu Már a sarkok sem jelentenek akadályt.

A Rowenta gépénél erre nem volt szükség, ugyanis a robot rendesen felmérte a terepet, és akkurátusan benavigált ezekre a helyekre, kiszippantva onnan még a nagyobb piszkokat is. Az alaposság viszont nemcsak a D alak érdeme, hanem a navigációs szoftveré is. Rengeteg robotporszívó olyan elv mentén működik, hogy előbb végigjárja egy helyiség széleit, majd utána párhuzamos vonalakat leírva feltakarítja a köztes területet – a falakat, bútorokat már csak 3-4 centiméterre megközelítve.

Ezzel szemben a jelenlegi tesztalany előbb begurul a belső részre, a LIDAR és az orrában lévő kamerák, illetve szenzorok segítségével alaposan felméri a terepet, majd elkezdi a takarítást. Végigmegy ott, ahol a papok táncolnak, majd szépen benavigál közvetlenül a falak mellé, a már említett sarkokba, a székek közé, az ágy és a szekrény alá (már ha befér), ráadásul a tanulni képes mesterséges intelligenciával megtámogatott szoftver idővel kitapasztalja, hogy melyek a kényes helyek, és ezeket hajlamos egymás után többször is meglátogatni, hogy biztosan alapos munkát végezzen.

Ide tartoznak a konkurensek gyenge pontjának számító sarkok is, és nem túlzok, öröm volt nézni, ahogy a robot precízen begurul a helyiségek sarkaiba, majd némi hátra mozgást követően ezt újból megteszi, a lehető legjobb eredmény érdekében.

Érdemes megemlíteni azt is, hogy ezen a gépen nincs rugós „ütköző”, ugyanis a lézeres távolságmérésen és a kamerákon alapuló navigáció olyan jól működik, hogy a gép nem megy neki szinte semminek. Nálam egy fellépő nagyon vékony lába egyszer ugyan kifogott a robotporszívón, de ezt leszámítva minden alkalommal magabiztosan masírozott végig a lakáson, és ha valami útjába került, azt szépen kikerülte.

Itt megemlítendő extra funkció, hogy a kameráknak hála a gép sok esetben felismeri, hogy mi került az útjába, és a telefonos alkalmazás térképén el is helyez piktogramokat, amennyiben cipő, zokni, vezeték, bútorláb, mérleg, esetleg kisállat tányér akadályozta a lakás egyes pontjainak alapos kitakarításában.

Gond nélkül végzi a dolgát

A kiváló navigációs rendszer mellé elég jó szívóerő (8000 Pascal) társul, utóbbi még a szőnyegekkel és nagyobb szennyeződésekkel is megbirkózik, a mobilalkalmazás könnyen átlátható és kezelhető (a magyar változatban ugyanakkor vannak fura félrefordítások), a gép pedig, ha elindul, akkor bármiféle közbeavatkozás nélkül elvégzi a dolgát. Az alaposság érdekében a padlóról persze érdemes felszedni, amit csak lehet, de akkor sincs gond, ha ezzel nem foglalkozunk, ugyanis a robot tényleg ügyesen kerüli el az útjába kerülő tárgyakat, nem akad el bennük, nem problémázik miattuk.

Pascal, avagy szívóerő

A különböző takarítóeszközök szívóerejét többek között pascalban szokták megadni, amit Pa-nak vagy kilopascal esetén kPa-nak jelölnek. Ez az az érték, amivel a porszívó az elé kerülő koszt felszívja, vagyis ekkora nyomást fejt ki a takarítandó felületre. Jellemzően a különböző eszközök egymáshoz képesti összehasonlítására is használják, annak ellenére, hogy ez a mutatószám nem fedi le teljesen a takarítási képességeket, hiszen azt például az elektromos forgófej által keltett légáram, illetve egyéb más paraméterek is befolyásolják.

Ennek megfelelően nyugodtan beállítható, hogy a távollétünkben végezze el a napi porszívózást, ebben az esetben egyedül arra kell figyelni, hogy a gép szabadon el tudja hagyni az amúgy egészen apró dokkolóját. Érdemes továbbá rendszeresen takarítani a portartályt, és annak a kivehető szűrőjét, ugyanis az X-Plorer S240 AI nagyon háklis erre: ha nem figyelünk rá, az befolyásolhatja a teljesítményt és simán előfordulhat, hogy a motor egy hibaüzenet (E15) kíséretében leáll takarítás közben.

A robotunk egyetlen gyenge pontja, hogy a portartály űrtartalma csekély, csak 0,35 liter, ami (főleg kisállat esetén) még egy kisebb, 30 négyzetméteres takarítandó terület esetén is hamar megtelik.

A visszafogott méret oka valószínűleg az, hogy a tesztalanyból létezik olyan változat (ez a RR9695WH kódnevű modell), amihez jár önürítős dokkoló, ami a takarítás végén egy cserélhető porzsákba szippantja át a robot által összeszedett koszt. Ebben az esetben értelemszerűen nincs is szükség nagy tartályra, a Rowenta pedig úgy döntött, hogy külön nem tervez és gyárt nagyobb portárolót a speciális dokkoló nélkül értékesített változathoz. Ezzel ugyan együtt lehet élni, csak tényleg figyelni kell arra, hogy minden egyes takarítást követően ki kell üríteni a felszedett port és szennyeződéseket.

Varga Jennifer / 24.hu A portartály méretébe azért bele lehet kötni.

És a feltörlés?

Ahogy említettem, a porszívózás mellett ez a gép is kapott feltörlés funkciót. Ehhez külön kiegészítőt biztosít a gyártó, amire takarítás előtt fel kell húzni a három különböző rongy egyikét, illetve fel kell tölteni vízzel, majd be kell pattintani a robot farában található helykitöltő egység helyére. A vízadagolás négy fokozatban állítható, az alkalmazásban pedig helyiségenként beállítható, hol legyen feltörlés, de kijelölhetők olyan zónák is, ahová a vizes kiegészítővel nem megy be a gép.

Varga Jennifer / 24.hu A vizet folyamatosan adagolja a gép a felhelyezett rongyra.

Pozitívum, hogy a gép nemcsak húzza maga alatt a benedvesített rongyot, hanem oldalirányban rezegteti azt, kézi feltörlést utánozva, ami egészen hatékonnyá teszi ezt a műveletet. Hatalmas csodákat persze ezúttal sem szabad várni, de szinten tartásra ez pont jó.

A robot felszedi a finomabb port, és amennyiben beállítjuk a mélytisztítást (ilyenkor minden műveletet helyiségenként kétszer végez el), úgy még az olyan foltok is eltüntethetők, mint a kilöttyent folyadékok vagy a macska tappancsa által hagyott nyomok. Tisztítószert nem szabad a betöltött folyadék mellé adagolni, de esetemben szimpla csapvíz használatával is fényes(ebb) lett a padló, miután a gép kétszer végighaladt azon területeken, ahol feltörlést is beállítottam.

Varga Jennifer / 24.hu A vizes tartályhoz három különböző rongy jár, amiket feltörlést utánozva rezegtet a gép takarítás közben.

Az egyetlen dolog, amire itt érdemes minden alkalommal külön figyelni, hogy takarítás előtt be kell nedvesíteni a feltörlős rongyot, mert hiába állítjuk be a vízadagolást a legnagyobb fokozatra, a gyakorlatban így is percekbe telik, mire az indítás után a teljes felület benedvesedik, tehát a megfelelő előkészületek nélkül a robot ezen idő alatt nem is képes érdemi feltörlést produkálni.

Nem olyan olcsó, mint a kínai konkurensek

A Rowenta robotja az aksi szempontjából is jól teljesít, az én 36 négyzetméteres lakásomban úgy végzett el egy mélytakarítást (minden helyiségben 2 kör), majd úgy törölte fel kétszer a nappalit, hogy a nagyjából 40 percet igénylő művelet végén még 35 százalék volt a töltöttség. Szóval a gép még az enyémnél jóval nagyobb lakással is megbirkózik anélkül, hogy lemerülne az aksi munka közben.

Varga Jennifer / 24.hu

Viszont akkor sincs nagy baj, ha ez megtörténik, lévén alacsony töltöttség esetén az az X-Plorer S240 AI automatikusan visszatért a dokkolóhoz, és a megfelelő energiamennyiség begyűjtését követően ott folytatja a takarítást, ahol abba kellett hagynia. Az egyetlen hiányérzetet ezzel kapcsolatban csak az okozta, hogy nem találtam olyan opciót az alkalmazásban, ahol be lehetett volna állítani olyan időszakot, mikor a gép nem indulhat újra – mert azért az kellemetlen, ha a robot éjszaka áll neki újra takarítani, mert akkorra tölt fel az akkumulátora.

Ezt leszámítva tényleg csak a kicsi portartályba tudok belekötni, meg itt az ár kérdése: a tesztalany bőven 200 ezer forint felett szerezhető be, és tény, hogy az itt elérhető funkciókat (leszámítva a sarkokban hasznos kialakítást) olcsóbban megkapjuk a kínai gyártóktól.

Ez viszont egy európai gyártó Európában összerakott robotporszívója, és ezért némi felárat kell fizetni. Érdemes viszont megjegyezni azt is, hogy ebben az esetben a gép használatához szükséges adatok sem járják meg a kínai szervereket, illetve a Rowenta 15 év javíthatósági garanciát biztosít – ami azt jelenti, hogy másfél évtizeden át biztosítják a termékek javításához szükséges alkatrészeket a szervizek számára.

Kapcsolódó Van értelme, ha egy robot nemcsak a lakást, de magát is kiporszívózza? A Rowenta gépe kiüríti a saját portartályát, de kérdés, hogy érdemes-e ezért kifizetni az extra felárat.

The post Ez a robotporszívó ott is jól teljesít, ahol a többi elbukik first appeared on 24.hu.