:
Breaking News

Johann Bode csillagvárosa

Johann Bode csillagvárosa

Extragalaktikus hónap a csillagászat.hu-n! Márciusi hétképeinken távoli csillagvárosokat mutatunk be, egyben bemutatva azt is, milyen hihetetlen változatosságot képviselnek a különböző galaxisok. A Nagy Medve legfényesebb galaxisát több mint 250 évvel ezelőtt, 1774-ben fedezte fel Johann Elert Bode német csillagász. A Messier 81 jelű csillagváros az elmúlt évben volt az év mélyég-objektuma, látványa azonban örök, a spirálgalaxis varázslatos örvénylése minden asztrofotóst elvarázsol. Hát még a szemlélőket!

Fényes Lóránd, Balatonalmádi

Bode Galaxisa, a Messier katalógusban a 81-es számot kapó csodálatos spirál annak ellenére, hogy remek téma, valahogy kimaradt eddig az általam megörökített nagyszerű csillagvárosok sorából. De nem bánom, mert a közel 3 méteres fókuszon dolgozó távcsövem így igazán megmutathatta, mire képes. És valamennyire én is, a hiteles utómunka talán ennél a galaxisnál volt a legkomolyabb feladat az utóbbi években.

A Messier 81 (NGC 3031) az égbolt egyik legszembetűnőbb spirálgalaxisa. Johann Elert Bode fedezte fel, aki az M82-vel együtt 1774-ben találta meg. Bode „ködös foltként” írta le, amely „többnyire kereknek tűnik, és közepén sűrű maggal rendelkezik”. Pierre Méchain tőle függetlenül újra észlelte 1779-ben. Charles Messier 1781-ben felvette katalógusába. A 6,8 magnitúdó fényességű M81 könnyen megtalálható akár kisebb távcsövekkel is. Kivételes látási körülmények között tapasztalt megfigyelők még szabad szemmel is észlelhetik. A távcsövekben hosszúkás, diffúz, 20′ x 10′ méretű ovális foltként jelenik meg, amelynek perifériája meglehetősen kis felületi fényességű. Elfordított látással a széles, diffúz, homályos spirálkarok is megpillanthatók.

Az M81 körülbelül 12 millió évnyire van, ahogyan azt a Hubble űrteleszkóp megfigyelései alapján a benne lévő Cepheid-változókról megállapították. Átmérője legalább 70 000 fényév; tömegét 250 milliárd naptömegre becsülték. Ezzel valamivel sűrűbb, mint a mi Tejútrendszerünk.  Az M81 a legfényesebb a róla elnevezett galaxiscsoportban, ami 34 galaxisból áll. A halmaz középpontjától való távolsága körülbelül 12 millió fényév. Ez a második legközelebbi galaxiscsoport a mi Lokális halmazunkhoz nézve.

További információk a képről Fényes Lóránd oldalán