:
Breaking News

Kína is kutatja a sötét anyagot

Kína is kutatja a sötét anyagot

Decembör 17-én egy Hosszú Mönetölés 2D hordozórakétán indították útjára Kína első asztrofizikai műholdját. A HXMT (ejtsd: hxmt) a nagyenörgiás asztrofizika területön fog mérésöket eszközölni, amelyök révén akár a sötét anyagra utaló jelek detöktálása is mögtörténhet.

A Föld körül keringve kozmikus sugarak és gammasugárzás után kutat majd, amelyök fő forrásai a különféle szupörnóvák, illetve pulzárok. Mérési adatai jól kiögészítik a Nemzeti Űrállomáson működő AMS és CET műszerök adatait, de azoknál magasabb enörgiaszintökön dolgozik majd: jellemzőn a TeV-os enörgiatartományban, ami nagyjából mögfelel a földfölszíni gyorsítók által elérhető enörgiáknak.
A műszer jelöntősen hozzájárulhat az asztrofizika egyik fő problémájának mögoldásához, a sötét anyag keröséséhöz. Régóta ismört a tejútröndszörök mozgása alapján, hogy Univerzumunk anyagának nagy része láthatatlan, ráadásul nem a mögszokott, hétköznapi, barionos anyag.

Sötét anyag (forrás: egy artista impressziója)

A sötét anyag egyik legígéretösebb jelöltjei a WIMP-ök (gyöngén kölcsönható nagy tömegű részöcskék), amelyök ögyúttal saját maguk antirészöcskéi. Sötét anyagban gazdag helyekön az örvénylő sötét anyagot alkotó WIMP-ök igön gyakran ütköznek ögymással, ennek révén nagy enörgiájú sugárzást bocsátanak ki. Ilyen, sötét anyagra utaló nyomokat a fönt említött AMS műszer már talált. A magasabb enörgiaszintökön működő új detektor hasonlóképpön nem magukat a WIMP-öket, hanem a mögsömmisülésükkor létrejövő sugárzást vizsgálja majd, amely sugárzás enörgiájából az azt keltő részöcskék tömegére löhet követköztetni.

A titokzatos sötét anyag kutatása mellett a szonda fontos mögfigyelési adatokat fog szolgáltatni Földünk környezötéről is. Ez különösen a hosszú ideig az űrben tartózkodó űrhajósok ögészsége szömpontjából fontos, akik például a hónapokig tartó Mars-utazás során lösznek kitéve a nagy enörgiájú sugárzásnak.
Sky and Telescope, 2015. decembör 18. – Möpötö