:

Ismétlődő jelek érkeztek egy ősi, halott galaxisból

Ismétlődő jelek érkeztek egy ősi, halott galaxisból

Egy új tanulmányban egy ősi, halott galaxishoz vezetnek vissza egy gyors rádiókitörést (FRB) – írja a Universe Today. Az FRB-k a modern csillagászat legnagyobb rejtélyei közé tartoznak: olyan intenzív rádiófény-villanásokról van szó, amelyek a másodperc töredékéig tartanak, és feltételezhetően erős mágneses mezejű neutroncsillagoktól, úgynevezett magnetároktól érkeznek. Ezen túlmenően rengeteg a megválaszolatlan kérdés velük kapcsolatban.

A szakértők tudják, hogy a kitörések többsége galaxisunkon kívülről származik, a Tejútrendszeren belül eddig csak néhány jelet detektáltak – ezek neutroncsillagokhoz köthetőek. Az is ismert, hogy némelyikük ismétlődik, így feltételezhetően nem egyetlen kataklizmikus eseménytől, például szupernóva-robbanástól származnak.

A kutatók a közelmúltban az FRB 20240209A-t vizsgálták, ezt 2024 februárjában észlelték először. A jel ismétlődőnek bizonyult, tavaly júniusig 21 alkalommal detektálták. A csapat két földi obszervatóriummal figyelte meg az FRB-t, így képesek voltak nyomon követni a forrásáig, egészen 2 milliárd fényévre. Az adatok több furcsaságot is feltártak.

Az FRB egyrészt egy galaxis peremvidékéről érkezett, ami szokatlan, mivel a gyors rádiókitörések többnyire a rendszerek központi régiójában keletkeznek. További érdekesség, hogy az érintett galaxis több mint 11 milliárd éves, tehát jóval túl van már csillagformáló időszakán.

A neutroncsillagok szupernóvaként elpusztuló nagy tömegű, kozmikus szempontból igen rövid élettartamú csillagok maradványai.

A tény, hogy az FRB egy öreg, halott galaxisban jött létre, azt sugallja, hogy a jel egy szintén ősi neutroncsillagból származik.

Az általános érvelés szerint az FRB-ket fiatal magnetárok okozzák mágneses kitörések révén. A neutroncsillagok nem képesek további hőt termelni, ezért idővel lehűlnek és inaktívvá válnak, elviekben ezért nem létezhetnének öreg neutroncsillagok által létrehozott FRB-k.

Tarraneh Eftekhari, a Northwestern University munkatársa és kollégái szerint az egyik magyarázat az, hogy a rádiójel nem magában a galaktikus peremben, hanem a galaxis peremén keringő sűrű gömbhalmazban keletkezett – a hatalmas távolság miatt lehetetlen különbséget tenni a két régió között. A másik opció, hogy az ismétlődő FRB-t összeolvadó magnetárok idézték elő.

A szakértők úgy vélik, további megfigyelésekre lesz szükség a jelentés természetének megértéséhez. Az eredmények mindenesetre arra utalnak, hogy az FRB-ket létrehozó folyamatok a véltnél sokkal változatosabbak.

The post Ismétlődő jelek érkeztek egy ősi, halott galaxisból first appeared on 24.hu.