:
Breaking News

A Messier 82, azaz a Szivar-galaxis

A Messier 82, azaz a Szivar-galaxis

Az égen minden megtörténhet – a szivar a közepén is éghet. A tőlünk 12 millió fényévnyire lévő Messier 82 (NGC 3034), közismert nevén Szivar-galaxis a csillagontó-galaxisok legismertebb képviselője.

Varga István, Cserszegtomaj

A jelenleg látható tűzijátékszerű látvány oka a közeli M81, közismert nevén Bode galaxisa. A két galaxis kölcsönhatása kb. 500 millió évvel ezelőtt történt, amely beindította az M82-ben az erőteljes csillagkeletkezést. Az újonnan született csillagok nagy tömegűek és forrók, erőteljes csillagszelük kisöpri a környezetükben található gázt. Mivel ezek a nagy tömegű csillagok rövid életűek, nagyon gyakori a galaxisban a szupernóva-robbanás. Átlagosan 10-12 évente következik be egy.

Ezeknek a csillagrobbanásoknak a lökéshulláma is a gázok kilökődéséhez vezet, így ezek a forró, ionizált gázok a galaxis korongjára merőlegesen, mindkét irányba áramlanak az űrbe. Elsősorban a kiáramló ionizált hidrogén minél részletesebb fényképezése volt a célom, de a kissé agresszívebb feldolgozás közben nagy meglepetésemre megjelent egy sokkal nagyobb, nagyon halvány struktúra, ami egy óriási, ionizált oxigénbuborék. Így bizonyossá vált, hogy a kifúvódó gázok nagyjából a galaxis nagytengelyével megegyező távolságra nyúlnak ki az intergalaktikus térbe.

A felvétel készítésének adatai:

Fotó:Varga IstvánDátum:2025-03-04   Távcső:Celestron RASA 8″ f/2 OTATávcső:Artesky Guidescope UltraGuide 70mmMechanika:Celestron CGX Goto mechanikaKamera:ZWO ASI 120MM mini monokróm kameraKamera:ZWO ASI 585 MC-Pro színes, hűtött kameraSzűrő:Optolong L-Quad 2″Korrektor:ZWO ASIair kamera/mechanika vezérlő-egységExp. idő:152×180 secHelyszín:Cserszegtomaj