:

A galaxis egyik legfiatalabb bolygójára bukkantak

A galaxis egyik legfiatalabb bolygójára bukkantak

Hatalmas, ugyanakkor rendkívül fiatal bolygót fedezett fel az Észak-Karolinai Egyetem egyik hallgatója – számolt be róla a NASA. Amint az új égitestről készült tanulmányból kiderül, az objektum mindössze 3 millió éves, ezzel a legfiatalabb bolygók közé tartozik, amelyeket valaha felfedeztek.

Bár 3 millió év emberi szemszögből nézve rengeteg időnek tűnhet, csillagászati léptékben kifejezetten kevésnek számít. Összehasonlításként: a Föld nagyjából 4,5 milliárd (4500 millió) éves.

Az égitest az IRAS 04125+2902 b jelet kapta, és a Bika-ködben helyezkedik el, 430 fényévre tőlünk. A világűr ezen részében máig zajlik a csillagképződés, ezzel együtt pedig új bolygók is születnek ott. Utóbbiakat azonban csak nagyon kivételes esetekben sikerül észlelniük a kutatóknak, hiszen a fiatal planéták jellemzően ugyanis törmelékkorongok rejtik el őket műszereik elől.

Az IRAS 04125+2902 b-t is csak a szerencsének köszönhetően találták meg, ugyanis az azt eltakaró korong hirtelen elgörbült, így felfedte az égitestet.

A most felfedezett bolygó tehát igazi ritkaságnak számít, és mivel csak nemrég jött létre, valószínűleg még most is fényesen izzik a képződése során keletkezett hőtől.

A tudósok mérései szerint az égitest átmérője körülbelül akkor lehet, mint a Jupiteré, tömege azonban csak annak egyharmadát éri el. Ez azt jelenti, hogy sűrűsége viszonylag alacsony, légköre pedig felfúvódott. Ezek a jelek arra mutatnak, hogy az IRAS 04125+2902 b nem egy gázóriás, atmoszférája feltehetőleg idővel össze fog zsugorodni és egy „minineptunná” vagy „szuperfölddé” változik majd. Ez a két bolygótípus a leggyakoribb a galaxisunkban, annak ellenére, hogy egyik sem található meg a Naprendszerben.

Kapcsolódó Föld-szerű bolygót találtak egy szomszédos rendszerben A Barnard-csillag kozmológiai szempontból karnyújtásnyira fekszik.

The post A galaxis egyik legfiatalabb bolygójára bukkantak first appeared on 24.hu.