Sunday : April 6, 2025
21 : 35 : 10

Példátlan holdküldetésre készül Kína

Példátlan holdküldetésre készül Kína

Újabb úttörő holdmisszióra készül Kína, amelynek célja bebizonyítani, hogy valóban található víz az égitest déli sarkánál. A Hszinhua állami hírügynökség beszámolója szerint a Csang-o–7 küldetés 2026-ban veheti kezdetét.

A misszió űrszondája a tervek szerint négy részből áll majd: keringő egységből, leszállóegységből, egy holdjáróból, illetve egy innovatív ugróeszközből. Utóbbi egy teljen új típusú jármű, amely képes lesz a Hold napos részeiről árnyékos kráterekbe „szökkenni”, amelyekben aztán beható vizsgálatokat végez majd. 

Ennek az eszköznek nagyon fontos szerepe lesz, ugyanis a kutatók úgy vélik, ezekben a napfénytől folyamatosan védett kráterekben fordulhat elő víz a legnagyobb eséllyel, persze jég formájában. Jeget találni a Holdon azért kiemelt jelentőségű, mert a vízforrás elengedhetetlennek tűnik egy jövőbeni holdbázis fenntartható működéséhez. A SpaceNews korábbi értesülései szerint a Csang-o–7 célpontja a Shackleton-kráter lesz, amely az égitest déli sarki régiójának egyik legnagyobb becsapódási krátere.

Jelenlegi ismereteink szerint Kína 2030-ig szeretne embert juttatni a Holdra, kezdetleges holdbázisát pedig 2035-re építené fel, amelyet 2050-re többek között egy az égitest körül keringő űrállomással is kiegészítene. A Csang-o missziók ezeket az ambiciózus terveket hivatottak előkészíteni.

A program legutóbbi küldetése, a Csang-o–6 történelmi tettet hajtott végre, ugyanis elsőként szállított a Hold túlsó oldaláról származó mintákat a Földre. A szonda mintegy 2 kilogrammnyi holdport és kőzetet hozott bolygónkra, ami között akár korábban sosem látott kövek is szerepelhetnek.

Kapcsolódó Sosem látott holdköveket hozhatott a Földre Kína A Csang-o–6 űrszonda sikeresen hazatért, ezzel történelmi küldetése lezárult.

The post Példátlan holdküldetésre készül Kína first appeared on 24.hu.