:

Kölcsönható törpegalaxisok – meglepő csillagkeletkezés

Kölcsönható törpegalaxisok – meglepő csillagkeletkezés

A csillagászok felfedeztek egy kozmikus gyöngysort, amelyben öt közeli, 117 millió fényévre található törpegalaxis fonódik össze. A D1, D2, D3, D4 és D5 jelölésű galaxistestvéreket a gravitációs erő láncolja egymáshoz, s míg a rendszer három tagja összehangolt táncot lejt, addig a maradék kettő csillagokat és gázanyagot szakít el egymástól.

A galaxiscsoportot felfedező tudósok szerint ez a fajta elrendezés igencsak különleges, és a jelenleg ismert kozmológiai modelljeinkkel nehezen magyarázható: ezen kicsi, halvány, és gázban gazdag galaxisokban ugyanis csillagkeletkezés zajlik, emellett gravitációs kapcsolatuk is kérdéseket vet fel.

Az öt törpegalaxisról készült fantáziakép (Forrás: Robert Lea, Canva progam.)

A galaxisokat a Sloan Digital Sky Survey (SDSS) nevű égboltfelmérés fedezte fel, amely a teljes égbolt egynegyed részét átvizsgálva meghatározta több millió objektum pozícióját és abszolút fényességét. Az SDSS-adatokon túl más égboltfelmérések adatait is felhasználták a kutatók a galaxisötös vizsgálatához.

Amint az elnevezésük is mutatja, a törpegalaxisok kis méretű, kevés csillagot tartalmazó csillagvárosok, amelyek jóval halványabbak a nagyobb galaxisoknál. Az öt törpegalaxis tömege együttesen 60,2 milliárd naptömegnek felel meg – összehasonlításul a mi Tejútrendszerünk 1,5 billió naptömeget foglal magában. A vizsgált galaxisok közül a D4 a legkisebb (14,7 millió naptömeg), míg a D2 a legnagyobb tömegű (275 millió naptömeg).

A törpegalaxisok általában magányosak: mindössze 5%-uk kapcsolódik egy másik galaxishoz, és ilyen módon öt törpegalaxis összefonódásának valószínűsége kevesebb, mint 0,004%. Az öt galaxis a D1, a D2 és a D5 forgási iránya azonos. Ez a tény pedig fontos információkkal szolgálhat a rendszer dinamikájával kapcsolatban: az összehangoltság utalhat arra, hogy ezek a galaxisok együtt keletkeztek, de arra is, hogy a környezetük gravitációs hatása hangolta össze forgásukat.

Az öt törpegalaxisról készített felvétel. (Forrás: Podesta, et al.)

Érdekes, hogy a rendszerben két galaxis között úgynevezett árapály-nyúlványok figyelhetők meg. Ennek a folyamatnak a hatására a galaxisokban robbanásszerű csillagkeletkezés indulhat, amely jelentősen megváltoztathatja a galaxisok alakját.

A kozmológia standard modellje, szerint nehezen magyarázható egy ilyen kis méretű, izolált galaxiscsoportosulás létrejötte.

A kutatással kapcsolatos eredmények a The Astrophysical Journal Letters című szaklapban jelentek meg.

A cikk forrása: https://www.space.com/dwarf-galaxies-cosmic-pearls-lambda-cold-dark-matter