:
Breaking News

A korosodás hatása a látásra

A korosodás hatása a látásra

Az idősödés során a látásunk természetes módon romlik, ami különböző, az öregedéssel összefüggő folyamatok következménye. Az életkor előrehaladtával a szem működése megváltozik, és számos, az időskorral összefüggő látásprobléma léphet fel. Az alábbiakban áttekintjük a leggyakoribb elváltozásokat és azok hatásait.

 

Száraz szem szindróma

Idős korban is gyakran fordul elő, amelynek hátterében az áll, hogy a könnytermelés csökken vagy összetétele megváltozik. A száraz szem tünetei közé tartozik az irritáció, a homályos látás és a szem égő érzése. A kezelés szemcseppek, gél vagy akár gyógyszeres terápia formájában történhet.

 

Öregszeműség (Presbyopia)

Az egyik legkorábban jelentkező változás az öregszeműség, amely jellemzően 40 éves kor körül kezd kialakulni. Ennek során a szemlencse fokozatosan veszít rugalmasságából, ami miatt nehezebbé válik a közeli tárgyakra való fókuszálás. Az emberek gyakran tapasztalják, hogy könyvolvasáskor vagy telefonhasználatkor távolabb kell tartaniuk a szöveget, hogy tisztán lássanak. Korrekciója egyszerűen történhet olvasószemüveg vagy bifokális lencsék segítségével, akár kontaktlencsékkel is.

 

Szürkehályog (Katarakta)

Az idősebb emberek körében az egyik leggyakoribb szembetegség, amely során a szemlencse elhomályosodik, és ez fokozatosan romló, homályos látást eredményez. A szürkehályog a fény szóródását is okozhatja, különösen éjszakai vezetésnél lehet zavaró, mert a lámpák fénye erősen vakíthat. Bár a szürkehályog nem előzhető meg, a kezelése sikeres: egy egyszerű műtéti eljárás során a homályos lencsét eltávolítják, és mesterséges lencsével helyettesítik.

 

Időskori makuladegeneráció (AMD)

A makuladegeneráció az időskor egyik leggyakoribb és legsúlyosabb látásvesztést okozó betegsége. Az éleslátásért felelős makula (sárgafolt) károsodása miatt a látás fokozatosan romlik. Ez jelentősen megnehezítheti az olvasást, az arcfelismerést és más, finom látást igénylő tevékenységeket. Bár teljesen nem gyógyítható, bizonyos kezelések, például injekciók vagy lézeres terápia, lassíthatják a betegség progresszióját.

 

Glaukóma (Zöldhályog)

A glaukóma egy másik komoly szembetegség, amely gyakrabban fordul elő idősebb korban. Ez a betegség a látóideg károsodását okozza, és általában a szem belsejében lévő nyomás fokozódásával jár. Kezdetben a látómező szélén jelentkező látásvesztést okoz, amely az idő előrehaladtával fokozatosan súlyosbodik, ha nem kezelik. A korai stádiumban felfedezett glaukóma szemcseppekkel, lézeres beavatkozásokkal vagy műtéttel jól kezelhető, ezért a rendszeres szemvizsgálatok különösen fontosak a megelőzés szempontjából.

 

Egyéb változások

Az öregedéssel együtt a szem természetes védelmi rendszerei is gyengülnek. Ezen kívül a kontrasztérzékenység romlása megnehezíti a finom árnyalatok észlelését, ami különösen gyenge fényviszonyok mellett jelenthet problémát. Emellett az idősebb emberek gyakrabban tapasztalnak fényérzékenységet, ami szintén a szem romló alkalmazkodási képességével függ össze.

 

Amennyiben Önnek egészségügy problémája van, a Zedna Life&Health szakemberei segítenek abban, hogy ne csak sodródjon az egészségügyben, hanem valódi segítséget kapjon.

 

A cikket a Zedna Life & Health szakértője készítette.

The post A korosodás hatása a látásra appeared first on Napidoktor.

Hirdetés

Cimkék

Keresés