Magáncégek űreszközei indultak útnak a Holdhoz
- 24.hu - Tech
- 15 Jan, 2025
- Címkék: #Tech # űr # űrkutatás # űripar # hold # firefly # ispace # blue ghost # resilience
Két holdi leszállóegységet indított útnak a SpaceX január 15-én, az egyik űreszköz a japán ispace, a másik az amerikai Firefly vállalaté – írja a Reuters. A Hakuto-R Mission 2 előbbi cég második landolási kísérlete, miután a 2023-as küldetés az utolsó pillanatokban kudarcot vallott. A Blue Ghost ezzel szemben a texasi székhelyű Firefly Aerospace első ilyen típusú missziója, amely a NASA és a magánvállalatok közötti kereskedelmi holdi teherszállítási program keretében valósult meg.
Az űreszközök a SpaceX Falcon 9 rakétáján indultak Floridából, az ispace Resilience egysége nagyjából 30, a Blue Ghost pedig 60 perccel a start után vált le. Előbbit követően a japán cég vezérigazgatója, Hakamada Takesi méltatta vállalatát a 2023-as kudarc utáni elszántsága miatt.
Az amerikai Intuitive Machines Odysseus nevű egysége tavaly az első magáneszköz lett, amely elérte a Hold felszínét – a misszió részben sikertelen volt. Az utóbbi években az űripari cégek és űrhivatalok világszerte törekednek az égitest elérésére, egyes szakértők szerint a jövőben a Holdnak komoly gazdasági jelentősége lehet, akár bányászat is folyhat rajta.
A Resilience összesen hat hasznos terhet szállít, köztük egy mikrorovert, amely a leszállóegységből fog kiindulni, hogy mintákat gyűjtsön. A lander várhatóan május-június során éri el a felszínt, addig energiatakarékos módon, a Föld és a Hold gravitációját hasznosítva fog utazni.
A Firefly Blue Ghost ezzel szemben 45 nappal a felbocsátás után, március 2. körül landolhat. Az űreszköz tíz hasznos terhet szállít, ezek többnyire különböző, a NASA által finanszírozott megrendelőktől származnak.
Mindkét leszállóegység küldetése egy teljes holdi napig, azaz nagyjából két földi hétig tart majd.
Az egységek nem lesznek alkalmasak a fagyos holdi éjszaka átvészelésére.
Az amerikai Artemis-program keretében jelen állás szerint legkorábban 2027-ben léphet újra ember a Holdra, ám addig számos robotizált amerikai missziót hajtanának végre. A küldetésekben a NASA egyre inkább támaszkodik a magánszektorra.
A jelenlegi űrversenyben az Egyesült Államok fő riválisa már nem Oroszország, hanem Kína. Kérdés, hogy Donald Trump és Elon Musk szoros kapcsolata miként hat majd a Holdért folyó versenyre, a jelek alapján ugyanis a Musk inkább a Marsra helyezné át a fókuszt.
The post Magáncégek űreszközei indultak útnak a Holdhoz first appeared on 24.hu.