:

Gondolataival irányított egy robotot a lebénult férfi

Gondolataival irányított egy robotot a lebénult férfi

Egy új tanulmány alapján gondolatai segítségével tudott irányítani egy lebénult ember egy robotkart – írja a The Independent. Az eszköz segítségével a páciens megragadhatott, mozgathatott és elengedhetett különféle tárgyakat.

A San Franciscó-i Kaliforniai Egyetem csapata által kifejlesztett robot egy számítógépen keresztül képes fogadni az agyi jeleket.

Az eszközzel a beszédre és mozgásra egyaránt képtelen férfi képes volt interakcióba lépni a környezetével.

Az agy-számítógép interfész rekordideig, hét hónapig működött további jelentős beállítás nélkül. Korábbi kísérletekben a hasonló rendszerek általában egy-két napig üzemeltek egyhuzamban.

Az eszközhöz olyan mesterséges intelligencia tartozik, amely alkalmazkodik azokhoz az apró változásokhoz, amelyek a kívánt mozdulat ismételt elképzelése közben lépnek fel. Karunesh Ganguly, a csapat tagja szerint az ember és az MI közötti tanulási megközelítés hozhatja el az agy-számítógép interfészek fejlődésének következő fázisát.

A vizsgálatban pici szenzorokat ültettek a beteg agyának felszínére, ezek észlelték agyi aktivitását, amikor mozgásra gondolt. Ganguly egy korábbi kísérletben felfedezte, hogy az állatok agyi aktivitásának mintái meghatározott mozgásokra utalnak, ezek a minták pedig napról napra változnak a tanulás révén.

A szakértő azt feltételezte, hogy ugyanez történik az embereknél is, a korábbi agy-számítógép interfészek pedig képtelenek felismerni a mintákat. Hogy lássák az alany agyi jeleinek alakulását, arra kérték, hogy képzelje el teste különböző részeinek, például karjának a mozgatását. Ugyan tényleges mozgásra nem volt képes, agyi aktivitása mégis leutánozta az elképzelt mozgásét, az adatokat pedig a szenzorok rögzítették.

A teszt következő lépéseként a férfinek két héten át kellett elképzelni bizonyos egyszerű mozdulatokat, így ujjmozgatást, miközben a szenzorok dokumentálták az agytevékenységét. A jeleket a mesterséges intelligencia betanítására használták fel.

A robotkar irányításakor a mozdulatok eleinte nem voltak pontosak, a problémát egy virtuális, a páciensnek visszajelzéseket adó robottal hidalták át. Némi gyakorlás után az alany a valódi kart is irányítani tudta, azzal még egy szekrényt is képes volt kinyitni, kivéve belőle egy poharat, majd vízadagolóhoz tartani azt.

Utóbb elvégeztek egy, a mintázat változásait figyelembe vevő kiigazítást, így a férfi hónapokkal később is használni tudta az eszközt. A csapat következő célja az MI modelljének fejlesztése, ami hozzájárulhat az otthoni környezetben való alkalmazáshoz.

The post Gondolataival irányított egy robotot a lebénult férfi first appeared on 24.hu.