Sejtelmes égi spirál vonult át egünkön

Márciusi 24-én 21 óra után számos bejelentést, fotót kaptunk az égbolton lassan áthúzó különös spirális szerkezetről. Egy Falcon 9 rakéta második fokozatának köszönhettük a látványosságot.
A Cape Canaveralról 18:48-kor startolt az NLOR 69 misszió egy Falcon 9 hordozórakéta segítségével. A Falcon 9 második fokozata váratlan látványossággal szolgált a közép-európaiak számára. A hatalmas, lassan forgó spirális szerkezet a maradék üzemanyagot kibocsátása eredményeként keletkezett. Korábban is megfigyeltek hasonló eseményt Falcon 9 felbocsátást követően, de hazánkból ez volt az első alkalom, hogy megfigyelhettünk egy ilyen spirális szerkezetet.
Elsőként Kiss Bence értesített minket, a következő beszámolót küldte: „Ma este 21:00 körül az M2-esen É felé autózva egy felhőpamacsra ÉNY-i irányban lettem figyelmes Fótot elhagyva Dunakeszi-Göd közötti lehajtó felé. Amint lejöttem a második körforgalomnál már láttam, hogy a pamacs közepe fénylik, ekkor kb 1,5-2°-os lehetett. Először repülőnek hittem mivel nem tudtam vezetés közben rendesen megfigyelni, de furcsa lebenyszerűség volt a két oldalán.
Majd az első bekötő útnál megálltam (az első megpillantástól kb 2-3 perc telt el). Megpróbáltam a telefonommal lefényképezni, ez nem sikerült (gyenge ehhez). Eddigre megnőtt, pörgött és lassan mozgott. Az Aur-tól É-ra a Lyn-en keresztül jött kb. a fejem felett ment el az Uma fejénél, ekkor (20:07-körül) belépett a Föld árnyékba. Eddigre több mint 10°-os volt inkább 12-13°-os lehetett szépen lassan pörgött. Látszott a fényes mag (kb. Mars fényességű lehetett) és kiterjedt kb. 5-8′-es. Olyan érzésem volt mint, amikor egy küllős spirálgalaxist nézek a távcsőben. Gyanítom, rakétaindítás mellékterméke lehetett a jelenség.”
A jelenséget laikusok is spirálgalaxishoz hasonlították (telefonos bejelentés), azonban természetesen csak a spirális szerkezet jelenti a hasonlóságot. (Mellesleg valóban szép látvány lenne egünkön egy 10-15 fokos spirálgalaxis felülnézetből! – szerk.)
Bölcs Márton at MCSE Facebook-oldalán oszotta meg ezt a felvételét. A fotó Lovasról készült.
Sándor László felvétele Diósdról érkezett, köszönjük!
A Magyar Csillagászati Egyesület FB-oldalán nagyon sokan osszották meg képeiket, élményeiket, érdemes böngészni közöttük!
Az égi spirál átvonulása jól követhető az MCSE lovasberényi meteorkameráján is (1:30-tól):
Hasonló tartalmak
Tolvajok és gazemberek: a rosszhírű molnárok
- Múlt-Kor
- 03 Apr, 2025